A co tento maják? (HR) - > Prišnjak

Trochu odlehčené téma pro zábavu a poučení. Kvízové hádanky, soutěže v poznávání míst, plavební teorie a praxe. A pár vtipů pro zasmání...to vše s jachtařskou či vodní tématikou (jiné nejsou žádoucí)

Moderátoři: Pepa, smike, vilma

Uživatelský avatar
vektor
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 100
Registrován: úte led 30, 2007 1:00 am
Reputace: 0
Bydliště: Brno

A co tento maják? (HR) - > Prišnjak

Příspěvekod vektor » ned srp 26, 2007 10:06 am

Myslím, že poznáte všichni ;) p.s. Liborovi, Veli Rat znám (a kdo ne, že?), nemusel jsem klikat na vlastnosti :x

Obrázek

ADMIN: takhle nejak ?
Naposledy upravil(a) vektor dne ned srp 26, 2007 10:23 am, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
vektor
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 100
Registrován: úte led 30, 2007 1:00 am
Reputace: 0
Bydliště: Brno

Příspěvekod vektor » ned srp 26, 2007 10:08 am

omlouvám se, měla tam být fotka a ne odkaz ...
Uživatelský avatar
skipper
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Příspěvky: 261
Registrován: ned črc 01, 2007 2:00 am
Reputace: 0

Příspěvekod skipper » ned srp 26, 2007 3:40 pm

Prišnjak? :mad:
Uživatelský avatar
vektor
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 100
Registrován: úte led 30, 2007 1:00 am
Reputace: 0
Bydliště: Brno

Příspěvekod vektor » ned srp 26, 2007 5:32 pm

jasně :clap: a děkuji adminovi
Uživatelský avatar
alffa
Site building team
Příspěvky: 3492
Registrován: úte led 16, 2007 1:00 am
Reputace: 2
Bydliště: LOĎ

Příspěvekod alffa » ned srp 26, 2007 7:36 pm

Takže skipper pokračuje :? alffa
Uživatelský avatar
Libor
bez hodnocení
Příspěvky: 9271
Registrován: úte lis 08, 2005 1:40 pm
Reputace: 174
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Libor » ned srp 26, 2007 8:28 pm

No protože jsem to opět nestihl, alespoň ať nám ty kvízy přinesou nějakou osvětu:

Údaje o objektu
V moři kolem ostrova Prišnjak je mimořádné množství ryb. Majáková budova je jenom 15 metrů daleko od pláže a od přístaviště s malým nábřežím. Po ostrově Prišnjaku se křížem krážem táhnou malebné zídky, kdysi vystavěné kolem pozemků z kamení bez malty. To jsou takzvané "suhozidy". Na některých místech rostou borovicové háje. Prišnjak je nejhezčím ostrovem ze všech murterských ostrovů.

Uvnitř majákové budovy je rozlehlé apartmá s velkou kamennou terasou. Pobyt na majáku, rámcovaném borovicovým lesíkem, je ideální příležitostí k prožití sportovně-rekreační dovolené. Za horkých letních dnů vám velká borovice, která roste před majákovou budovou, poskytne chládek. U domu majdete také gril. Na něm můžete připravit chutný pokrm z čerstvě ulovených ryb, kterých je v moři kolem Přišnjaku hojnost.

Majákový mechanismus je automatizován a v budově nebydlí ani strážce majáku ani domácí pán. Hosty sem vozí kapitán Severin Kulušić z ostrova Murter. Stará se o objekt majáku od té doby, kdy z něj byla odvolána stálá posádka. Vyprávění tohoto starého kapitána a dobrodruha jistě nadchnou všechny hosty na Prišnjaku.

Pobyt na ostrově Prišnjak je stejně zajímavý na jaře, když je ideání doba k provozování sportovního rybolovu, stejně jako v létě: tehdy se mohou hosté koupat v teplém moři a kochat se krásou kvězdných nocí. Podzim láká turisty nejhezčími výjevy západu slunce v oblasti u sousotroví Kornati.

Nedaleko od ostrova Prišnjak se nalézá celá řada malých ostrůvků a Národní park Kornati je jen 6 námořních mil daleko odtud.

Pláže
Vybetonovaný vstup do moře se schůdky umožňuje snadné a bezpečné koupání i pro dospělé i pro děti. V druhé části ostrova se nalézá několik přírodních pláží, ale ty nejsou vhodné ke koupání pro malé děti. Moře kolem ostrova je v těchto místech velmi mělké a v létě se zahřeje na dost vysokou teplotu, takže jsou zde v průběhu celého roku průměrné teploty moře vyšší než na jiných místech v Dalmácii. Na ostrově Prišnjak je díky teplému moři příjemné koupání až do listopadu.

Okolní moře
Moře kolem ostrova je plné rozmanitých druhů ryb a místa k rybolovu si musíte si vybrat podle povětrnostních podmínek a počasí, protože nejvíce ryb vždycky najdete na té straně ostrova, na níž se vlny tříští o skály. Moře kolem ostrova skýtá rozličné možnosti úlovku. Pro rybáře je zvlášť zajímavý dost mělký průliv, který leží mezi ostrovem Prišnjak a západním, neobydleným břehem ostrova Murter. Potápění lze provozovat jenom s označením v podobě plovákového balónku, který na hladině moře označuje přítomnost potápěče pod vodou tak, aby o něm věděli kormidelníci lodí, které tímto průlivem projíždějí.

Přeprava
Přeprava je organizována z Murteru. Majákové hosty převáží na ostrov Prišnjak pan Severin Kulušić vlastní lodí. Cena jízdy lodí na ostrov Prišnjak a zpět je 60 eur a platí se zvlášť.

Přeprava na maják Prišnjak je možná, na rozdíl od přepravy na jiné majáky, bez problémů v průběhu celého dne. Cesta lodí trvá asi 25 minut a pluje se podél malebných ostrůvků a mořských útesů.

Do Murteru se přijede tak, že se odbočí z Jadranské magistrály směrem na Murter a Tisno. Pak se přejede přes most. Je třeba sledovat silniční tabulky směrem na Murter, tedy na západ. Po silnici, která vede středem městečka, přijedete až na břeh k přístavišti. Radíme vám, abyste se dohodli, že se s kapitánem Kulušićem sejdete u pomníku, který lehce najdete v bezprostřední blízkosti přístavu.

Zásobování potravinami
Zásobování hostů na majáku je možné. S kapitánem Kulušićem si můžete za poplatek dohodnout nákup a dopravu čerstvých ryb a dalších potravin na maják.

Zajímavosti
Prišnjak má svůj příběh, stejně jako každý jiný maják. Zdejší vyprávění je spojeno s životem strážce majáku. V padesátých letech minulého století dostala těhotná žena strážce majáku předčasné porodní bolesti. Muž ji rychle posadil do loďky a začal veslovat směrem na Murter. Ale moře bylo silnější než jeho paže a dítě se narodilo v bárce. Chlapec dostal jméno Jadran a v rubrice místo narození má napsáno Prišnjak - Murter.

Poznámky
Dovolená na Prišnjaku se nedoporučuje těm, kteří chtějí mít absolutní ticho, klid a soukromí. Vzhledem k blízkosti ostrova Murter jsou možné návštěvy turistů, kteří se na ostrov přijedou koupat nebo se tady zastaví s lodí.

Na ostrůvku žjí divocí králící, polní myši a nškteré druhy ještěrek a slepýšů, jež se vyskytují pouze ve zdejším kraji. Tito malí obyvatelé ostrova nejsou vůbec nebezpeční, ale přesto vám radíme, abyste měli dveře svého obydlí stále zavřeny, neboť některé z ostrovních zvířátek by mohlo navštívit vaše zásoby potravin.

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 host