Rada k opravě rozděleného laminátu

Věčné téma - opravy lodí všeho druhy a všemi dostupnými prostředky. Materiály, postupy. Dobré rady atd.

Moderátoři: Pepa, david, vilma

Uživatelský avatar
karak
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 63
Registrován: úte čer 12, 2007 2:00 am
Reputace: 0

Rada k opravě rozděleného laminátu

Příspěvekod karak » stř srp 29, 2007 10:25 pm

Koupil jsem starší kaj.plachetnici a na střeše kajuty je prasklina kterou zatéká do laminátu. Uvnitř laminátu se rozdělili vlakna a je tam zatekla voda.
Mám představu,že místo(asi 30x30 cm) opravím navrtáním dírek zeshora, vysaju vodu vysavačem,necham vyschnout a pak do direk natlačím stříkačkou epixid.lepidlo. Další a pracnější způsob je vyříznout horní oddělenou vrstvu,nechat vyschnout a pak olaminovat.
Pokud jste už někdo podobnou opravu dělal,zkuste mi poradit jak tohle opravit.
Anonym
účet uživatele zrušen
Příspěvky: 8270
Registrován: pon kvě 01, 2006 12:19 pm
Reputace: 159

Příspěvekod Anonym » stř srp 29, 2007 10:56 pm

V každém případě bych použil ten druhý způsob. Pokud se oddělily vrstvy laminátu, nemilosrdně strhnout a obrousit na čistý (zdravý) laminát.
Někdy to co vypadá zdánlivě jednodušeji takové není a promarníš čas i náklady na zbytečnou práci.
Uživatelský avatar
RadekS
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Příspěvky: 253
Registrován: úte črc 10, 2007 2:00 am
Reputace: 0
Bydliště: Nové Veselí

Příspěvekod RadekS » čtv srp 30, 2007 6:24 am

Souhlasím s Baharisem. Každopádně pořádně otevřít a pořádně nechat vyschnout.
Uživatelský avatar
karak
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 63
Registrován: úte čer 12, 2007 2:00 am
Reputace: 0

Příspěvekod karak » čtv srp 30, 2007 9:46 pm

RadekS píše:Souhlasím s Baharisem. Každopádně pořádně otevřít a pořádně nechat vyschnout.


Myslel jsem si, ze mi doporucite radikalnejsi reseni. Ale taky myslim, ze to bude lepsí.
Mam klasic.lepidlo CHS 1200. Mam ho pouzit nebo se dnes pouziva neco lepsiho?
Uživatelský avatar
Marty
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 94
Registrován: ned bře 25, 2007 1:00 am
Reputace: 3
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Marty » čtv srp 30, 2007 10:46 pm

Pro Karaka: především je nutné zjistit z jakého laminátu je loď vyrobena. Nelze s úspěchem kombinovat epoxid na polyester. Někdo to sice používá, ale nedoporučuji to. Tovární lodě se většinou vyrábějí do formy za použití polyesterových pryskyřic. Dřevolaminátové lodě, tedy dřevěné a následně olaminované jsou povětšinou provedeny epoxidovou pryskyřicí.

Jinak postup který zde již Baharis popisoval je správný, zejména v amatérských podmínkách.
Ještě jedna důležitá věc je následná povrchová úprava opraveného místa. Laminát je nutné uzavřít aby do něj nevnikala vlhkost. Zde je možno použít buď klasický topcoat, nebo topcoatovou barvu.
Hodně zdaru
Uživatelský avatar
karak
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 63
Registrován: úte čer 12, 2007 2:00 am
Reputace: 0

Příspěvekod karak » pát srp 31, 2007 11:38 am

Marty píše:Pro Karaka: především je nutné zjistit z jakého laminátu je loď vyrobena. Nelze s úspěchem kombinovat epoxid na polyester. Někdo to sice používá, ale nedoporučuji to. Tovární lodě se většinou vyrábějí do formy za použití polyesterových pryskyřic. Dřevolaminátové lodě, tedy dřevěné a následně olaminované jsou povětšinou provedeny epoxidovou pryskyřicí.

Jinak postup který zde již Baharis popisoval je správný, zejména v amatérských podmínkách.
Ještě jedna důležitá věc je následná povrchová úprava opraveného místa. Laminát je nutné uzavřít aby do něj nevnikala vlhkost. Zde je možno použít buď klasický topcoat, nebo topcoatovou barvu.
Hodně zdaru




Lod je celolaminatova, tov.vyroba Francie. Jak se pozna typ laminatu? Mohl by jsi doporucit konkretni vyrobky na opravu laminatu i s ohledem na cenu a ktere jsou bezne ke koupi u nas?
Vubec nevim co je za barvu topcoat, myslel jsem ze misto natru nejakou polyuretanovou barvou na lode.Mas zkusenosti s nejakou vhodnou barvou?
Uživatelský avatar
Marty
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 94
Registrován: ned bře 25, 2007 1:00 am
Reputace: 3
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Marty » pát srp 31, 2007 2:35 pm

Jaký je to typ a značka lodě?
Uživatelský avatar
smike
moderátor
Příspěvky: 1384
Registrován: pon bře 19, 2007 1:00 am
Reputace: 18

Příspěvekod smike » pát srp 31, 2007 2:46 pm

A nebyla by třeba fotka poškozeného místa...
radilo by se lépe a konkrétněji
Uživatelský avatar
karak
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 63
Registrován: úte čer 12, 2007 2:00 am
Reputace: 0

Příspěvekod karak » pát srp 31, 2007 11:11 pm

smike píše:A nebyla by třeba fotka poškozeného místa...
radilo by se lépe a konkrétněji


Pro lod jedu pristi tyden,pak zkusim dat nejake foto. Nic tam ale neni videt, jen prasklina u steznoveho dulku - to asi predelam na uchyceni stezne na sklopeni.

Lod je Typ Jaka , Cannes La Bocca, Francie rok.v.67
Uživatelský avatar
Marty
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 94
Registrován: ned bře 25, 2007 1:00 am
Reputace: 3
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Marty » sob zář 01, 2007 6:01 pm

Pro Karaka: pokud jsem zjistil dobře, tak ta loď je polyester. Navrhuji použít např. pryskyřici Palatal U 541 TV-3 H od fy. Skolil kompozit, a topcoat od stejné firmy. nebo levnější varianta na uzavření laminátu (povrchovou úpravu opraveného místa) speciální alkydovou barvu UNICA base A od fy. Tikkurila.
Můžeš samozřejmě použít i polyuretan, je to lepší, ale dražší a náročnější na schnutí.
Pokud buděš potřebovat, rád ti poradím kde materiál sehnat i v malém odváženém množství.
Na překytování budeš potřebovat ještě další drobnosti.
Uživatelský avatar
karak
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 63
Registrován: úte čer 12, 2007 2:00 am
Reputace: 0

Příspěvekod karak » sob zář 01, 2007 8:53 pm

Marty píše:Pro Karaka: pokud jsem zjistil dobře, tak ta loď je polyester. Navrhuji použít např. pryskyřici Palatal U 541 TV-3 H od fy. Skolil kompozit, a topcoat od stejné firmy. nebo levnější varianta na uzavření laminátu (povrchovou úpravu opraveného místa) speciální alkydovou barvu UNICA base A od fy. Tikkurila.
Můžeš samozřejmě použít i polyuretan, je to lepší, ale dražší a náročnější na schnutí.
Pokud buděš potřebovat, rád ti poradím kde materiál sehnat i v malém odváženém množství.
Na překytování budeš potřebovat ještě další drobnosti.


Kde jsi zjistil o lodi,ja nikde nic nenasel.
Videl jsem, ze se profes. laminujes. Nemam predstavu kolik stoji ten Palatal a kolik ho musim odebrat. Dival jsem se na havel-composites, tam je i možnost odebrat male mnozstvi. Pokud by jsi mel moznost dodat vase pripravky tak to uvitam.
Ohledne uzaviraci barvy nekdo doporucoval polyuretan AXAPUR (asi 2056), mam moznost vytapene garaze. Mas o ni nejake info? Budu natirat celou palubu.

Opravovat to budu na podzim, nejdriv poskozeni otevru a pak bych poslal foto, jak to vypada uvnitr.
Uživatelský avatar
Marty
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 94
Registrován: ned bře 25, 2007 1:00 am
Reputace: 3
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Marty » ned zář 02, 2007 10:36 am

Pro Karaka:zjistil jsem pouze na internetu prostřednictvím nějakého francouzského bazaru u jiné lodi typu JAKA dle popisu , který tam byl uveřejněn že se jedná o plyester. Já bych se tomu přikláněl, že to tak bude. Skutečně drtivá většina továrních "kelímků" se vyrábí z polyesteru.

Pokud budeš dělat celkový nátěr paluby polyuretanem, je nutné dodržovat přdepsanou teplotu při schnutí a další techn. postupy, ale výsledek bývá dobrý.

Opravené místo je ale žádoucí stejně uzavřít. viz. příspěvek výše. Materiál v menším množství ti mohu zajistit viz.: http://www.storm-multihull.eu/molo.htm
Uživatelský avatar
karak
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 63
Registrován: úte čer 12, 2007 2:00 am
Reputace: 0

Příspěvekod karak » sob zář 08, 2007 10:26 pm

Pridavam foto slozeni laminatu.
Vrchni vrstva ja laminat, uvnitr je neco jako skelna pena (nasaka vodou), spodni vrstva je opet laminat. Vzorek je ze strechy kajuty, v nekterych mistech je pena asi 1,5 cm tlusta a napr. u vzpery nebo vylezu pena chybi a je tam jen spojeny laminat.
Je to normalni slozeni a konstrukce strechy kajuty? Pena slouzi jako tepelna izolace?
Uživatelský avatar
alffa
Site building team
Příspěvky: 3492
Registrován: úte led 16, 2007 1:00 am
Reputace: 2
Bydliště: LOĎ

Příspěvekod alffa » sob zář 08, 2007 10:31 pm

karak píše:Pridavam foto slozeni laminatu.

Kde je to foto? :?
Uživatelský avatar
karak
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 63
Registrován: úte čer 12, 2007 2:00 am
Reputace: 0

Příspěvekod karak » sob zář 08, 2007 10:43 pm

Nejde mi vlozit ani podle navodu.
Tak jsem ho dal sem
http://karak.rajce.idnes.cz/Plocha/#image.jpg

Obrázek
doplnil jsem.. smike

A co třeba takhle :?: To je přesně podle návodu.
Nahráno na IMAGESHACK :!:
Zdravím, alffa ;)
........... Obrázek
Po kliknutí se obrázek zobrazí v plnné velikosti.
Uživatelský avatar
karak
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 63
Registrován: úte čer 12, 2007 2:00 am
Reputace: 0

Příspěvekod karak » ned říj 21, 2007 10:58 am

Doplňuji jak jsem opravil poškození-možná se to bude někomu hodit. Nejednalo se o rozdělený laminát, jak jsem si původně myslel, ale část střechy je ze sendviče a uvnitř byla zateklá voda.
Do vrchniho laminatu jsem vyvrtal ze shora diry asi 12 mm asi po 5cm na cele poškozené místo (asi 50x50cm-byla tam zateklá voda). Uvnitř byla polyuretan. pěna nasáklá vodou. Z děr jsem postupně vysával vodu vysavačem, pak ze spodu zahříval, aby se postupně sendvič vysušil (celkem asi 3 týdny).
Po vyschnutí jsem díry vyplnil tekutou pryskyřicí a uzavřel gelcoatem. Místo jsem pak natřel barvou Axapur U2070.
Material na opravu jsem koupil od Martyho ( z tohoto fora) a tímto mu ještě děkuji za užitečné rady a navody k opravě.
Pokud by měl někdo dotazy na opravu, rád je zodpovím.
Uživatelský avatar
romanva
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 67
Registrován: úte bře 10, 2009 1:00 am
Reputace: 0
Bydliště: Česká Třebová
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod romanva » ned kvě 03, 2009 9:28 pm

Můžu se taky přidat s prosbou o radu? Dnes jsem chtěl opravit nátěr zrcadla u mého motoráku a v místě, kde prochází hřídel kormidla byla prasklina v barvě a vytékal z ní rez. Chtěl jsem to proškrábnout abych zjistil co tam je a nakonec to dopadlo tak, že jsem ze zrcadla sloupl laminátový flek o velikosti asi 30x50cm. Někdo přede mnou to místo asi opravoval a zřejmě špatně. Trubka která je zalaminovaná jako pouzdro pro hřídel kormidla je rezatá až hrůza. Na spodní vrstvě laminátu která zůstala na lodi jsou vidět šedé fleky - asi neodstraněné zbytky nátěrů. Teď co s tím? Nejraději bych celé kormidlo odstranil a vše udělal z nerezu nové a znovu kloudně zalaminovat, ale napadá mě - jak drží laminát na nerezu? Bude to dostatečně utěsněné aby se mi tam časem zase nedostala voda? Je to stará konstrukce - olaminovaná překližka či co a další podobný problém už by asi znamenalo celé zrcadlo nové. Už teď budu muset udělat drobnou opravu dřeva, ale není to moc, tak to ještě pujde. Nebo myslíte jenom to odrezit - něčím natřít a zalaminovat? To je asi blbost že?
[img][img]http://img10.imageshack.us/img10/4045/p1030071y.th.jpg[/img][/img]
Uživatelský avatar
smike
moderátor
Příspěvky: 1384
Registrován: pon bře 19, 2007 1:00 am
Reputace: 18

Příspěvekod smike » pon kvě 04, 2009 8:23 pm

A co to udělat jako přiznanou trubku… kdyby ta trubka byla z nerezu mohlo by to i slušně vypadat.

Současnou trubku vyndat, pod ní v překližce zvětšit tu půlkulatou drážku, přelaminovat, přetmelit a natřít.
Pak vložit trubku, ve spodním konci s navařenými packami s otvorem pro šroub (místo třmenu, který tam máš teď) .
A jeden na každé straně by mohl stačit (popřípadě dva nad sebou). Třmen by možná musel zůstat, záleží zda by
trubka šla prostrčit z venkovní strany do lodě.V místě kde prochází trubka zrcadlem ji utěsnit tmelem.

Výsledkem by byl stejný pohled jako je teď na fotce, jen na pěknou nerez trubku.

Jako druhá varianta mě napadlo tu trubku celou posunout vpřed tak aby prošla kýlem,
ale tam pravděpodobně není dost místa u vrtule a byl by to asi podstatně větší zásah do ovládání v horní části..
Uživatelský avatar
romanva
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 67
Registrován: úte bře 10, 2009 1:00 am
Reputace: 0
Bydliště: Česká Třebová
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod romanva » úte kvě 05, 2009 12:22 am

Tak jsem to asi vyřešil. Dnes jsem to vykuchal ven a větší prasečinu jsem neviděl. Kdo tohle dělal?!! Ten třmen přes tu trubku je z hliníku - a už se rozsejpá, navíc je to důkladně omatlané obyč silikonem - ten k železu taky nesmí - prostě hrůza. Naštěstí dřevo je suché - pouze hrany se začínají rozkližovat - takže to slepím a stáhnu svěrkama. Dnes jsem nakoupil nerez a vyrobím to celé z nerezu a domluvil jsem se tu s jednou firmou, která se zabývá laminováním, že mi to zalaminují a natáhnou gelem. K tomu nerezu to prý dokážou přilepit tak aby to bylo těsné, takže na mě pak už zbyde jen povrchová úprava a stím si snad poradím, takže teď budu chvilku svářet a leštit a vpondělí to jde na laminát a pak už snad budu moct v dohledné době zase vyrazit. V té firmě mi řekli, že to bylo špatně obroušené, že se lamináty nespojily - což je jasně vidět. Hold všechno chce svoje a tak radši některé věci nechám profíkům
Uživatelský avatar
kzeman
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 126
Registrován: čtv lis 29, 2007 1:00 am
Reputace: 0

Příspěvekod kzeman » úte kvě 05, 2009 3:11 am

Minulý týden jsem silikon použil pod držáky koleček, mezi dřevo-hliník-železo a v duchu jsem se pochválil jak to pěkně sedí-těsní a
nyní čtu že silikon na železo nesmí, proč ?
(Předělávat to nemíním, ale jsem od přírody zvědavý)
Uživatelský avatar
romanva
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 67
Registrován: úte bře 10, 2009 1:00 am
Reputace: 0
Bydliště: Česká Třebová
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod romanva » úte kvě 05, 2009 6:56 am

Normální silikon obsahuje acetát či co a to působi na železo jako kyselina. Jde použít Neutrální silikon který nezpůsobuje korozi nebo specielní tmely které nereagují s kovy. Výborné tmely vyrábí Sika, ale je potřeba vždy pročíst technické listy jestli se hodí.Ten neutrální zase není odolný proti plísni. Můj osobní názor je ten, že silikon je jen nouzovka pro případy kdy není možné použít jiné těsnění. Samozřejmě není silikon jako silikon. Bráním se aby mi to používali na stavbách pokud to není nutné a na lodi abyčejný silikon podle mě už vůbec nemá co dělat. V dnešní době se třeba klempíři snaží používat silikon místo letování a to mě vždycky může vzít prcek i když mi tvrdí jak mají kvalitní - je to podle mě fušeřina. když to jde sletovat, tak to má být sletované. Když má být guma nebo jiné těsnění tak použít to. Silikon sice usnadňuje montáž čehokoliv, ale pokud není zvolen správný, tak se to vrátí dvojnásob.Pokud je použit na vymezení spár, tak proč ne- pokud nebude způsobovat korozi. V mém případě je mi to jasné - silikonem to bylo hotové za dvě minuty, pryskyřicí by si s tím hrál třeba dva dny, ale teď bych to nemusel předělávat.
Pokud jsem se dopustil nějaké nepřesnosti, tak mě omluvte, ale myslím že je to tak
david
moderátor
Příspěvky: 5881
Registrován: pon led 02, 2006 9:30 pm
Reputace: 232
Bydliště: loď,momentálně v Davli

Příspěvekod david » úte kvě 05, 2009 8:41 am

[quote="romanva"]Normální silikon obsahuje acetát či co

vykašli se na si-li-khón a dej se na polyuretan. je to nebe a dudy
Uživatelský avatar
romanva
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 67
Registrován: úte bře 10, 2009 1:00 am
Reputace: 0
Bydliště: Česká Třebová
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod romanva » úte kvě 05, 2009 9:09 am

Jo - polyuretan je dobrej. I když taky ne na všechno
Uživatelský avatar
karel
Macher
Příspěvky: 434
Registrován: úte lis 21, 2006 1:00 am
Reputace: 14
Bydliště: Oleško , Praha západ

Příspěvekod karel » úte kvě 05, 2009 9:40 am

Ten nerez je rozhodně dobrá volba , jen k tomu leštění . Dle mých zkušeností s nerezem a lepením je naopak velice dobré aby byl nerez v místě lepení povrchově zdrsněn . Leštit jen to co bude vidět , a naopak to co budeš lepit a následně olaminovávat zdrsnit , klidně i hodně nahrubo . Rozdíl v pevnosti spoje je značný .
Uživatelský avatar
romanva
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 67
Registrován: úte bře 10, 2009 1:00 am
Reputace: 0
Bydliště: Česká Třebová
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod romanva » úte kvě 05, 2009 10:03 am

Jasně- takže jenom přejet sváry - nemám TIG tak to doma vařím Migem v argonu takže ty sváry nejsou tak čistý a pak asi jenom lamelovým kotoučem a jen konce co jsou vidět tak doleštit - myslím to správně?

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 hostů