Rollfock (buben)

Palubní instalace, zařízení a výbava lodě pro plavbu.

Moderátoři: Pepa, smike, vilma

Uživatelský avatar
ficcus
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 1713
Registrován: stř pro 28, 2005 7:02 pm
Reputace: 39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Rollfock (buben)

Příspěvekod ficcus » pát pro 30, 2005 2:34 pm

Na www.svb.de jsem na?el sadu za cirka 15000,- Kaček :(
Zkou?eli jste někdy někdo vyrobit rolfog pro rolování geny?
Technicky to zas tak slo?ité není.
Uživatelský avatar
Denis
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 7505
Registrován: úte lis 08, 2005 5:21 pm
Reputace: 152
Bydliště: Bratislava

Příspěvekod Denis » pát pro 30, 2005 2:49 pm

V?etko ide vyrobi?, ale nie v?etko sa oplatí. Ktorú sadu myslí?, daj stranu a katalogové číslo. Čo mám velkú loď, tak chlapík čo som ju od neho kupoval vyrábal aj vyn?ne, ale stoja za H...VĽBrne ich robí Mikolas- maritime. Franta Sýkora robil na rolfok min. tie horné kovania, na spodok som sa nepítal. Ahoj
Uživatelský avatar
ficcus
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 1713
Registrován: stř pro 28, 2005 7:02 pm
Reputace: 39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod ficcus » pát pro 30, 2005 3:01 pm

kat.č. 42070 - NEMO sada, nejmen?í, délka 6,5m = 509,90 EUR
nebo pak 82200 - Plastimo, 6,75m = 299,90 EUR

Do vin?ny bych se asi nepou?těl, ale rolfog bych asi i zkusil. Tedy já ne, ale mám velmi ?ikovného kamaráda nerezmana s vybavením (bude ze mě mít radost)
Uživatelský avatar
Denis
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 7505
Registrován: úte lis 08, 2005 5:21 pm
Reputace: 152
Bydliště: Bratislava

Příspěvekod Denis » pát pro 30, 2005 9:03 pm

Problem bude zohna? kvalitné lo?isko, nezo?enie? asi ani nerezové, nie to z delrinu / alebo ako sa to vola/ Nevyrobi? ani tie hliníkove trubky s vodiacou drá?kou a keď ich kupuje? zvlá?? sú sakra drahé. Ja mam Plastimo 810 na dve geny. Keď kupuje? na vystave, tak cca 15% sa da ukeca?. Na Cape Henri 21 nepotrebuje? rollref, tam ti stačia jednoduché rolfoky aby si nemusel skaka? na palubu pri motaní a keď bude? chcie? refova?, tak jednu zmota? a je to a narefuje? hlavnú. Tá je vzhladom ku kosatkam velmi velka, tak?e tú bude? refova? prednostne a refovanie hlavnej lankami stojí pár korún.
S vlekom bude vá?i? 1500kg / cca / Ten vlek ?a bude stá? pomaly viacej ako ta loď. Ahoj
Uživatelský avatar
ficcus
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 1713
Registrován: stř pro 28, 2005 7:02 pm
Reputace: 39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod ficcus » pát pro 30, 2005 10:07 pm

Plastimo 810 tam maj za 700 EUR :? Lo?iska se snad koupi dají. Ty Al trubky budou vět?í problém.
Jaký je rozdíl mezi rollref a jednoduchým rolfokem? V?dy? jakmile roluji, tak zároveň refuji.
Myslel jsem pou?ít rolfok pouze na přední genu, kde stěh je metr "před" přídí na čelenu. Na 2. kosatku jen kdy? zbudou děngy.
Uživatelský avatar
Míra
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 131
Registrován: ned pro 18, 2005 2:25 pm
Reputace: 0

Příspěvekod Míra » pát pro 30, 2005 11:03 pm

Ahoj ficcus,
lo?iska se koupí, no problemo. Rolfok a rolref-někdo to pou?ívá jako jeden výraz. Proto?e mi přez jazyk rolref moc neleze tak pou?ívám jenom rolfok-rozděluju to na drátovej a trubkovej.
Na tu trubku mů?e? rolovat a refuje?. Břicho plachty se sice hroutí ale je?tě na to jde jet. Třeba Ovčička ale ?ije na kosatky výztu?ný pásy rovnobě?ný s předním vantem, který profil narolované kostaky trochu vylep?ují.
Drátový rolfok je modifikace rolfoků co má v katalogu třeba ronstan (ale doma to dělá spousta lidí). Nahoře lo?isko, dole bubínek ke kterýmu připne? dolní roh kosatky. zatáhne? za navinutou ??nůru a nějak se ti to namotá na přední vant. Jen?e tahle varianta má jenom polohu zapnuto/vypnuto. Na zpolanatočenou plachtu jet nejde, proto?e v oblasti břicha se ti při náporu větru stáhne kolem vantu tak pevně, ?e se hrozně povolí. U? nevznikne zdeformované břicho ale pytel. Tu sadu co dostane? od ronstanu nebo jinde mů?e? vylep?it nata?ením dvou lanek z dvou bodů na obvodu toho bubínku-plachta se natáčí rychleji a líp dr?í. Ale jet na to se také moc nedá, proto?e lanka i kdy? je napne? se stáhnou k sobě.
Před časem jsem chtěl vět?í genu na korzára a proto?e jezdím sám tak jsem potřeboval spolehlivě vyře?it refování-bylo mi líto při silněj?ím větru to hned zabalit. A kupovat plastimo za prodejní cenu celý lodi by byl trochu nepoměr. Tak jsem začal experimentovat s úpravou drátového rolfoku. Hlavní problém byl v tom kde vzít správnou trubku:-) Pro pokus se nejlíp hodila teplovodní plastová proříznutá frézou a nasazená na strunu, která mi supluje přední vant (mám tam je?tě jeden). Dole jsem jí přikotvil pomocí nerezové trubky k rolfoku. V trubce běhají normální jezdci. Refuje se na to stejně jako na hliníkovou trubku. Jediná nevýhoda je, ?e na podzim do drá?ky zalezou pavouci a nejde to moc dolů :lol: . Tak?e na jaře tu drá?ku budu je?tě muset trochu projet. Je?tě jedna věc k rolfokům. Není od věci mít vepředu dva vanty. Jeden s rolfokem a druhý zálo?ní-na dal?í kosatku, pro stavění stě?ně a pro jistotu. Do v?ech jiných stran je stě?eň ji?těný alespon dvakrát. Je?tě mě napadá rolfok s nekonečnou smyčkou místo toho navíjecího lana, ale to na Cap Henry (od Dixe?) by bylo jako litý kola na 120:-). Ale jako vychytávka dobrý. V?echno nejlep?í do nového roku, plné plachty a aspon stopu vody pod kýlem.
Míra
Uživatelský avatar
ficcus
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 1713
Registrován: stř pro 28, 2005 7:02 pm
Reputace: 39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod ficcus » pát pro 30, 2005 11:48 pm

Velbloude, díky za info. Začínám v tom mít jasno :D
U drátového rolfoku bych tedy pou?il lanka min 3 s tím, ?e bych měl na vantu po 1/2 metru navlečeny trojůhelníčky s ďourou v jeho? rozích by byla ukotvena ta 3 lanka. Jak by se to celé otáčelo, tak bych tím "nahradil" trubku (trojúhelníková trubka:-)
A k tvému pokusu s vodovodní trubkou >>> tak nějak jsem si představoval homemade rolfok :D I Tobě v?e nej ...
Uživatelský avatar
Míra
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 131
Registrován: ned pro 18, 2005 2:25 pm
Reputace: 0

Příspěvekod Míra » sob pro 31, 2005 1:07 pm

Ahoj, trojůhleníčky by tě vy?ly dost draho. Představ si ?e se ty rohy zapíchnoud o plachty a bude? mít cáry přesně po půl metru :? . Tu trubku jsem samozřejmě nepou?il stovku ale s vněj?ím průměrem kolem 30mm (tak?e asi 1,5palce, ale nevim to určitě). Na vodě to nikdo nepozná a v přístavu taky. Jenom kdy? na podzim vyháním pavouky tak to jo :lol: . Dal?í důle?itá věc je, ?e čím vět?í profil na začátku plachty tím vět?í odtrhávání proudnic. Je?tě k výtahu kosatky-jestli ti stačí ?e ho nebude? mít a? do kokpitu tak se pod horní lo?isko dá kladka, nad bubínek taky a v tom běhá nekonečná smyčka na které vytáhne? horní roh nahoru. Nad spodní kladkou je na napínáku vazák, tam to uvá?e? a ty lanka výtahu tam slou?í jako ty dráty. Mo?ná to popisuju slo?itě ale je to hrozně jednoduchý.
Uživatelský avatar
ficcus
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 1713
Registrován: stř pro 28, 2005 7:02 pm
Reputace: 39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod ficcus » sob pro 31, 2005 1:36 pm

ok, tak by tam byla místo trojúhelníků kolečka :D
Nekonečnou smyčku na výtah kosatky jsem pochopil na poprvé:idea:
Je?tě jsem koukal, ?e u f.a.s.yachtingu (dovozce Plastimo) je rolfok Plastimo 406-T (délka 622 cm) za cca 7700,-Kč. To zas není tak hrozný. Kdybych ho vyráběl, tak se sice dostanu ní?, ale zas ne o tolik, aby to vyvá?ilo strátu času :(
Uživatelský avatar
Míra
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 131
Registrován: ned pro 18, 2005 2:25 pm
Reputace: 0

Příspěvekod Míra » sob pro 31, 2005 2:01 pm

Aha, já sem poprvé myslel tohle: http://img2.postimage.org/forums/yachti ... lreff.html
Obrázek
jinak z http://dy.zaluzi.cz/
Ten vejtah je něco jinýho ale tos pochopil :) .
Je otázka jak se ti bude hodit kus plastového výlisku na tvůj oldtimer. Vybral bych si něco jednoduchýho a stylovýho. Jak říkal Denis-u CH se skoro nehodí refovat ale rovnou to celý zarolovat. Tak?e by stačilo něco malýho,levnýho a bez drátů.
M
Uživatelský avatar
Standa
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 84
Registrován: ned led 01, 2006 5:57 pm
Reputace: 0

Příspěvekod Standa » ned led 01, 2006 6:32 pm

Ahoj, dratovy rolfok pouzivam asi 12 roku, v podstate popis Camel s jednim doplnenim. Zadna lanka ale va stredu nerez drat prumer 4mm, pouzivam drat ze svareciho automatu. Dnes lze bez problemu koupit nerz. hlazenku. Nahore drat spojeny s kladkou, ktera je na lozisku. Pri refovani se plachta bez problemu namota pres vytah. Za celou dobu nedoslo k problemum. Zaujalo mne to provedeni s plastovou trubkou, proto nekolik dotazu. Trubka je pouze prorizla a nedochazi k rozevirani pri velkem vetru? Nebo ke krouceni? Jinak je to zajimave.
Jeste k AL profilu. V Decine pred nekolika lety delali rolfok. profily pro Polaky, mozna Decinaci vedi vice.
Uživatelský avatar
Míra
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 131
Registrován: ned pro 18, 2005 2:25 pm
Reputace: 0

Příspěvekod Míra » ned led 01, 2006 7:27 pm

Ahoj Stando, to s tím motáním na výtah mám taky-popisoval jsem to v druhém příspěvku. Dokonce v ose mám 4mm nerezovou strunu. Někteří lidé u nás v klubu ale mají výtah sta?ený do kokpitu-ti tam potom mají ty dal?í dráty na které motají plachtu. Sna?il jsem se popsat to co nejobecněji kdy? u? se Ficcus ptal.
V katalogu Ronstan na str 80 jsou bubínky a lo?iska-vlastně to vypadá jako kroutící ?ekly na kotvu.
K dotazu na trubku: nerozvírá se a proto?e tah je přaná?en přes standartní jezdce na osovou strunu a tak se při plavbě nemů?e ani nijak kroutit. Při refování bez vět?ího povolení otě?í se zkroutí asi o polovinu obvodu. Na břichu se to ale nepozná. Vada spí?e estetická je, ?e z té drá?ky směrem do plachty koukají několik milimetrů konce jezdců-proto dobře zapilovat ?roubky. Jinak to nevadí. Výtah v té smyčce také bě?í podél trubky, ta tam má za úkol pouze tvořit pevnou osu podle které se plachta bez protáčení navíjí.
Trubku jsem profrézovali v jednoduchém přípravku-pouze je vhodné k trubce připojit vysavač z dílny aby se piliny netavily. Mo?ná by ?lo pou?ít i kmitačku v přípravku ale asi tě?ko by se podařily dva rovnobě?né řezy dlouhé 7m. :)
Proto?e ve správném protokolu k experimentu nesmějí chybět ani úskalí a mo?ná rizika, musím se je?tě zmínit o existenci pavouků :?
Jezdce jestli se dobře pamatuju mají průměr 18mm (existují i men?í) v té ?ir?í části. vnitřní průměr trubky je 20-21mm. Proto?e ale v?dycky na jaře (pou?ívám to dvě sezony) plachta jede nahoru sama (a dolů také), nepřipisuju těmto rozměrům vinu za problémy které mám na konci sezony. Buď pavouci, kterých je na lodi hojnost (a jejih? výkaly způsobují černé tečky a ?ednutí laku) na podzim lezou do v?ech ?kvír, nebo se trubka na povětrnosti stahuje. Začínám věřit tomu stahování tak?e na jaře budu muset tu drá?ku roz?ířit.
Samozřejmě bych si na loď rád dal Plastimo ale kdy? u? jsem měl ten rolfok tak to byl zajímavý pokus....a je?tě to funguje.
Míra
Uživatelský avatar
Denis
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 7505
Registrován: úte lis 08, 2005 5:21 pm
Reputace: 152
Bydliště: Bratislava

Příspěvekod Denis » ned led 01, 2006 9:07 pm

Keď začne? stava? loď, tak zistí? ?e v?etko vyrába? nemô?e?, lebo by si tu loď nikdy nedokončil. Myslím, ?e aj tak pôjde o ?ivot / aj keď si ?ikovný/. Takéto vylep?enia mô?e? robi?, keď má? loď hotovú a jazdí?. Ale nápad je to velmi dobrý, ta vodovodná trubka je fakt velmi hú?evnatá, to ?e jazdec behá stále po drôte som pochopil a? teraz na koniec.
yori
nováček na fóru
nováček na fóru
Příspěvky: 10
Registrován: pon led 02, 2006 8:03 pm
Reputace: 0

rolfog

Příspěvekod yori » úte led 03, 2006 7:58 am

ahoj, na oldtimeru jsem viděl i dřevěnou naváděcí tyč, někde mám obrázek, a? ho najdu, zkusím ho sem vlo?it. yori
Uživatelský avatar
ZdendaZ
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 120
Registrován: stř lis 09, 2005 10:47 am
Reputace: 0
Bydliště: Beroun

Re: Rolfog?

Příspěvekod ZdendaZ » čtv led 26, 2006 10:53 pm

Uživatelský avatar
Libor
bez hodnocení
Příspěvky: 9329
Registrován: úte lis 08, 2005 1:40 pm
Reputace: 188
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Libor » pát led 27, 2006 7:21 am

Na www.svb.de mají je?tě jeden rolfok https://www.svb.de/cgi-bin/svb.pl?make= ... e=&res=low
Snad by se dal napodobit. Myslel jsem tento Speedy https://www.svb.de/pdf/s_268.pdf
(Tě?ko se to od nich kopíruje ).
Naposledy upravil(a) Libor dne pon led 30, 2006 6:32 pm, celkem upraveno 2 x.
Uživatelský avatar
ficcus
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 1713
Registrován: stř pro 28, 2005 7:02 pm
Reputace: 39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod ficcus » pát led 27, 2006 10:55 am

super, dík
Ivo Novák
nováček na fóru
nováček na fóru
Příspěvky: 10
Registrován: čtv led 19, 2006 5:57 pm
Reputace: 0
Bydliště: Beroun

Re: Rolfog?

Příspěvekod Ivo Novák » pon led 30, 2006 5:55 pm

Tak jsem vyrobil rolfok ,dělám trochu z nerezem (problém je materiál)Jako lo?isko jsem pou?il zapouzdřenou osu na ?lapání u kola.Ostatní je nerez plech a kousek trubky.Nevypadá to ?patně a je to za cca.nic.
Uživatelský avatar
ficcus
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 1713
Registrován: stř pro 28, 2005 7:02 pm
Reputace: 39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Re: Rolfog?

Příspěvekod ficcus » pon led 30, 2006 7:20 pm

Ivo Novák píše:Tak jsem vyrobil rolfok ,dělám trochu z nerezem (problém je materiál)Jako lo?isko jsem pou?il zapouzdřenou osu na ?lapání u kola.Ostatní je nerez plech a kousek trubky.Nevypadá to ?patně a je to za cca.nic.


Ahoj Ivo, Mohl bys prosím Tvůj homemade rolgok nafotit a třeba mi ho poslat mailem? Taková trochu foto?pioná?:-)
Ivo Novák
nováček na fóru
nováček na fóru
Příspěvky: 10
Registrován: čtv led 19, 2006 5:57 pm
Reputace: 0
Bydliště: Beroun

Re: Rolfog?

Příspěvekod Ivo Novák » úte led 31, 2006 5:20 pm

Jasně ,napi? mi mail,zítra to nafotím a po?lu. inovak@mojemisto.cz
Uživatelský avatar
alffa
Site building team
Příspěvky: 3492
Registrován: úte led 16, 2007 1:00 am
Reputace: 2
Bydliště: LOĎ

Re: Rolfog?

Příspěvekod alffa » pon čer 25, 2007 11:08 am

ficcus píše:
Ivo Novák píše:Tak jsem vyrobil rolfok ,dělám trochu z nerezem (problém je materiál)Jako lo?isko jsem pou?il zapouzdřenou osu na ?lapání u kola.Ostatní je nerez plech a kousek trubky.Nevypadá to ?patně a je to za cca.nic.


Ahoj Ivo, Mohl bys prosím Tvůj homemade rolgok nafotit a třeba mi ho poslat mailem? Taková trochu foto?pioná?:-)


No a ty by jsi to foto zase mohl dát sem, ať z toho máme také něco i mi ostatní.
Jak se na správné forum sluší. ;)
alffa
Uživatelský avatar
ficcus
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 1713
Registrován: stř pro 28, 2005 7:02 pm
Reputace: 39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod ficcus » pon čer 25, 2007 8:33 pm

Alffe, to už je tak stará záležitost, že fotky už dávno propadly propadlištěm dějin :?

Nojo no, tobě tak něco svěřit :lol: alffa
Uživatelský avatar
RadekS
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Příspěvky: 253
Registrován: úte črc 10, 2007 2:00 am
Reputace: 0
Bydliště: Nové Veselí

Příspěvekod RadekS » pát črc 13, 2007 1:41 pm

Taky jsem si dělal rolfok doma. Nerezovej bubínek jsem vyhandloval s jedním známým kterej měl jeden navíc. Horší to bylo s profilem. Motat to jenom přes lanka se mi nechtělo, viděl jsem jak to žvejchá kosatku. Protože mám jen malou loďku (přední stěh 5.5m) a dřevěný stěžeň, šel jsem do dřeva. Profil je 40x30, je tam 8mm drážka pro kosatku a zalepené lanko 4mm s kováním na koncích. měl jsem strach z kroucení, ale zatím :good:
Uživatelský avatar
bernau1
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Příspěvky: 204
Registrován: pát dub 07, 2006 2:51 pm
Reputace: 9
Bydliště: Most

Rolfog

Příspěvekod bernau1 » sob lis 17, 2007 8:51 am

Ahoj,už asi 5let používám dělaný rolfog,jsou tam v bubínku 2 obyčejný ložiska,promazaný,uzavřený.Zatím u nás ve vnitrozemských vodách ani náznak rzi. :) U moře by to bylo určitě jinak :( Letos jsem koupil ve šroťáku duralové trubky co se používají na nosítka,nechal je profrézovat a udělal jsem z toho rolref s uzavřenou smyčkou.Trubky mají průměr asi 33mm,bál jsem se jak to bude vypadat na malém Štírovi,ale nakonec ok a zcela funkční :good:
Uživatelský avatar
Fitor
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 129
Registrován: pon srp 27, 2007 2:00 am
Reputace: 6

Příspěvekod Fitor » čtv bře 20, 2008 4:09 pm

Ahoj,
možná trochu off topic, ale na katamaran HobieCat 16 bych chtěl udělat rollfock na 5m2 kosatku. U Avaryachtu jsem našel jednoduchý za 1500,-Kč. Ale otázka zní: originál kosatka má spíry, je lepší jezdit s kosatkou se spíry a spouštět jí, nebo použít bezspírovou a rolovat? Myslím teď "jízdní" vlastnosti, možnost rolování při přistávání je určitě výhoda.
Dík
Fitor

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 hostů