Stavba dřevěné plachetnice

Všechno možné o stavbě lodí, materiálech, způsobech spojování materiálů, technologiích, konstrukcích lodí a vše co s tím souvisí

Moderátoři: Pepa, david, vilma

Uživatelský avatar
Monty
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 1125
Registrován: pon lis 28, 2005 4:47 pm
Reputace: 6
Bydliště: EU

Re: Stavba dřevěné plachetnice

Příspěvekod Monty » úte led 24, 2006 8:32 pm

Libore,tak snad Ti to do?lo.No a po tomhle tornádu na druhej den při?la bora a foukala skoro tři dny.Ale nebyla nějak vyjímečně silná.
Vláďa
nováček na fóru
nováček na fóru
Příspěvky: 7
Registrován: pon led 23, 2006 10:40 pm
Reputace: 0
Kontaktovat uživatele:

Re: Stavba dřevěné plachetnice

Příspěvekod Vláďa » stř led 25, 2006 1:40 pm

Pro Zdendu: Re dřevěný stě?eň. Renovuji plachetnici SVEA,rok výroby 1912, má původní gaflové oplachtění a dřevěný kulatý stě?eň,který se předchozí majitel sna?il opravit oplechováním a laminátem,výsledek je,?e se musí udělat nový.Tak děkuji za tip na stánky.
Jack
nováček na fóru
nováček na fóru
Příspěvky: 1
Registrován: stř led 25, 2006 2:50 pm
Reputace: 0

Re: Stavba dřevěné plachetnice

Příspěvekod Jack » stř led 25, 2006 7:38 pm

Jsem novy tak Vas zdravim.
Za prve dika, ze suchozemci maji podobny nekomercni web!
Za druhe - vzali jste mi iluze :-) Hledal jsem lod za morem (fajne ceny) VASE "osmoza" mi vzala vitr z plachet ...
Za treti, i kdyz jsem manualne zdatny, mam prostory i cas, tak zjistuji, ze to neni zadna PRDEL postavit si podle planu plachetnici. Neni to stavba domu, kuchyne ani koupelky. Je to pojitko se zivotem! ... taxem odpadnul podruhe.
Dotaz 1: je tu nekdo, kdo spachal plachetnici 7-8 metru "sam" ?
Dotaz 2: delaji si chorvati se svymi predpisy a poplatky na mori srandu, nebo je to trend na mori obecne ? (postojne, poplatky za pristavni sluzby a vubec chorvatskou slanou vodu!)
Osobne chorvaty moc nemusim a myslel jsem ze me tocej jen jako motorkare, ale majitele plachetnic na tom nejsou o nic lip :-( pozoruji. Mejte se Sucha Noha Jack.
Uživatelský avatar
Monty
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 1125
Registrován: pon lis 28, 2005 4:47 pm
Reputace: 6
Bydliště: EU

Re: Stavba dřevěné plachetnice

Příspěvekod Monty » stř led 25, 2006 7:59 pm

Jacku,moře je poslední,liberální zóna téhle planety.A Chorvatské spůsoby jsou jenom Balkánské nesmysli, snaha diktovat v?ude a v?ude cecat peníze.Mám ale obavy,?e díky rostoucímu zájmu o lodě se bude muset i v jiných krajinách přistoupit k jisté regulaci.Jenom nevím.jak to ponesou námořníci třeba z Anglie,Francie,nebo ze Severských států.Ti o nějakých autoritách nechtějí ani sly?et.Moře má svoje pravidlá dané přírodou i člověkem,psané i nepsané a fungují století.Doufám,?e se nedo?iju toho,?e i normální země by začeli dělat to,co Chorvati.
Uživatelský avatar
Míra
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 131
Registrován: ned pro 18, 2005 2:25 pm
Reputace: 0

Příspěvekod Míra » stř led 25, 2006 8:21 pm

Zdravím Vláďu z s/y Biene, opravdu nádhera.
Budou nějaké fotky ze Svey?
Uživatelský avatar
ficcus
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 1713
Registrován: stř pro 28, 2005 7:02 pm
Reputace: 39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Re: Stavba dřevěné plachetnice

Příspěvekod ficcus » čtv led 26, 2006 8:55 am

[quote="Vláďa"]Pro Zdendu: Re dřevěný stě?eň. Renovuji plachetnici SVEA,rok výroby 1912, má původní gaflové oplachtění a dřevěný kulatý stě?eň,který se předchozí majitel sna?il opravit oplechováním a laminátem,výsledek je,?e se musí udělat nový.Tak děkuji za tip na stánky.[/quote]

Vláďo, Biene je krásná. Klobouk dolů. Co je to za rolfok? Od koho? Za kolik? Díky:-)
Vláďa
nováček na fóru
nováček na fóru
Příspěvky: 7
Registrován: pon led 23, 2006 10:40 pm
Reputace: 0
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Vláďa » pát led 27, 2006 8:52 am

[quote="Míra"]Zdravím Vláďu z s/y Biene.....
Neboj na SVEE se dělá ka?dý den a v?e se fotí, v současné době je loď kýlem nahoru a bude se laminovat a lepit dýha nad vodorysku.
Vláďa
nováček na fóru
nováček na fóru
Příspěvky: 7
Registrován: pon led 23, 2006 10:40 pm
Reputace: 0
Kontaktovat uživatele:

Re: Stavba dřevěné plachetnice

Příspěvekod Vláďa » pát led 27, 2006 9:16 am

. Co je to za rolfok? Od koho? Za kolik? Díky:-)[/quote]

Rolfok mi udělal Zdeněk D.více na www.dy.zaluzi.cz a chybějící mosazné kování jsem kupoval od firmy TOPLICHT, více na www.toplicht.de
Uživatelský avatar
ficcus
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 1713
Registrován: stř pro 28, 2005 7:02 pm
Reputace: 39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod ficcus » pát led 27, 2006 11:17 am

Vláďo, dík za tip.
Vláďa
nováček na fóru
nováček na fóru
Příspěvky: 7
Registrován: pon led 23, 2006 10:40 pm
Reputace: 0
Kontaktovat uživatele:

Re: Stavba dřevěné plachetnice

Příspěvekod Vláďa » sob led 28, 2006 10:09 pm

[quote="ficcus"]Ahoj námořníci....
Postupně si pročítám příspěvky na webu a stavět dnes dřevěnou plachetnici? Myslím ?e ne, jestli si chce? hrát a nejenom hrát,ale i si pěkně zaplachtit, najdi na netu v inzerátech veterána a dej ho dohromady, jollenkreuz eR16 se?enech při tro?e ?testí do 2000 euro . Jedná se vět?inou o lodě,které měly německého majitele, jsou zachovalé mají originální mosazné kování....Kdy? se rozhodne?,rád poradím.
Uživatelský avatar
Denis
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 7505
Registrován: úte lis 08, 2005 5:21 pm
Reputace: 152
Bydliště: Bratislava

Re: Stavba dřevěné plachetnice

Příspěvekod Denis » sob led 28, 2006 10:41 pm

Dôvodov, prečo si ludia stavajú loď je viac. Tie? je vela dôvodov prečo rekon?truova? veterána. A tý, čo si kúpia hotovú loď majú preto tie? vela dôvodov. Tak isto aj tý, čo si loď nekúpia nikdy a na čarter nedajú dopusti?.
Uživatelský avatar
Denis
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 7505
Registrován: úte lis 08, 2005 5:21 pm
Reputace: 152
Bydliště: Bratislava

Re: Stavba dřevěné plachetnice

Příspěvekod Denis » ned led 29, 2006 12:28 pm

Ahoj Vláďo, krásna plachetnica. Ten Karbon-kavlar na trup a palubu si dával aký, kolko vrstiev a akú gramá?? Dík. Ahoj
Vláďa
nováček na fóru
nováček na fóru
Příspěvky: 7
Registrován: pon led 23, 2006 10:40 pm
Reputace: 0
Kontaktovat uživatele:

Re: Stavba dřevěné plachetnice

Příspěvekod Vláďa » úte led 31, 2006 12:12 pm

Denis píše: Ten Karbon-kavlar na trup a palubu si dával aký, kolko vrstiev a akú gramá?? Dík. Ahoj


Nejprve jsme udělali model ploutvové skříně, který se olaminoval sklem 140 v 5ti vrstvách,dole s límcem asi 15 cm.Přechod na límec je vyztu?en kevlarem.Následně se to celé vlepilo do lodi. Spodek lodi je laminován také sklem 140 ve 3 vrstvách, zakončení vyta?eno asi 10 cm nad vodorysku a po celém obvodu zafrézováno 2-3 mm .Celé se to potom zbrousilo do roviny. Střecha kajuty je laminována kevlarem 140 v 5ti vrstvách z důvodu pevnosti,kdy? se staví stě?eň. Celkem na olaminování trupu loďi bylo spotřebováno asi 2O Kg tkaniny a 8 kg Epoxy.
Uživatelský avatar
Denis
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 7505
Registrován: úte lis 08, 2005 5:21 pm
Reputace: 152
Bydliště: Bratislava

Re: Stavba dřevěné plachetnice

Příspěvekod Denis » úte led 31, 2006 9:16 pm

Ten kevlar si tam dával odhadom? Prekvapuje ma tá nízka spotreba epoxidu, na kilo tkaniny ani pol kila epoxidu. Aj keď pripočítam tu?idlo, tak to menej ako kilo. Pote?ujúce. V rozpočte uva?ujem 1,8 kg Epoxi s tu?idlom na kilo skla. Je to asi aj tou jemnou tkaninou.
Tie bavlnené plachty nejako impregnuje??
Vláďa
nováček na fóru
nováček na fóru
Příspěvky: 7
Registrován: pon led 23, 2006 10:40 pm
Reputace: 0
Kontaktovat uživatele:

Re: Stavba dřevěné plachetnice

Příspěvekod Vláďa » úte led 31, 2006 9:41 pm

Denis píše:Ten kevlar si tam dával odhadom? ........Tie bavlnené plachty nejako impregnuje??

Laminování mi prováděla specializovaná firma,která navrhovala materiál, mno?ství vrstev a systém provedení a co se týče bavlněných plachet, sna?ím se je udr?ovat v suchu,to znamená,?e na lodi jsou pouze kdy? se pluje. Ve ?patném počasí pou?ívám dakron, Jinak kdy? je loď v přístavu, mám jí stabilně zakrytou persenikem.
Uživatelský avatar
ficcus
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 1713
Registrován: stř pro 28, 2005 7:02 pm
Reputace: 39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod ficcus » čtv úno 16, 2006 10:37 am

Jen dodám, ?e po emailové výměně s Dudley Dixem jsem zjistil přítomnost plánů na Cape Cutter 19 v ČR. Náhodou nedaleko ode mě:-) Pojedu se na ně podívat. Dle právoplatného českého majitel plánů jsou zrovna na prodej (půjde do něčeho vět?ího). Tak kdyby je někdo chtěl ...
Uživatelský avatar
Denis
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 7505
Registrován: úte lis 08, 2005 5:21 pm
Reputace: 152
Bydliště: Bratislava

Re: Stavba dřevěné plachetnice

Příspěvekod Denis » sob kvě 06, 2006 10:57 pm

Info pre v?etkých ?ikovných, dakron na plachty sa dá kúpi? v metrá?i u p. Fialu a na cruising sa dá kúpi? za cca. 255,-Kč/m2. Toto je overená informácia.
Uživatelský avatar
ficcus
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 1713
Registrován: stř pro 28, 2005 7:02 pm
Reputace: 39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Re: Stavba dřevěné plachetnice

Příspěvekod ficcus » ned kvě 07, 2006 9:19 pm

[quote][quote="Denis"]Info pre v?etkých ?ikovných, dakron na plachty sa dá kúpi? v metrá?i u p. Fialu a na cruising sa dá kúpi? za cca. 255,-Kč/m2. Toto je overená informácia.[/quote][/quote]

Dík, píšu si ...
Uživatelský avatar
Denis
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 7505
Registrován: úte lis 08, 2005 5:21 pm
Reputace: 152
Bydliště: Bratislava

Re: Stavba dřevěné plachetnice

Příspěvekod Denis » pon kvě 08, 2006 9:22 pm

Samozrejme sa dajú u p. Fialu obstara? aj iné veci k plachtám ako nite, oká, jazdce, výstuhy horného cípu, ale aj material na perseninky vrátane oknovej fólie, kon?trukcie na slnečné strechy atď. Pozri na www.lindemann-kg.de
ivacs
nováček na fóru
nováček na fóru
Příspěvky: 1
Registrován: pát čer 16, 2006 4:28 pm
Reputace: 0

Re: Stavba dřevěné plachetnice

Příspěvekod ivacs » pon čer 26, 2006 6:25 pm

Ahoj loďaři,
pozorně jsem si přečetl tutu diskusi a proto,?e jsem se rozhodl postavit si polského SZTRANDKA, chsi se zeptat jak je to se získáním technického osvědčení a jestli ho vůbec potřebuji na na?ich vodách /delka paluby je 4,95, délka na čáře ponoru 4,46 a ?ířka paluby je 2,19 m, oplachtění cca 10 m2/. za ka?dou zprávu předem děkuji.Ahoj loďaři,
pozorně jsem si přečetl tutu diskusi a proto,?e jsem se rozhodl postavit si polského SZTRANDKA, chsi se zeptat jak je to se získáním technického osvědčení a jestli ho vůbec potřebuji na na?ich vodách /delka paluby je 4,95, délka na čáře ponoru 4,46 a ?ířka paluby je 2,19 m, oplachtění cca 10 m2/. za ka?dou zprávu předem děkuji.
Uživatelský avatar
Denis
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 7505
Registrován: úte lis 08, 2005 5:21 pm
Reputace: 152
Bydliště: Bratislava

Re: Stavba dřevěné plachetnice

Příspěvekod Denis » pon čer 26, 2006 8:38 pm

Technické osvedčenie má pre teba jednu výhodu, osvedčuje, ?e TY !!! si majitelom tej lode.
Uživatelský avatar
ZdendaZ
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 120
Registrován: stř lis 09, 2005 10:47 am
Reputace: 0
Bydliště: Beroun

Re: Stavba dřevěné plachetnice

Příspěvekod ZdendaZ » úte čer 27, 2006 12:23 am

Ivacs: Ozvi se mne posím na email :)! Dík
Uživatelský avatar
Zdenda
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 28
Registrován: pon led 02, 2006 2:18 pm
Reputace: 0
Bydliště: Počátky

Re: Stavba dřevěné plachetnice

Příspěvekod Zdenda » pon črc 17, 2006 11:46 am

ivacs: Taky uva?uji o stavbě Sztrandka. Dotazoval jsem se na Státní plavební zprávě v Praze:
"Evidenci podle §9, odst4 písm. a zákona č. 114/1995 Sb nepodléhajímalá plavidla o celkové hmotnosti včetně zatí?ení do 1000 kg nebo vlastním strojním pohonem o výkonu do 4 kW nebo s celkovou plochou plachet do 12 m2".
Tolik citace z odpovědi (kopii bych ti mohl posla e-mailem). Nevím ale, jak by to bylo, kdyby jsi s touto lodí chtěl vyrazit za hranice.
Pokud se rozhodne? pro stavbu, rád bych s tebou zůstal v kontaktu (e-mail mám v profilu). Chci také stavět a ne a ne se rozhoupat.
Ahoj
Uživatelský avatar
pepek namornik
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Příspěvky: 305
Registrován: pát bře 03, 2006 11:53 am
Reputace: 0
Bydliště: Hradec Králové
Kontaktovat uživatele:

Lodi a jejich stavba

Příspěvekod pepek namornik » čtv zář 14, 2006 6:31 pm

Tak jsem si chvíli pročítal va?i diskusi o materiálech na lodě a musím říct, ?e ideální ře?ení fakt neexistuje. Spí? jde o mo?nosti vás - jednotlivců. Tak je to alespoň u mě. Jsem ale rád, ?e někdo v téhle zemi miluje staré lodi a věřte, ?e vím o čem mluvím. Právě jsem se vrátil ze závodů Tall Ship Race a jsem jimi úplně posedlý. Hor?í ale je, ?e loď podle mých představ by měla mít kolem 28metrů. Ale aby jste věděli, proč vám to pí?u - o vyberu materiálu (dřevo či ?elezo) rozhodne příle?itost dokázat to. Cena, podmínky výroby apod. Propočet se dělá na obojí a uvidíme. Ono na tom vlastně ani tak moc nezále?í. Co je svět světem stojí, plaví se něm krásné dřevené i ?elezné lodi. Jestli se ale někdo chcete přidat a se stavbou pomoct, napi?te mi na: josef.dvorsky@atlas.cz..
Ahoj Pepa
Anonym
účet uživatele zrušen
Příspěvky: 8270
Registrován: pon kvě 01, 2006 12:19 pm
Reputace: 159

Příspěvekod Anonym » čtv zář 14, 2006 10:00 pm

Já vím, ?e tu jsem s názorem na vlastní loď/charter celkem osamocený a nemíním to rozviřovat. O výhodnosti toho či onoho jsou sepsané odborné studie. Ale pokud se do?ijeme s man?elkou důchodu :) a budeme moci strávit u moře 1-2 měsíce ročně, mám taky v plánu postavit loď. U? pět let mám v ?uplíku plány schválené MDaS na katamarán Elsa 28. Převá?í se slo?ený na vozíku.
Odkazy: majitel konstrukce - http://www.jonascatamaran.cz
okopírovaná konstrukce, ale hezká fotogalerie - http://www.lbyachts.sk

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 host