Pryskyřice

Všechno možné o stavbě lodí, materiálech, způsobech spojování materiálů, technologiích, konstrukcích lodí a vše co s tím souvisí

Moderátoři: Pepa, david, vilma

Uživatelský avatar
Pepa
moderátor
Příspěvky: 2669
Registrován: pát dub 14, 2006 9:03 pm
Reputace: 24

Příspěvekod Pepa » ned srp 31, 2008 5:40 pm

Pokud ti pomohou prázdé kartuše od lukaprenu, bednu ti jich mohu poslat, včetně čistých hubic. Píst by mohl jít vrátit kompresorem - vždyť to je píst. :)
Také by šlo kartuš odříznout 2 cm od hubice a nějakou stahovací páskou chtit pytlík /sáček/ z igelitu, v kterém by bylo již lopidlo. Není nad lidovou tvořivost. :lol:
Pepa
Uživatelský avatar
Strycek_Bidlo
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 1171
Registrován: pon kvě 07, 2007 2:00 am
Reputace: 8
Bydliště: Praha 8
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Strycek_Bidlo » ned srp 31, 2008 6:40 pm

Když to naopak necháš ztuhnout v té plastové stříkačce s pístkem dole, jeho vytahováním ven vznikne silná vcucoidní síla, která pomůže vyloupnout ten ztuhlý zbytek.
Případně se tomu dá pomoct opřením o nějaké šťourátko, kterým uvolníš ten špuntík v nástavci na jehlu.
Uživatelský avatar
stefin
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 145
Registrován: úte dub 10, 2007 2:00 am
Reputace: 0

Příspěvekod stefin » ned srp 31, 2008 7:37 pm

To ficcus: uz se par mesicu z Tvym problemem potykam a osobne se mi nejvice osvedcil nasledujici postup:
zebro oblepim lepici paskou sirky 50 mm ve vzdalenosti cca 2 cm od spoje
pryskyrici vtlacuji do spoje drevenou spachtlickou (trosku vetsi nez je od nanuku) - jde to docela dobre, pryskyrici lehce protlacim az na druhou stranu, pak radiusem spachtlicky udelam radius
po zaschnuti prelaminuji dvemi vrstvami laminatu a jeste v dobe, kdy je plyskyrice ve stavu gelu (po cca 20 minutach) tkaninu odriznu podle okraje pasky a nakonec pasku strhnu

Delam tak jiz i finalne nalakovana zebra a nic se neupatla.
Anonym
účet uživatele zrušen
Příspěvky: 8270
Registrován: pon kvě 01, 2006 12:19 pm
Reputace: 159

Příspěvekod Anonym » ned srp 31, 2008 8:16 pm

No já nemyslel používat kartuši vícekrát. Kdo by se s tím patlal. Ale když jsem viděl v odpadcích kolik jich vyhazuji. Práce s vytláčecí pistolí mě připadá celkem elegantní.

S tou dobou máš samozřejmě pravdu. Já s pryskyřicí už snad dvacet let nic nedělal, ale v době kdy jsme dělali lodě do kopyt, jsme si dobu tuhnutí, jak Alffa napsal gelovatění, seřizovali v návaznosti na okolní teplotu množstvím urychlovače. Na roztírání jsme používali plastové stěrky.
Já tu nemám co radit, jen jsem napsal, co mě v tu chvíli napadlo. :)
Uživatelský avatar
kojot
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 61
Registrován: úte čer 05, 2007 2:00 am
Reputace: 0
Bydliště: Praha-západ

Příspěvekod kojot » pon zář 08, 2008 1:54 pm

Chtěl bych se poptat zda lze použít na olaminování překližky polyesterová pryskyřice.Vím že epoxidová prysk. je na to asi vhodnější,ale polyester je o dost levnější.(budu tý pryskyřice potřebovat asi 50 kg).Zajímá mě hlavně to jak to na té překližce (penetrované) drží.dík.
Uživatelský avatar
ficcus
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 1713
Registrován: stř pro 28, 2005 7:02 pm
Reputace: 39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod ficcus » pon zář 08, 2008 2:37 pm

Díky všem. Něco z Vašich rad a nápadů vyzkouším a podělím se o výsledek ;)
tonda
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 121
Registrován: pon lis 13, 2006 1:00 am
Reputace: -2
Bydliště: Morava
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod tonda » pon zář 08, 2008 5:50 pm

Nejjednodušší a nejlevnější je vydrhnout štětec od chs pryskyřice v jakémkoliv pracím prášku,ve vodě. Nachystám si kbelík se studenou vodou a když mi začne gelovatět pryskyřice, nasypu do štětin prací prášek (na textil), rukama vydrhnu štětiny, vypláchnu ve vodě a hodím do acetonu. Aceton pak vymačkám ze štětin a můžu pokračovat.
Uživatelský avatar
MARIS
moderátor
Příspěvky: 1090
Registrován: sob říj 21, 2006 2:00 am
Reputace: 5
Bydliště: zlínský kraj
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod MARIS » pon zář 08, 2008 6:30 pm

To kojot: už se to tu jednou probíralo.Podle literatury i podle vlastních zkušeností je první vrstva na překližku z epoxidu.Natře se epoxidovou pryskyřicí,položí první vrstva tkaniny,procupuje a pak se pokračuje dál polyesterovou pryskyřicí.Epoxidová pryskyřice působí totiž jako lepidlo lépe než polyester.Naopak polyester má zase menší propustnost vody a je pružnější.No a na konečnou úpravu je nejlepší polyuretanová barva.
Uživatelský avatar
bomba
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Příspěvky: 512
Registrován: stř úno 27, 2008 1:00 am
Reputace: 0

Příspěvekod bomba » pon zář 08, 2008 10:24 pm

Ahoj.Když je to fungl nový,ne oprava,kde neznáš složení původního materiálu klidně použij polyester,ale napřed udelej test te penetrace, jestli je to mastné nepomůže ti ani epoxid,jestli je to překližka s tim hnědým nátěrem,tak ho pořádně zdrsni,ale zase to na kousku vyzkoušej jastli se to spojí.Čau
Uživatelský avatar
kojot
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 61
Registrován: úte čer 05, 2007 2:00 am
Reputace: 0
Bydliště: Praha-západ

Příspěvekod kojot » úte zář 09, 2008 8:37 am

Dík,je to fungl nová marine překližka,tak udělám zkoušku a uvidím.Nevíte zda by na to šla použít polyesterová pryskyřice Havel pol.2 -standard.Je za supr cenu ale nic o ni nevím. www.havel-composites.com
Uživatelský avatar
vovsky
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Příspěvky: 689
Registrován: úte bře 18, 2008 1:00 am
Reputace: 15

Příspěvekod vovsky » pon led 19, 2009 6:50 pm

Abychom téma pryskyřice převedli do správnáho topiku.

Na netu jsem se dočetl,že Epoxy se dá natužit tvrdidlem Telalit 60 a lze s ním pracovat již od 10st.Nemá s tím někdo zkušenost?
Beda
radioamatér
radioamatér
Příspěvky: 2300
Registrován: pon pro 01, 2008 1:00 am
Reputace: 12
Bydliště: Pardubice
Kontaktovat uživatele:

Re: pro Pepu

Příspěvekod Beda » pát dub 03, 2009 9:32 pm

kojot píše:Vím že je to :offtopic: ale prosím Pepu jestli by se mi nemohl ozvat ohledně pryskyřice na SZ.Psal jsem Ti milý Pepo asi 3 SZ ale pošta Ti asi nedošla,tak to píšu sem.Ostatním členům se omlouvám,že to tady "zadělávám"a prosím admina o pozdější smazání.dík,jste tady všichni :good:


Vim ze pri michani a zpracovani je dulezite aby tam nebyla vlhkost.
To pri tak nizkych teplotach muze hrozit. To co chces laminovat by melo byt suche, nenavlhle.
Uživatelský avatar
packa
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 1362
Registrován: úte črc 06, 2010 2:00 am
Reputace: 12
Bydliště: Velký Osek

Příspěvekod packa » stř lis 16, 2011 9:40 pm

mam prosbu-na jare jsem vlepoval novou preklizku do zrcadla laminatoveho trupu-pouzil jsem PUR lepidlo s tim ze to na podzim prelaminuju-ted jsem zacal pokracovat v stavbe a ono to jaksi nedrzi-co mam pouzit?epoxi s plnivem?epoxi s nejakym vypenovacem nebo mate na neco tip?budu jeste vlepovat kyl a ten laminat je hrbatej tak aby to drzelo po cele plose-dik
Uživatelský avatar
Denis
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 7505
Registrován: úte lis 08, 2005 5:21 pm
Reputace: 152
Bydliště: Bratislava

Příspěvekod Denis » stř lis 16, 2011 10:16 pm

skús na malej vzorke epoxidový tmel, kde plnivo budú piliny, najlepšie jemné z brúsenia. Alebo existujú polyuretanové tmely na velkoplošné lepenia, lepí sa tým napr. styrodur na strechy, to bude držať na 100%.
dedko
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Příspěvky: 869
Registrován: pát pro 03, 2010 1:00 am
Reputace: 20
Bydliště: Hrušovská Zdrž

Příspěvekod dedko » stř lis 16, 2011 10:38 pm

packa píše:mam prosbu-na jare jsem vlepoval novou preklizku do zrcadla laminatoveho trupu-pouzil jsem PUR lepidlo s tim ze to na podzim prelaminuju-ted jsem zacal pokracovat v stavbe a ono to jaksi nedrzi-co mam pouzit?epoxi s plnivem?epoxi s nejakym vypenovacem nebo mate na neco tip?budu jeste vlepovat kyl a ten laminat je hrbatej tak aby to drzelo po cele plose-dik


Nazdar chlape z Cidliny

Rozpadáva loďička :D

Taký problém som riešil ja v nemecku,1. 07 lenže opačný.
Mne sa zdalo na jar, keď sme boli na Labe - Vltava že mám motor trocha viac ponorený, tak som po prýchode zrkadlo zvýšil preglejkou od červíka o 6 cm aj napriek tomu že mi Denis vravel že je ponorený tak ako má byť. :( Lepil som hliník s preglejkou na poslednú chvílu, po nalodení v Nemecku hrôza. Tých 6cm mi spravilo to že propeler nasával vzduch a čln sa ťažko ovládal. Prvá zátoka hneď som zakotvyl, a išiel odstrániť môj výtvor. Lenže ono sa nedalo tak jednoducho. držalo to ako čert, tak som musel použiť sekeru a po kúskoch som to vysekával. :oops: Lepil som aj rebrá na podlahu a som nadmieru spokojný. Teraz som bol pozrieť v garáži už to nemám neviem ako sa to nazývalo ale zajtra zisťím.

Ináč to lepidlo mi poradil Denis :good:

Dedko
david
moderátor
Příspěvky: 5881
Registrován: pon led 02, 2006 9:30 pm
Reputace: 232
Bydliště: loď,momentálně v Davli

Příspěvekod david » stř lis 16, 2011 10:57 pm

packa píše:mam prosbu-na jare jsem vlepoval novou preklizku do zrcadla laminatoveho trupu-pouzil jsem PUR lepidlo s tim ze to na podzim prelaminuju-ted jsem zacal pokracovat v stavbe a ono to jaksi nedrzi-co mam pouzit?epoxi s plnivem?epoxi s nejakym vypenovacem nebo mate na neco tip?budu jeste vlepovat kyl a ten laminat je hrbatej tak aby to drzelo po cele plose-dik


tohle se odjakživa lepilo kytem z P 104 a bílejch sazí, a přelaminovalo zase polyesterkou. podklad musí bejt žádně vopucovanej :hmm:
Uživatelský avatar
Denis
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 7505
Registrován: úte lis 08, 2005 5:21 pm
Reputace: 152
Bydliště: Bratislava

Příspěvekod Denis » čtv lis 17, 2011 10:58 am

Biele sadze sa v malom množstve blbo zháňajú, preto tie piliny a epoxid v malom je tiež bežne v drogériach. Dedko lepil polyuretánovým tmelom, tej je dobrý preto, že bez problémov prenáša vybrácie, na rozdiel od polyuretánového konštrukčného lepidla. Povedal by som, že ak to nalepíš PU tmelom, tak tzo nie je potrebné ani olaminovať. Vdím to tak, že použi to čo zoženieš.
david
moderátor
Příspěvky: 5881
Registrován: pon led 02, 2006 9:30 pm
Reputace: 232
Bydliště: loď,momentálně v Davli

Příspěvekod david » čtv lis 17, 2011 4:40 pm

No fajn, jen ještě řekni kolikrát jsi to dělal, na kolik koní silnej motor a jak dlouho oprava vydržela?
A nebo jen teoretizuješ?
Uživatelský avatar
Denis
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 7505
Registrován: úte lis 08, 2005 5:21 pm
Reputace: 152
Bydliště: Bratislava

Příspěvekod Denis » čtv lis 17, 2011 5:09 pm

Čo fajn? To myslíš že sa živým lepením zrkadiel na motáračikoch? Alebo ako to myslíš? Volakedy ste všetko mydlili polyesterom, lebo nič iné nebolo, resp. epoxi živica bola moc drahá. K materialom existujú technické listy, sem tam treba aj čítať. Keď tam Packa dal PUR lepidlo, tak to mohol prilepiť hocičím a keď to prilepí PU tmelom, tak tam môže dať hociaký motor primeraný pevnosti preglejky a velkosti lode. Ak nie je podklad mastný, tak neexistuje že sa preglejka odlepí od podkladu. Otázka je ako zabezpečí vystuženie zrkadla vzhladom k váhe motora. A vydrží to dlhšie ako Packa.
david
moderátor
Příspěvky: 5881
Registrován: pon led 02, 2006 9:30 pm
Reputace: 232
Bydliště: loď,momentálně v Davli

Příspěvekod david » čtv lis 17, 2011 5:43 pm

myslím to tak, že jsou postupy jak co dělat a lepení překližkovýho zrcadla na laminátovou loď PU lepidlem zrovna není to pravý.
Překližku je potřeba v krajích fixovat pruhy tkaniny, a to dost silně, jinak to celý drží ( teda spíš nedrží) na jedné dýze - vrchní straně překližky a většinou se to od spodu začne odtrhávat.
To olaminování je zrovna důvod, proč nekombinovat materiály lepidel a pryskyřic, ale z přeteklýho Polyester kytu udělat kolem překližky hokelu a na ni rovnou laminovat. Tak to dělaj profi.
Zrcadlo se závěšákem je nejnamáhanějí část lodě.
Uživatelský avatar
Denis
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 7505
Registrován: úte lis 08, 2005 5:21 pm
Reputace: 152
Bydliště: Bratislava

Příspěvekod Denis » čtv lis 17, 2011 6:23 pm

Je zásadný rozdiel medzi PUR lepidlom a PUR lepiacim tmelom. Súhlasím s tebou že lepiť zrkadlo PUR lepidlom je nevhodné a to najmä s toho dôvodu, že nie je pružné a pri napenení aj prudko klesá pevnosť. Ale lepenie PUR tmelom je iná káva. Tato technológia lepenia si priamo vyžaduje hrúbku lepiaceho materialu a tak 3,4,5, aj viac mm nie je žiadny problém, naopak, je na prospech. Samozrejme preglejka po obvode musí byť vytesnená, žiadne špáry. Máš pravdu že lepiaci spoj je limitovaný pevnosťou vrchnej vrstvy preglejky a keď sa použije nekvalitná preglejka, tak jediné riešenia je zalaminovať ju celú. Ale pri kvalitne lepenej preglejke /vodovzdornej/ nie je možné celoplošne odtrhnúť vrstvu dyhy. Navyše PUR lepiaci tmel prenáša bez problémov vibrácie a pruží, odtrhnutie by nastalo pri celkovej deštrukcii lode. Dobre to popísal Dedko a to lepil drevo na hliník. Čo raz prilepíš, to si aj odsekáš, alebo necháš tak.
Lepidlo z Polyesteru a bielych sadzí, prípadne iného plnidla má nevýhodu, že je krehké a predpokladám že aj pevnosť ide dolu. Aspoň čo som doteraz videl takéto tmely. Možno sa dá namiešať aj pružný, to však ja neviem. Najhoršie sa zháňajú biele sadze a ak ti nejaký kamoš neodsype, tak predávajú len celý mech, a čo sním, že? Ak Packa zoženie Polyesterovú živicu v malom, povedzme tak 2 kg a príslušné množstvo bielych sadzí, tak nech to spraví s tým. Proti tomu som ani slovíčko nenamietol. Namieša dobre sádla, pricapí preglajku a v rohoch okrúhlou špachtlou spraví kúty o polomere cca 25 mm a pokial sa dá, tak ešte v polomekom stave prelaminuje. A jak je ctená libost, buď prelaminuje pásmi obvod, alebo celoplošne zrkadlo. Ak to spraví celoplošne, tak vzniká sendvič a to je len plus na pevnosť a tuhosť konštrukcie.
Obdobne to platí aj pre epoxid /CH1200/, akurát s tým, že epoxid je pružný. Ak sa pridá max 8% váhových tužidla P11, tak je pružný aj tmel, samozrejme nie ako PU tmel, ale pruží tak ako drevo. Lepiť s epoxidom na polyester som už robil viackrát a zatial bez problémov a nedávno som si spravil aj pokus a ide to v pohode. Ale ako som už napísal, tak by som spravil najskôr štichpróbu. Epoxid som spomenul hlavne preto, že idem do drogérie a kúpim.
Ešte by som rád zdôraznil, že rozhodujúce sú výstuhy zrkadla.
Uživatelský avatar
vovsky
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Příspěvky: 689
Registrován: úte bře 18, 2008 1:00 am
Reputace: 15

Příspěvekod vovsky » čtv lis 17, 2011 6:52 pm

Celou dobu,co se věnuji stavbě a opravě lodí jsem si vystačil pouze s pryskyřicí Epoxy CHs 1200.Používal jsem ji na lepení i na laminování,i když na laminování byla dost hustá,šlo to těžce,ale šlo to.Laminát je kvalitní.Za socíku nic jiného k sehnání nebylo,dnes je na netu k sehnání spousta lepidel a pryskyřic,ale stejně raději koupím to,co vidím.
Teprve při stavbě FS 14 jsem objevil PU konstrukční lepidlo a začal jsem je používat.Hlavně proto,že dřevo - dřevo perfektně lepí,rychle lepí,lepí i při nižších teplotách/což byl můj případ,stavěl jdem v lednu a únoru a garáž nešla vytopit/,a lepí i mokré dřevo.
Občas je použiji i na lepení laminátu,nebo dřeva na laminát,ale pouze na spoje,kde není vyžadována pevnost.Na lepení zrcadla,jak píše Packa, vhodné není,tam je vyžadována velká pevnost a navíc laminát není ideálně rovný.
V Packově případě,při lepení překližky na laminát bych já použil,věrný své tradici,Epoxy CHs 1200 s příměsí jemného dřevěného prachu ze smirkování.
Ale on to tady v podstatě přede mnou píše už Denis.
Uživatelský avatar
packa
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 1362
Registrován: úte črc 06, 2010 2:00 am
Reputace: 12
Bydliště: Velký Osek

Příspěvekod packa » čtv lis 17, 2011 7:08 pm

panove-diky
pochopil jsem ze prilepit zrcadlo vypenovacim PUR lepidlem a hned neprelaminovat je blbost-na lodi ktera jezdi jsem to udelal hned a tam to drzi-hlavne tam mam zrcadlo rovne(sport 25) na druhe-sport50-ze ktere se pokousim udelat malickou kajutovku je zrcadlo prohnute tak jsem to jenom prilepil z vic slabych preklizek a nechal na pokracovani po sezone-jesli tam bylo nejake pnuti nevim proste jsem to utrh rukou-preklizky u sebe drzi perfektne-protoze budu laminovat celou nastavbu-pujdu cestou nejmensiho odporu-objednam vic pryskyrice a zkusim to jak radil david
k tem bilejm sazim -jesli je to talovej lehouckej pudr tak to pouzivaji pri vyrobe ultralajtu tady kousek tak se tam zkusim poptat-priadne prachu od truhlare z kalibrovaci brusky mam mraky
davide prosim pomer tuzidla je stejny nebo se meni?
namahany to moc nebude-uvidim jak dopadnu na plavebce-jestli mi to uznaji jako stavbu tak tam bude maximalne 15 kterou mam ,pokud me tu stavba neprojde tak tam prijde nejaka5+ stejne pocitam pouze s vytlakem
Uživatelský avatar
Denis
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 7505
Registrován: úte lis 08, 2005 5:21 pm
Reputace: 152
Bydliště: Bratislava

Příspěvekod Denis » čtv lis 17, 2011 7:22 pm

Ešte doplním aby si niekto nemyslel že zatracujem PU lepidlo. Tak jak píše Vovský ho používam aj ja a je to fantastická vec, najme v prevedení Rýchle konštrukčné lepidlo. Ale žial, na vlastnej koži a lodi som si odskúšal jeho nevýhody a to je že nepruží. Diely lepené epoxidom sa pri zvýšenom tlaku prehnú, napružia a vrátia sa do východzej polohy. Pri PU lepidle toto drží jak fras a vyšklbne sa drevo, nastane deštrukcia.
david
moderátor
Příspěvky: 5881
Registrován: pon led 02, 2006 9:30 pm
Reputace: 232
Bydliště: loď,momentálně v Davli

Příspěvekod david » čtv lis 17, 2011 10:16 pm

aerosil - bílé saze - je tixotropní ( zabraňující stékání ) záležitost. stačí i přidat menší množství do kytu s nějakým libovolným plnidlem

pokud nemáš bílé saze, dá se použít třeba klouzek, neboli mastek, neboli mastenec mletý. v podstatě jde o to, aby to bylo hustý a ze spojovaných ploch nevyteklo. zvenku si udělej tak dvě "žebra" cca po 1/3 výšky zrcadla a proti nim to všechno stáhni dohromady až začne kyt vytékat po okrajích. rozmázni ho a pokračuj rovnou v olaminování okrajů. jestli chceš dát víc než 30 koní, dej vzpěru mezi zrcadlo a dno - klounovec. pak je to tutový

poměry pryskyřice - iniciátor - urychnovač jsou daný v podstatě teplotou při zpracování a nemají vliv na pevnost/ pružnost vytvrzené polyester pryskyřice. teda pokud jich nedáš moc málo - a to je chyba ( odpaří se moc styrénu než stačí vytvrdnout )

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 host