Pryskyřice

Všechno možné o stavbě lodí, materiálech, způsobech spojování materiálů, technologiích, konstrukcích lodí a vše co s tím souvisí

Moderátoři: Pepa, david, vilma

Uživatelský avatar
packa
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 1362
Registrován: úte črc 06, 2010 2:00 am
Reputace: 12
Bydliště: Velký Osek

Příspěvekod packa » ned dub 19, 2015 11:26 am

POMOC

asi jsem blbe natuzil poslední davku epoxidu a nejak to netuhne-cast strechy asi 0.5 m2- zbytek je v pohode- nechci to davat dolu-pomohlo by to pretrít tužidlem?
Uživatelský avatar
horal51
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 83
Registrován: ned říj 30, 2011 2:00 am
Reputace: 0
Bydliště: Vrchlabí

Příspěvekod horal51 » ned dub 19, 2015 12:32 pm

To myslím nepomuže...zkus to ohřát horkovzdušnou pistolí :?
david
moderátor
Příspěvky: 5881
Registrován: pon led 02, 2006 9:30 pm
Reputace: 232
Bydliště: loď,momentálně v Davli

Příspěvekod david » ned dub 19, 2015 1:57 pm

napatlej to tvrdidlem, horší to být nemůže
Uživatelský avatar
packa
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 1362
Registrován: úte črc 06, 2010 2:00 am
Reputace: 12
Bydliště: Velký Osek

Příspěvekod packa » ned dub 19, 2015 2:25 pm

v poledne jsem to risknul a pretrel P11-postavil na slunicko- hulilo se z toho jak když hasíš vapno a už to trochu reaguje-aspon aby to slo obrousit :)

diky za rady
Beda
radioamatér
radioamatér
Příspěvky: 2300
Registrován: pon pro 01, 2008 1:00 am
Reputace: 12
Bydliště: Pardubice
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Beda » pon dub 20, 2015 11:03 am

Co dela zlomena haksna, sadra je dole???

Na strechu prilep kus plechu, tak 50cm x 50 cm ( protivaha ) nebo zevnitr, to by potom chtelo diru asi 15mm a dat mobilni drzak s prutem, muzu dodat.... vetsim to nezkazis, na to potom cvaknes magnetku a pripojis tu rucku a pojede PMR jako vino. Po kamaradovi neco zbylo, magnet, kloboucek s perem a drzakem prutu, nepouzite. Asi by to nechali po stovce, jsou tam dva kusy. Oboje je na nerez prut 3.15mm, tak se udela zavit M3 a jeden prut na marine kmitocty a druhy na PMR, nebo misto doprostred dat z kazde strany jednu antenu. Budes potom King.

Kdy tam budete mit v Tynci nejakou akci? Zlanaril by se i Karel co dela s Viktorem, jeho zetak tam v marine snad dela hospodskyho....
Aleš
nováček na fóru
nováček na fóru
Příspěvky: 4
Registrován: sob pro 24, 2016 4:44 pm
Reputace: 0

Re: Pryskyřice

Příspěvekod Aleš » úte pro 27, 2016 8:38 am

Zdravím zdejší přítomné. Obracím se sem s prosbou o radu, jak jinak :) . Chtěl bych postavit zatím jen člun z překližky a oplachtit. Nic konkrétního jsem si ještě nevybral, jsem ve fázi rozvahy použitého matriálu a vstřebávání myšlenek. Procházel jsem pryskyřice od Havla, mám to nejblíže, tak budu nejspíš kupovat tam, ale nenarazil jsem, nebo jsem přehlédl, v technických listech spotřebu pryskyřice na m2. A moje otázka je na zkušené stavitele, jestli máte nějakou míru na odhad spotřeby pryskyřice? Nečekám, že by mi někdo řekl přesnou jednotku, dovedu si představit, že spotřeba bude záležet i na jiných věcech jako hlavně savost použitých materiálů až po zručnost. Jen nemám s pryskyřicemi žádnou zkušenost a dovedu si to jen teoreticky přirovnat k hustějšímu laku. Zřejmě bych chtěl použít PU pryskyřici, protože je levnější a případný neúspěch nebude tolik finančně bolet. Za jakoukoliv radu předem děkuji.
Uživatelský avatar
Andrejjeep
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Příspěvky: 566
Registrován: pát lis 07, 2014 1:00 am
Reputace: 33
Bydliště: Hlavná dedina SK

Re: Pryskyřice

Příspěvekod Andrejjeep » úte pro 27, 2016 11:44 am

Z tým odhadom je ťažko, záleží akú bude mať gramáž tkanina.
Mne nejaký odhad dali ale, nepriblížim sa k tomu ani za mak. na 1m2 rátaj tak 1 až 1,5 kg zarobenej laminovacej živice.

Ten Polyester je lacný, ale na prácu si počkáš do leta, alebo do jara keď bude teplejšie. Smrdí to jak ancikrist. Nehovoriac, že bez masky utrpenie robiť v uzavretom priestore. Ja mám na to takú alergiu, že hrúza.

Ďalšia vec musíš mať všetko dopredu pripravené, pásy tkaniny, kladačák ako to budeš poťahovať atď. Aj tak sa budeš naháňať aby si to stíhal. pri veľkých plochách to veľmi rýchle tuhne. Bude treba viacej ľudí na prácu.

A.
Uživatelský avatar
Jardasu
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Příspěvky: 717
Registrován: pát bře 30, 2007 2:00 am
Reputace: 80

Re: Pryskyřice

Příspěvekod Jardasu » úte pro 27, 2016 1:09 pm

Počítej tak 1,5 krát hmotnost použité tkaniny (pokud tedy bude skladba kupříkladu 3x300 g/m2 +1x100g/m2 -to je celkem 1000 g/m2) budeš potřebovat kolem 1,5 kg pryskyřice na m2.
Jak se píše opakovaně jinde na tomto fóru, pryskyřice by mělo být co nejméně, pouze tolik, aby spolehlivě prosytila tkaninu. Což se snadno říká, ale hůř v amatérských podmínkách realizuje.

Přeji úspěšné dílo, každý jsme nějak začínal.
Aleš
nováček na fóru
nováček na fóru
Příspěvky: 4
Registrován: sob pro 24, 2016 4:44 pm
Reputace: 0

Re: Pryskyřice

Příspěvekod Aleš » úte pro 27, 2016 1:29 pm

Děkuji za odpovědi, takhle mi to pro moji hrubou představu stačí a teď už jen ještě té ostatní teorie a jak se rozjaří tak se do toho pustit :) .
Uživatelský avatar
packa
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 1362
Registrován: úte črc 06, 2010 2:00 am
Reputace: 12
Bydliště: Velký Osek

Re: Pryskyřice

Příspěvekod packa » úte pro 27, 2016 4:31 pm

Aleš
nováček na fóru
nováček na fóru
Příspěvky: 4
Registrován: sob pro 24, 2016 4:44 pm
Reputace: 0

Re: Pryskyřice

Příspěvekod Aleš » stř pro 28, 2016 8:13 am

Ještě jednou díky i za tento odkaz je to i pro mě i inspirace, protože mi odchází plachta na vozíku a chci to něčím nahradit a laminovaná překližka byla jednou z variant, asi do toho dodělám i okýnka :) . Tady je i rozepsáno, že u PU pryskyřice se počítá 1,5 hmotnostního dílu pryskyřice na váhu tkaniny a u epox pryskyřice je poměr 1:1 což je víc přesnější než jsem doufal. Také jde z toho odvodit kolik pryskyřice je potřeba si namíchat na každý díl tkaniny při kladení, teoreticky. Ale samozřejmě než něco nakoupím nechám si ještě poradit u Havla.
Uživatelský avatar
Denis
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 7505
Registrován: úte lis 08, 2005 5:21 pm
Reputace: 152
Bydliště: Bratislava

Re: Pryskyřice

Příspěvekod Denis » stř pro 28, 2016 10:24 am

Pomer pri epoxide 1:1 je ťažko dosiahnutelná méta. Lepšie je vykašlať sa na ušetrenie pár gramov epoxidu a poslednú vrstvu tkaniny presýtiť poriadne, aby nebol povrch pórovitý, kde jednotlivé vlákna skla sú sice nasiaknuté, ale medzi vláknami sú póry. Treba použiť na poslednú vrstvu satén. Dobrá je aj strhávacia tkanina, ale pri jej cene radšej dám trochu epoxidu navyše. V konečnom dôsledku treba povrch aj tak trochu prebrúsiť a tmeliť. Epoxid H160 je príliš tekutý a zo zvislých plôch steká aj keď je zahustený. Ja som používal H 145, s tou sa robí velmi dobre. Pozeral som na stránku Havel a vidím že H145 zdražili na úroveň H 160 a z popisu H160 zmizli superlatívy.
Aleš
nováček na fóru
nováček na fóru
Příspěvky: 4
Registrován: sob pro 24, 2016 4:44 pm
Reputace: 0

Re: Pryskyřice

Příspěvekod Aleš » pát pro 30, 2016 2:04 pm

Prvně si to vyzkouším na tom vozíku. U něj to budou menší díly a laminování na ležato.
A ještě při pročítání jednotlivých pryskyřic jsem se dočetl o různé době zpracovatelnosti, při použití různých druhů tužidel. Má různá doba tuhnutí pryskyřice potom vliv na kvalitu povrchu? U epoxidu LH 145 s tužidlem H147 je doba zpracovatelnosti až 90 minut u jiného tužidla dokonce jen cc25 minut. Za radu předem děkuji.
Uživatelský avatar
Andrejjeep
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Příspěvky: 566
Registrován: pát lis 07, 2014 1:00 am
Reputace: 33
Bydliště: Hlavná dedina SK

Re: Pryskyřice

Příspěvekod Andrejjeep » pát pro 30, 2016 9:32 pm

Ahoj

Na kvalitu povrchu ani nie, leda žeby si niečo pohnojil. Každopádne pri tom 90 min. máš viac času. Mám to aj ja kúpené na laminovanie plutvovej skrine na mojej plachetnici. Robil s týmto tužidlom opravu kormidelného listu a bolo to fajn bol klud a čas na prácu sa s tým vyhrať a vrstvy sa medzi sebou dobre spojili.

A.
Uživatelský avatar
panak-ml
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Příspěvky: 320
Registrován: sob led 02, 2010 1:00 am
Reputace: 8
Bydliště: Srbsko
Kontaktovat uživatele:

Re: Pryskyřice

Příspěvekod panak-ml » sob pro 31, 2016 12:17 pm

Dost dobrý základní popis stavby z překližky je tady: http://www.katamaranhokulea.estranky.cz ... rukce.html
Hlavně konec článku o olaminovávání překližky... ;)
Uživatelský avatar
Peki
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 37
Registrován: čtv říj 27, 2016 5:47 pm
Reputace: 6
Bydliště: Senica

Re: Pryskyřice

Příspěvekod Peki » ned led 01, 2017 5:26 pm

množstvo živice na hmotnosť tkaniny rátaš približne 1:1 , v optimálnom prípade, väčšinou treba pridať. ak budeš olaminovávať preglejku tak ju budeš tým epoxidom súčasne penetrovať, niečo to zožerie naviac. na preglejku použi epoxid, Havlovci ti povedia čo je OK, polyester nebude najlepší, aj keď je o hodne lacnejší. práca s polyesterom je špinavšia, rýchlejšia, je to menej kvalitný materiál, používajú sa často rohože miesto tkanín - potom sa počíta viac živice, rádovo 1,5 hmotnosti výstuže - čísla tu uvedené sú správne.
polyester a vinylester smrdí -pri tuhnutí sa uvoľňuje styrén. ale nie je nejak vážne zdravotne nebezpečný. len smrdí. treba robiť v dobre vetranej miestnosti, najlepšie v lete.
epoxidy nesmrdia - pri tvrdnutí sa z nich nič neuvoľňuje. len - tvrdidlá sú silné zásady, a sú agresívne na pokožku, treba dbať na ochranu - gumené rukavice, dlhé rukávy. problém je keď si utrieš stekajúci pot z krku... asi 10% ľudí je na epoxid alergických, takže s ním nemôžu vôbec pracovať - už výpary spôsobia sčervenanie a spuchnutie pokožky.
rozdielne rýchle tvrdidlá nemajú vplyv na kvalitu povrchu.
odporúčam používať odtrhovú tkaninu ako poslednú vrstvu, môžeš si ušetriť veľa nepríjemnej špinavej roboty s neskorším brúsením ak ju položíš precízne.
náradie -štetce, nožnice umývaš technickým acetónom dokiaľ je živica tekutá. máme acetón v kýbli s vekom a náradie doňho po práci hodíme. druhý deň sa oprská acetón a robíš ďalej.
je treba pracovať v teple, 18-20 oC. pod tým je živica príliš hustá, pomaly tvrdne. vyššie teploty urýchľujú tvrdnutie. ak potrebuješ pomôžeš si fukarom alebo vyložením na slniečko ak sa dá.

peki

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 hostů