Vyšší chrovatské průkazy - "C"

Pořád stejný problém: kde a jaký průkaz na loď je potřeba, je či není uznáván atd.

Moderátoři: MARIS, Pepa, windward, vilma

Sachmet
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Reputace: 0
Kontaktovat uživatele:

Vyšší chrovatské průkazy - "C"

Příspěvekod Sachmet » úte bře 12, 2013 10:13 am

Ahoj národe jachtařský, anobrž béčkové chorvatské papíry má kdekdo, ale někteří přecejen baží po vyšší kvalifikaci a širší platnosti papírů, tak jsem tak dlouhlo tloukla tlamou po celém Zadaru, až se mi podařilo domluvit kurz na vyšší céčkové papíry na místní Námořní škole i následnou zkoušku na kapitanátě. Není to sice tak prestižní jako RYA, ale zas lepší než plavebka :-)

Zatím na to mám skripta v chorvatštině, ale pilně už překládám do češtiny. Kurz bude v angličtině, ale vzhledem k tomu, že vládnu anglicky i chorvatsky, budu překládat do češtiny co kdo bude potřebovat.

Zatím si námořní škola řekla za kurz 1900 kn na osobu, kapitanát chce 1000 kn za zkoušku, 15 kn za tisk průkazu a 40 kn daň, takže celkem 2955 kuní, to je celkem dost. Ale prý čím víc nás bude, tím to budem mít levnější - tak koho to zajímá, ještě je pár míst v autech, napište mi a pojeďte s náma :-)

Termín je 22 - 27. dubna, po a út teorie, st praxe, čt šprtací, pá zkouška a v sobotu oslavy :-)
Neny
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník

Příspěvekod Neny » stř bře 13, 2013 8:18 am

Ahoj Sachmet. To bude asi dačo pre zberatelov chorvatských papierov :crazy: Mam dojem že majú obmedzenú platnosť na dobu 5 rokov, že ano?
Sachmet
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Sachmet » stř bře 13, 2013 8:40 am

Já sama si brousím zuby na RYU, ale je fakt že mě o zařízení tohohle vyššího kurzu už dlouho uháněli různí lidi a zatím je docela zájem. Platnost to má pět let, ale pokud požádáš o prodloužení před vypršením, dělají to automaticky, podobně jako u nás na MD... Všichni víme, že dostat béčko není nijak těžké a podle toho se na ty papíry taky hledí... Tohle je takové východisko pro ty, kdo nevládnou anglinou natolik, aby se vrhli na nějaké jiné zahraniční papíry a naše nechtějí...
Sachmet
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Sachmet » stř bře 13, 2013 8:47 am

Ještě shrnu, že podle údajů námořní školy jejich profesionální skiper musí mít minimálně kat.C. Program kurzu se přísně řídí podle programu určeného Ministerstvem, který trvá 3 dny (25 h) a obsahuje i námořní praxi. S papírem pak může vést loď do 30 tun (i komerční), a to bez ohledu na zónu plavby (celý svět) a typ plavidla.
Libor
bez hodnocení
Reputace: 108
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Libor » stř bře 13, 2013 8:50 am

Bohužel jste termín trefili přesně do termínu naší regatky JI. Jinak bych o tom alespoň uvažoval...
O této možnosti vím dlouho a dokud naše MD nezmění podmínky, z principu české odmítám.
Anonym
účet uživatele zrušen
Reputace: 159

Příspěvekod Anonym » stř bře 13, 2013 10:27 am

Nejsem vyhraněný, že bych říkal ty papíry jsou dobré, ty jsou blbé. A hlavně nejsem sběratel. Je mě šumafuk co mám, nejlépe co nejméně. Je mě šumafuk co má kdo druhý. Stačí když se člověk podívá jak vede loď.
Jako naprosto zásadní k bezpečnému vedení lodě dostatečnou praxi a nějaké buňky.

Nevím Sachmet jestli máš papíry MD, nebo jestli ti někdo referoval. Možná "vy všichni víte že dostat béčko není nijak těžké", já to ale nevím. Příprava/školení zabrala po dobu tří týdnů nějakých 60 hodin čistého času výuky. A vyučovali tam takové kapacity jako František Novotný. Zkouška zabrala kolem šesti hodin, jenom první dvě hodiny nás František honil po La Manche. Pak kolečko všech předmětů. Zkoušky rádio další dopoledne a pak intenzivní celotýdenní tréning na moři (140 h).
Jestli někdo říká že toto je lehko získaném tak prostě nevím co si o tom mám myslet.

Prodlužování MD mě nijak neobtěžuje a pokud projdou alespoň některé chystané změny uváděné v jiném vlákně, není co řešit. HR "C" je srovnatelně drahé, v cizím jazyce, prodlužovat se musí, na českou vlajku (předpokládám) neplatí.

Nicméně, přeji vám ať se vám to vydaří a ať se vrátíte spokojeni. Jsem i rád že jsi se ozvala. No a když pak písnete jak to probíhalo, určitě budou místní rádi.
Když teda budeš mít čas. ;)
Sachmet
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Sachmet » stř bře 13, 2013 12:19 pm

Ale nééé, to jsme se nepochopili, já nemluvila o béčku na MD, ale v Chorvatsku - tedy o běžných "neprofi" chorvatských papírech :-) Naše béčko je samozřejmě už v jiné kategorii, do Chorvatska stačí už něco o lodi vědět a učit se cestou v autě...případně přivézt české pivo :-)
Papíry HR - C platí po celém světě, ale máš pravdu, že jestli projdou chystané změny v Čechách, budu naprosto spokojená s českýma, už aby to bylo!
Anonym
účet uživatele zrušen
Reputace: 159

Příspěvekod Anonym » stř bře 13, 2013 1:24 pm

Tak to se omlouvám a mohl jsem si ušetřit dlouhé psaní :(
Ono to bylo s MD na jednom řádku, jen lehce odděleno, tak se mě to spojilo.

To máš zajisté pravdu. Na teorii HR "B" se dá naučit za dva dny. Ale nenechte se mýlit, to hlavní se vědět musí. Chorvati zpřísňují i to jejich "B", rok od roku. Možná jsou cestičky pro vyvolené, ale běžný frekventant vyletí, ani si ne.... Předloni jsem seděl v kokpitu očekávajíc své ovečky a během 1/4 hodiny vyletělo osm lidí z prvních desíti. To jsem už začal být neklidný.

Tak jo. Ještě jednou, ať se vám tam daří a uspějete.
zajic
nováček na fóru
nováček na fóru

Příspěvekod zajic » stř bře 13, 2013 1:32 pm

Ahoj,
absolvoval jsem tento "kurz" včetne závěrečné zkoušky na kapitanátě v Zadaru v roce 2009.
Museli jsme ještě absolvovat lékařskou prohlídku přímo v Zadaru za cca 400 kuna. Lékařskou prohlídku u českého lékaře nám tehdy neuznali.
Zjišťovala jsi zda ji dnes vyžadují?
Sachmet
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Sachmet » ned bře 17, 2013 8:10 pm

Nojoo, říkají, že je to potřeba, pokud nemáme platnou námořní knížku. Prý prohlídka za 450 kuní, achjooo...zajímalo by měl jestli uznají i prohlídku českým lékařem, musím se jich zeptat...
DannyD
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Příspěvekod DannyD » pon dub 01, 2013 2:07 pm

:)
Sachmet
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Sachmet » pát dub 05, 2013 8:36 pm

Ahoj Danny, tak to zní zajímavě, asi bych to využila s jinou partou, která líp vládne anglicky a touží po RYA papírech...navíc mám v Edinburghu kámošku jachtařku... Poptám se a dám vědět, dík moc, určitě se nějak doorganizujem!
DannyD
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Příspěvekod DannyD » pát dub 05, 2013 9:58 pm

Ahoj Sachmet ,

bylo by tez mozne spojit [ na jeden termin ] Day Skipper kurz s kurzem VHF. Celkem cca 7 dni , VHF + Day Skipper

tesne pod 500 liber , cca 15 tis. Kc. Zacatek by byla sobota rano 9.00 a konec v patek vecer 17.00. S anglictinou by nebyl problem , udelal bych

kurz pouze pro cechy a slovaky a to v cestine. Zakladni anglictina by byla potreba pouze na VHF.

Zdravi

Danny
mikel
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Reputace: 7

Re: Vyšší chrovatské průkazy - "C"

Příspěvekod mikel » sob dub 28, 2018 11:54 am

Nyní jsem se zúčastnil kurzu a zkoušek na chorvatské "C" (http://www.yacht-school.eu/files/e2e32b ... 9bca14.pdf). 4 denní kurz proběhl v zařízení námořní školy Adria - Libar v Šibeniku, byl v chorvatštině, ale zkoušky lze dělat i v angličtině. Ty se pak dělají na kapitanátu v Šibeniku. Součástí zkoušky je praktická ukázka, jak umíš přistávací manévry s lodí - připlutí k molu bokem, pozadu atd. Nic těžkého, pokud už máš něco napluto. V rámci ústní zkoušky, která obsahuje vše od navigace, kompletní Colreg až např. po techniku lodě před komisí 5 kapitánů. Na škole dají skripta, ale bohužel nikoliv v češtině. Ve třídě nás bylo 17. Dva češi, dva slováci, 4 srbové a zbytek místní, kteří pak plují např. s turisty přes léto na Kornaty. Každopádně praxe plavby je pak na každém, tady dokládat napluté míle nechtěli.
mikel
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Reputace: 7

Re: Vyšší chrovatské průkazy - "C"

Příspěvekod mikel » ned dub 29, 2018 10:59 am

Ještě jedna poznámka k chorvatskému oprávnění. Zajímavé je, že jak jsme čekali, tak jsme si s kolegy pročítali naši licenci B. Zkoušky jsme skládali v letech 2008, 2010, 2012 a poslední 2014. Tři z nás v Šibeniku a jeden v Zadaru. Každopádně všichni jsme měli jiné možnosti v oprávnění. Jeden pro všechny moře do 12NM od pobřeží, jiný jen 12NM od pobřeží v Chorvatsku a já mám např. Chorvatské vody obecně.

Zpět na