Díl první: Co žije v Jaderském moři

Vše co můžeme vidět kolem vody a ve vodě.

Moderátoři: Pepa, smike, vilma

FotoPetr
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Reputace: 0

Díl první: Co žije v Jaderském moři

Příspěvekod FotoPetr » pát pro 06, 2013 1:38 pm

Ahoj,

mám takový návrh ( tedy už delší dobu ) a je na Vás ( a adminech ) zda se bude líbit a zda se bude dále rozvíjet. Blíží se zima, alespoň pro mnohé jachtařky a jachtaře doba relaxace, vzpomínek. Rád bych Vás tedy vyzval, abyste se podělili o zážitky ze svých plaveb. Především se mě jedná o Vaše setkání se zajímavými živočichy, které jste na svých plavbách potkali a které se Vám podařilo fotograficky zadokumentovat. Přestože se zabývám hlavně výzkumem a dokumentací starých potopených vraků, je mořská flora & fauna dalším oborem, kterému se věnuji ( věnujeme ). Zejména pak oblíbené Jaderské moře a Středozemní moře vůbec, je hodně zajímavým objektem. Ačkoliv se mnohým můžou zdáti tato moře chudá, skrývají ve svých vodách mnoho zajímavých živočichů. Záměrně uvádím v dnešním příspěvku " Díl první ", pokud se náš projekt uchytí, můžeme ( společně s jachting.info ) připravit " Díl druhý ", Středozemní moře. A pak třeba i další díly pro jiné lokality.

Na úvod posílám naše letošní setkání s Měsíčníkem svítivým ( Mola mola ), kterého jsme potkali při plavbě na Vis, přesněji řečeno na jihu Visu blízko ostrova Ravnik a aby toho nebylo málo tak i o dva dny později při vyplouvání z maríny Palmižana na ostrově Sv. Klement ( Pakleni otoci ). Co do velikosti se zdál stejný a mohla to být i velká náhoda, že se jednalo o stejného jedince. Měsíčníky jsem již potkal vícekrát v oblasti jižní Francie ( Marseille ) a severní Itálie ( Imperia ). A to jak na hladině, tak i dvakrát pod vodou ( na vraku ponorky Le Rubis u Cap Camarat a na vraku letadla Fiat Breda BR20 " Cicogna " u osady Imperia ).

Na základě společných pozorování bychom následně rádi zpracovali " mapu " výskytu zajímavých živočichů v Jaderském moři. Aby mělo však " naše " pozorování smysl, uveďte prosím k fotografiím: Číslo ( vzestupně ), autora, datum a místo pozorování ( postačí lokace, ostrov a podobně, může i GPS ), uveďte pokud možno i přesný čas pozorovaní a budeme rádi i za krátký komentář k chování uvedeného živočicha. Pokud si nebudete jisti co jste viděli, napište nám a my živočicha určíme. Budete-li vědět co jste viděli, můžete přidat i odkaz na další informace o daném živočichovi. Na základě Vašich příspěvků a Vašeho zájmu bychom spustili nové stránky k této společné akci ( mimo jiné s jachting.info ). Ty by pak následně interaktivně ( nekomerčně ) sloužily jako přírodovědný " průvodce " Jaderským mořem. Tedy pokud bude zájem ;-).

Prosím jen o to, abyste v zápalu vášně fotografické nestresovali a jinak neohrožovali tyto vzáné tvory a ponechali jim prostor a klid, který nutně k životu potřebují.

Foto 001:
Pro SWUSEA s.r.o. - Shipwreck & Undersea Explorers Association - autor František Zelený
Datum a čas pozorování: 27.06.2013 ( 09:37 CEST )
Lokace: Pakleni kanal
Druh: Měsíčník svítivý ( Mola mola ): Pozorován více jak deset minut na hladině. V klidu plaval na hladině na boku. Po přiblížení, se zanořil a v klidu pak opět vynořil. Velikost odhadnuta na 1,5m. Moc krásný zážitek nejen pro posádku.
Popis: http://cs.wikipedia.org/wiki/M%C4%9Bs%C ... Dtiv%C3%BD

Obrázek

Těšíme se na Vaše příspěvky a předem děkujeme adminům za podporu společného díla. A ještě: Aby se dalo na Vaše příspěvky dobře dívat a aby dílo mělo patřičnou formu, posílejte fotografie do maximální velikosti 600px ( na délku ). Ideálně, aby Vaše fotografie právě tuto délku měly a tím se staly přehlednými při následném prohlížení. Vycházím z propozic uvedených zde ve fóru.

Za SWUSEA s.r.o. - Shipwreck & Undersea Explorers Association

Petr
Martin88
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Reputace: 5

Příspěvekod Martin88 » pát pro 06, 2013 2:44 pm

Ten tam asi bydlí,já ho tam potkal v říjnu 2004,na půl cesty mezi Pakleni otoci a Visem,lodě se nebál a kdyby je měl,
tak bych řekl,že si tam válel koule :D
http://tencotoridi.rajce.idnes.cz/nastenka#IMG_0343.jpg
Obrázek
tataS
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Reputace: 4

Příspěvekod tataS » pát pro 06, 2013 3:47 pm

Ten živočich na lodi co vystrkuje pozadí nemá popis ale na první pohled je z něj vidět více než z té čmouhy ve vodě. Pokud budou fotky podobné,
tak bych navrhoval více záběrů zepředu.
Ještě dotaz jestli se zájem vztahuje také na živočichy ulovené u kterých se ví kdy a kde se ulovili ale nikdo neví jak se v tom místě chovali.
host60
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Příspěvekod host60 » pát pro 06, 2013 4:23 pm

Nejsem biolog, natož pak mořský, ale tohoto živočicha jsem viděl letos na jadranu za ty roky poprvé, tak ho posílám.
Číslo: 002
Datum a čas: 25.9.2013 okolo poledne.
Druh: měla by to být Kořenoústka hrbolatá
Lokace: ostrov Sestrunj, zátoka Dumbočica

Obrázek
pik
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Reputace: 29

Příspěvekod pik » pát pro 06, 2013 5:03 pm

Souhlas s Martinem :D , taky sem tam toho měsíčníka zhruba v těch místech a letech viděl. Akorát tenkrát byl ještě nějakej plachej, tak se mě ho nepodařilo vyfotit. Jak sme se víc přiblížili, tak vzal kramle. Možná ho tam chorvati nasadili a chystali se vybírat vstupné ;)
Ale někdy v r. 2008 sme měsíčníka načapali poblíž o. Capraia a toho už mám na videu. Zase sem tam ale nestihl natočit ani vyfotit velrybu, kterou sme tam potkali. Přiznám se, že mě to trochu překvapilo, takže sem jen zíral s otevřenou pusou :) .
FotoPetr
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Příspěvekod FotoPetr » pát pro 06, 2013 5:25 pm

Martin88 píše:Ten tam asi bydlí,já ho tam potkal v říjnu 2004,na půl cesty mezi Pakleni otoci a Visem,lodě se nebál a kdyby je měl,
tak bych řekl,že si tam válel koule :D
http://tencotoridi.rajce.idnes.cz/nastenka#IMG_0343.jpg
Obrázek

Ahoj,

moc vydařená fotka. Pokud se Ti bude chtít, tak ji sem přidej i s popisem. Pokud jedu charter tak beru většinou obyčejný kompakt a i foto 001 je dílem člena posádky. Budu si muset bráti lepší sklo, aby mi už neunikly letošní hodně hojné výskyty tuňáků lovící sardele, kareta a velryby mezi Elbou a Korsikou ( ty ovšem až v dalším díle ).

Petr
FotoPetr
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Příspěvekod FotoPetr » pát pro 06, 2013 5:28 pm

host60 píše:Nejsem biolog, natož pak mořský, ale tohoto živočicha jsem viděl letos na jadranu za ty roky poprvé, tak ho posílám.
Číslo: 002
Datum a čas: 25.9.2013 okolo poledne.
Druh: měla by to být Kořenoústka hrbolatá
Lokace: ostrov Sestrunj, zátoka Dumbočica

Obrázek

Ahoj,

hezká fotka správně určené Kořenoústky hrbolaté ( Cotylorhiza tuberculata ). Občas se objevují v hejnech a dosahují úctyhodných rozměrů.

Petr
FotoPetr
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Příspěvekod FotoPetr » pát pro 06, 2013 5:37 pm

tataS píše:Ten živočich na lodi co vystrkuje pozadí nemá popis ale na první pohled je z něj vidět více než z té čmouhy ve vodě. Pokud budou fotky podobné,
tak bych navrhoval více záběrů zepředu.
Ještě dotaz jestli se zájem vztahuje také na živočichy ulovené u kterých se ví kdy a kde se ulovili ale nikdo neví jak se v tom místě chovali.

Ahoj,

jsem to i předpokládal ;-) Další den už přišly na řadu plavky a i zepředu. Ovšem to již patří do jiné oblasti biologie. Jsem rád za příspěvky, pokud má však tento pojekt mít větší prospěch, raději uvítáme věcnější. A ty trofeje raději nikoliv. Mám v archívu pár zajímavých ( mnou neulovených ) a přesto není z nich radostný pohled. Mnozí ulovení jedinci jsou chránění. Takže prosím jen živé tvory. Děkuji.

Petr
kapik
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Příspěvekod kapik » sob pro 07, 2013 11:09 am

Letos na jaře na Lastovu:
Obrázek

"úsměv" jí zachránil :-)
MarekM
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Příspěvekod MarekM » pon črc 07, 2014 8:24 pm

Ahoj námořníci právě jsem se vrátil ze 14 denní plavby po chorvatsku a stala se mě věc kterou jsem ještě nezažil a rád bych zkušenější poprosil o vysvětlení. Na hloubkoměru jsem měl nastavený alarm na 3M a najednou spustil alarm . Byl jsem zrovna za kormidlem tuhle věc jsem zažil několikrát nicméně vždy se leknu a rychle kontroluji zda jsem nepřehlédl nějakou mělčinu. Nepřehlédl všude hloubka kolem 90M, jasně zase nějaké hejno ryb atd.. alarm v okamžiku přestal a v klidu plujeme dále. Asi po třech minutách vidím na hloubkoměru jak klesá hloubka z těch správných 90M na 60-40-30-20-10-3až na 2..opět alarm . Tentokrát už to nepřestalo a hloubkoměr ukazoval stále hl. 2M . Mysel jsem si porucha hloubkoměru vypnul jsem alarm ale nedalo mě to a zkusil jsem náhle změnit kurz a najednou hloubka normální na 5 metrech dle mapy 90 M..
Ale jenom cca 5 - 10 sekund a zase postupné rychle klesání hloubky které se vždy zastavilo na 2 M. Jako by s námi nebo spíše pod námí něco plulo a opakovaně pod nás najíždělo .. Ve vodě nic vidět nebylo .. Takto to trvalo cca 10 minut . Každou chvíli jsem čekal že se u lodě něco vynoří což už jsem také zažil ale nic . Po již zmíněných 10 minutách to náhle přestalo . Zajímavé je že druhý den o něco dále se nám to stalo znova .. trvalo to sice menší dobu ale zdálo se nám že jsem zaslechli nějaké pískání . Zbytek plavby pak nic .. hloubkoměr ukazoval přesně . ??? Asi jsem měl zastavit vzít brýle sebrat odvahu a kouknout pod loď ale v tu chvíli nás to nenapadlo .. Děcka si vystrašení oblékli vesty :) ..
japek
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Reputace: 1

Příspěvekod japek » pon črc 07, 2014 10:09 pm

MarekM píše:Ahoj námořníci právě jsem se vrátil ze 14 denní plavby po chorvatsku a stala se mě věc kterou jsem ještě nezažil a rád bych zkušenější poprosil o vysvětlení. Na hloubkoměru jsem měl nastavený alarm na 3M a najednou spustil alarm . Byl jsem zrovna za kormidlem tuhle věc jsem zažil několikrát nicméně vždy se leknu a rychle kontroluji zda jsem nepřehlédl nějakou mělčinu. Nepřehlédl všude hloubka kolem 90M, jasně zase nějaké hejno ryb atd.. alarm v okamžiku přestal a v klidu plujeme dále. Asi po třech minutách vidím na hloubkoměru jak klesá hloubka z těch správných 90M na 60-40-30-20-10-3až na 2..opět alarm . Tentokrát už to nepřestalo a hloubkoměr ukazoval stále hl. 2M . Mysel jsem si porucha hloubkoměru vypnul jsem alarm ale nedalo mě to a zkusil jsem náhle změnit kurz a najednou hloubka normální na 5 metrech dle mapy 90 M..
Ale jenom cca 5 - 10 sekund a zase postupné rychle klesání hloubky které se vždy zastavilo na 2 M. Jako by s námi nebo spíše pod námí něco plulo a opakovaně pod nás najíždělo .. Ve vodě nic vidět nebylo .. Takto to trvalo cca 10 minut . Každou chvíli jsem čekal že se u lodě něco vynoří což už jsem také zažil ale nic . Po již zmíněných 10 minutách to náhle přestalo . Zajímavé je že druhý den o něco dále se nám to stalo znova .. trvalo to sice menší dobu ale zdálo se nám že jsem zaslechli nějaké pískání . Zbytek plavby pak nic .. hloubkoměr ukazoval přesně . ??? Asi jsem měl zastavit vzít brýle sebrat odvahu a kouknout pod loď ale v tu chvíli nás to nenapadlo .. Děcka si vystrašení oblékli vesty :) ..

Tak přesně to samé se mi (nám) stalo před třemi týdny na Kornatech mezi ostrovy Mana a Levrnaka - pluli jsme na západní straně, tedy na otevřeném moři, cca 500 metrů od břehů. Hloubka kolem devadesáti metrů, podle map široko daleko žádné navigační nebezpečí. Najednou kouknu na přístroje a hloubka pět metrů, krve by se ve mě v tu chvíli nedořezal :) Tak hned změna kurzu, snížení rychlosti a jedny "oči" jsem poslal na příď sledovat hladinu. Po cca pěti minutách začal hloubkoměr skákat 20, 40, 70 až 90 metrů a byl klid.
Byly docela velké vlny, tak jsem ani nepřemýšlel jít na zrcadlo a strkat hlavu do vody a přisoudili jsme to hejnu větších ryb. Ale taky mi to pak vrtalo hlavou, co to s námi pod námi bylo :?
tosotoso
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Reputace: 23

Příspěvekod tosotoso » pon črc 07, 2014 10:37 pm

japek píše:
MarekM píše:Ahoj námořníci právě jsem se vrátil ze 14 denní plavby po chorvatsku a stala se mě věc kterou jsem ještě nezažil a rád bych zkušenější poprosil o vysvětlení. Na hloubkoměru jsem měl nastavený alarm na 3M a najednou spustil alarm . Byl jsem zrovna za kormidlem tuhle věc jsem zažil několikrát nicméně vždy se leknu a rychle kontroluji zda jsem nepřehlédl nějakou mělčinu. Nepřehlédl všude hloubka kolem 90M, jasně zase nějaké hejno ryb atd.. alarm v okamžiku přestal a v klidu plujeme dále. Asi po třech minutách vidím na hloubkoměru jak klesá hloubka z těch správných 90M na 60-40-30-20-10-3až na 2..opět alarm . Tentokrát už to nepřestalo a hloubkoměr ukazoval stále hl. 2M . Mysel jsem si porucha hloubkoměru vypnul jsem alarm ale nedalo mě to a zkusil jsem náhle změnit kurz a najednou hloubka normální na 5 metrech dle mapy 90 M..

Tak přesně to samé se mi (nám) stalo před třemi týdny na Kornatech mezi ostrovy Mana a Levrnaka - pluli jsme na západní straně, tedy na otevřeném moři, cca 500 metrů od břehů. Hloubka kolem devadesáti metrů, podle map široko daleko žádné navigační nebezpečí. Najednou kouknu na přístroje a hloubka pět metrů, krve by se ve mě v tu chvíli nedořezal :) Tak hned změna kurzu, snížení rychlosti a jedny "oči" jsem poslal na příď sledovat hladinu. Po cca pěti minutách začal hloubkoměr skákat 20, 40, 70 až 90 metrů a byl klid.
Byly docela velké vlny, tak jsem ani nepřemýšlel jít na zrcadlo a strkat hlavu do vody a přisoudili jsme to hejnu větších ryb. Ale taky mi to pak vrtalo hlavou, co to s námi pod námi bylo :?

To isté ( ale až na 0,5m) minulý týždeň v Splitskej bráne...
err_
bez hodnocení
Reputace: 150

Příspěvekod err_ » pon črc 07, 2014 11:27 pm

Jako hloubkomer pouzivam hlavne navman fishfinder a mohu potvrdit, ze st40 depth raymarine mi spusti alarm na hejnu i mensich ryb.
Jarda885
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Reputace: 74

Příspěvekod Jarda885 » pon črc 07, 2014 11:52 pm

MarekM píše:.............. Na hloubkoměru jsem měl nastavený alarm na 3M a najednou spustil alarm . Byl jsem zrovna za kormidlem tuhle věc jsem zažil několikrát nicméně vždy se leknu a rychle kontroluji zda jsem nepřehlédl nějakou mělčinu. Nepřehlédl všude hloubka kolem 90M,..................

Hloubkoměry na běžných charterových lodích při hloubkách ke stu metrů přestávají spolehlivě měřit. Někde se tu na JI diskutovaly příčiny, ale není to podstatné. Jakmile dojedeš na hloubky menší začne hloubkoměr zase být spolehlivý. Ber to jako vlastnost přístroje.
Tato diskuze nepatří do tohoto vlákna.
návštěvník fóra

želva

Příspěvekod karma » úte črc 08, 2014 6:08 am

U šibeniku na Krce jsem z lodi viděl asi metrovou vodní želvu jak si tak vesele plave kolem lodi. Je to možný nebo to byl přelud?
HoPrahok
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Želva

Příspěvekod HoPrahok » úte črc 08, 2014 2:53 pm

Minulý ok jsem též narazil na velkou mořskou želvu poblíž Drveniku - trajektový přístav na Hvar. Takže želvy zde určitě jsou. No a klasicky delfíni, letos jsme je mezi 7.-13.6. viděli čtyřikrát.
MarekM
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Příspěvekod MarekM » úte črc 08, 2014 4:50 pm

Hloubkoměr mě jinak bez problémů měřil i ve větších hloubkách a nedává mě smysl že náhlou změnou kurzu by se vždy spravil .. spíše bych to čekal naopak. Přisuzuji to stále něčemu jinému ale nevím čemu :) . Někde jsem slyšel že například sviňuchy reagují na signály vysílané z hloubkoměru a ti se nevynořují tak často jako delfíni ale na Jadranu myslím nežijí . Jinak velkou želvu délka tak 1M jsem viděl 2 x jednou u Šibeniku a jednou někde u Kakanu . Dokonce jsem slyšel že někdo v chorvatsku natočil manty ale je to neověřená informace .
Tak co to tedy bylo mě vrtá hlavou dál ..
Babas
nováček na fóru
nováček na fóru

Příspěvekod Babas » stř črc 09, 2014 4:19 pm

Ahoj.
A co zkusit vysvětlení z fyziky? Rozhraní teplá - studená voda (tzv. termoklina), to je prevít. Tím vysvětluji to, co se nám stalo na před lety u jižního pobřeží Žirje.
Nebo sladká - slaná na Krce kousek nad Šibenikem... to byste koukali, jak jsme na skippertréninku jeli slalom mezi "útesy". Martin Hacmac tenkrát jen vylez ze salónu a seřval nás na dvě doby ;-)
lynx
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Reputace: 311
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod lynx » stř črc 09, 2014 4:31 pm

MarekM píše:Na hloubkoměru jsem měl nastavený alarm na 3M a najednou spustil alarm .

Ani se nedivím, když jsi ho měl nastavený na tři míle. :P

Kromě teplotního rozhraní, které zmiňuje Babas, může být příčinou také vzduch ve vodě – zejména při silném provozu motorových lodí – nebo chaluhy, či jiné rostlinstvo.

Zpět na