MapSource - začínáme

Po počasí další důležitá součást jachtingu. Vše kolem navigace....

Moderátoři: Pepa, windward, vilma

Anonym
účet uživatele zrušen
Příspěvky: 8270
Registrován: pon kvě 01, 2006 12:19 pm
Reputace: 159

MapSource - začínáme

Příspěvekod Anonym » úte zář 25, 2007 8:05 pm

Obrázek
MapSource je tzv. free program k práci s mapama. Lze jej stáhnout a získat odkudkoliv, ale nejlépe přímo od Garminu ZDE. Po naintalování je v podstatě prázdný, bez možnosti nějakého využití. Je nutné do něj nahrát mapy.
Garmin a fa. Picodas dodává širokou škálu námořních, silničních, leteckých a turistických map. Příklady jsou ZDE. Zakoupenou mapu šlo donedávna otevřít pro dva přístroje. Já jsem to využil při koupi nové GPS, někdo si to bral napůl s kamarádem. V současné době ceny map klesly (já dal za Jadran v r. 2002 10 litrů, teď stojí kolem 6ti tisíc) a mám dojem, že otevření je pouze pro jeden přístroj.
Po spuštění prg. vidíme na levé straně sloupec, kde se zobrazují dle výběru, naplánované trasy, wayponty a propluté trasy. Kliknutím na jednotlivé položky je lze upravovat.
V horní liště s ikonami mám zleva: Výběr mapového podkladu, Zoom (lze nahradit SHIFT a +/-), rychlý výběr rozlišení, výběr detailů, ikony sloužící k přesunům z GPS do PC a obráceně. V poslední sadě ikon je nástroj na výběr dílů map určených pro přesun do GPS, zoom, "ruka" na ruční scrolling, nástroj na vytváření waypontů, nástroj na plánování nové trasy, nástroj výběr a nástroj měření vzdáleností.
Úplně nahoře jsou v textové podobě další příkazy a možnosti. Za zmínku stojí v "Upravit" položka Nastavení, kde lze mimo jiné definovat jednotky v kterých chceme pracovat a formát v jakém chceme zobrazovat pozici. Dále pak v "Zobrazit" si můžeme naši trasu nebo kotviště zobrazit v Google Earth. V "Pomůcky" je pak funce odemknutí jednotlivých map po jejich nainstalování.

To by snad bylo pro začátek všechno. Pomůže mě pokud poznám, co konkrétnějšího by vás zajímalo. Pak to můžu rozvinout.

EDIT: Jak mě upozornil Pepa, původní můj odkaz na MapSource je pouze upgrade tohoto programu. Nejdříve se musí stáhnout základní verze a ta je zde: http://www8.garmin.com/support/download ... jsp?id=835
Také lze použít jakoukoliv instalačku garmiňácké mapy.
Naposledy upravil(a) Anonym dne čtv úno 14, 2013 7:21 am, celkem upraveno 2 x.
Uživatelský avatar
Libor
bez hodnocení
Příspěvky: 9329
Registrován: úte lis 08, 2005 1:40 pm
Reputace: 188
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Libor » úte zář 25, 2007 10:43 pm

Měl jsem opět rozpracovaný jeden zajímavý článek ze zpravodaje Čany. Ale nějak jsem odkládal dokončení kvůli velkému množství obrázků. Když ale téma navigace GPS je dnes tak aktuální (a jistě zajímavé i do budoucna), rychle jsem jej dokončil a dovolil jsem si jej zveřejnit už dnes, abychom úvod do problematiky GPS měli takříkajíc kompletní. Myslím, že by mohl být pro následující seriál o GPS přínosem.
Článek je zde: http://jachting.info/modules.php?name=N ... le&sid=297


Doporučuji všem zájemcům o problematiku GPS (abychom se neopakovali) přečíst si diskuze a články, které zde už byly publikovány v minulosti:
http://jachting.info/modules.php?name=N ... cle&sid=73
http://jachting.info/modules.php?name=N ... cle&sid=65
http://jachting.info/modules.php?name=N ... cle&sid=84
http://jachting.info/modules.php?name=F ... 1c8eab8b95
http://jachting.info/modules.php?name=F ... topic&t=23
http://jachting.info/modules.php?name=F ... topic&t=22
http://jachting.info/modules.php?name=F ... opic&t=360
http://jachting.info/modules.php?name=F ... opic&t=119
Naposledy upravil(a) Libor dne stř zář 26, 2007 8:53 am, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
stefin
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 145
Registrován: úte dub 10, 2007 2:00 am
Reputace: 0

Příspěvekod stefin » stř zář 26, 2007 7:50 am

To Baharis: podle meho laickeho nazoru se zmenila v tichosti politika licencovani map u firmy Garmin (mam zkusenosti z autonavigaci, bude to ale podobne i pro dalsi mapy). Pokud si koupim mapu CityNavigator, mohu jej zaregistrovat na 2 ruzne GPS. Pokud si ale koupim GPS, kde je jiz mapa CityNavigator soucasti baleni, nemohu tuto mapu zaregistrovat na dalsi GPS.

To Libor: moc dobry clanek, diky za nej.
Anonym
účet uživatele zrušen
Příspěvky: 8270
Registrován: pon kvě 01, 2006 12:19 pm
Reputace: 159

Příspěvekod Anonym » stř zář 26, 2007 1:43 pm

Libor píše:Doporučuji všem zájemcům o problematiku GPS (abychom se neopakovali) přečíst si diskuze a články, které zde už byly publikovány v minulosti:
Já si to teda prošel a měl jsem stejný pocit, jako bych prohlížel staré rodinné album. Takový nostalgický....
Jinak ještě k tomu MapSource. Tento prg. i s nainstalovanými mapami, pokud není schopný komunikovat s GPS, v podstatě nedokáže nic víc, než prohlížení map. Je to hezké, ale málo. Tak si myslím, že ten "zimní trénink" bude dost krátký.
Anonym
účet uživatele zrušen
Příspěvky: 8270
Registrován: pon kvě 01, 2006 12:19 pm
Reputace: 159

Příspěvekod Anonym » stř zář 26, 2007 10:39 pm

A to jsem si myslel, jaký nejsem GPSkový fanda. Proti tvým investicím jsem úpný břídil. :D Nic ve zlém. ;)
Jestli myslíš tyto bílé čtverečky,
Obrázek
tak ty bohužel odstranit nelze. Jsou nedílnou součástí mapového podkladu a lze je pouze omezit změnou detajlů. Ale jelikož jsou na pevnině, tak mě až tak moc nezajímají...
Uživatelský avatar
MartinB
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 1112
Registrován: čtv led 19, 2006 8:02 pm
Reputace: 106
Bydliště: Praha

Příspěvekod MartinB » stř zář 26, 2007 11:06 pm

Mám dotaz.
Mám mapu o které se diskutovalo v jiném vlákně v DEMO modu.
Na mapě jsou majáky, ale není u nich charakteristika, eventuálně ji nedokážu zobrazit.
Také je součástí jakási mapa která by měla asi umět přílivy, taky to nedokážu zobrazit.
Je také možné, že to v DEMO není k dispozici.
Díky.
Anonym
účet uživatele zrušen
Příspěvky: 8270
Registrován: pon kvě 01, 2006 12:19 pm
Reputace: 159

Příspěvekod Anonym » stř zář 26, 2007 11:21 pm

Martine, vezmime si třeba ten poslední obrázek. Bílý maják na špici Čiova.
- Nahoře si přepneš kurzor do "Nástroj Výběr"
- Klikneš pravou myší na uvedený maják, zobrazí se ti "Mapový prvek - Svitlo/Graf
- Klikneš už normálně levou myší na Svitlo, objeví se ti roleta
- Úplně dole je "Vlastnosti prvku". Klikneš a jsi tam.
Obrázek
Anonym
účet uživatele zrušen
Příspěvky: 8270
Registrován: pon kvě 01, 2006 12:19 pm
Reputace: 159

Příspěvekod Anonym » stř zář 26, 2007 11:38 pm

Co se týká přílivových a odlivových tabulek, součástí instalace by mělo být i "BlueChart Atlantic v9.0 Tides and Marine Services". Přesně tento název se pak objeví vlevo nahoře, v roletě kde je seznam nainstalovaných map.
Pak už si jen najdeš stanici označenou šedým kolečkem s vlnkou uvnitř, klikneš pravou myší na něj, zvolíš Ancona, klikneš na "Předpovídá příliv a odliv..." a máš to tam.
Obrázek
Uživatelský avatar
MartinB
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 1112
Registrován: čtv led 19, 2006 8:02 pm
Reputace: 106
Bydliště: Praha

Příspěvekod MartinB » čtv zář 27, 2007 9:24 am

Jo, díky za nápovědu, už to umím.
Je to snadné, zkoušel jsem to nějak tak podobně i předtím ale nějak se mi to stále nedařilo.
Ještě jednou díky
Anonym
účet uživatele zrušen
Příspěvky: 8270
Registrován: pon kvě 01, 2006 12:19 pm
Reputace: 159

Příspěvekod Anonym » čtv zář 27, 2007 10:31 am

dodo píše:ahoj, zajimalo by me jak je to s podrobnosti techto map?
Ano správně Alffe, nebudeme to tříštit.
BlueChart se nahrává jako celek a nemá žádné doplňkové instalace, případně rozdíl demo-all. Problém je jinde. Tvůrce mapových podkladů, ve své blahovůli, nepokládal město Skillinge za natolik důležité, aby jej rozkreslil a přiřadil mu větší rozlišení.
Když si v horní liště přepnete na mód "Nástroj Mapa", můžete si klikáním na jednotlivé části mapy tyto sázet do levého sloupce, kde jsou připravené k přenosu do GPS. Kromě velikosti v KB, tu je vidět i rozlišení. Ty velké části, kde většinou nic není, mají až 1:3500000 a ty malé, většinou přístavy a maríny 1:5000. Tam to už je rozkreslené na jednotlivá mola.
Skillinge jak jsem si je našel (se souřadnicemi by to bylo rychlejší), je v rozlišení 1:100000 a mám jej zobrazen stejně jako ty. Lepší to už nebude, jedině když vydají nové mapy. A ta devítka vylezla někdy na začátku roku, takže na nové si nějakou dobu počkáme. Možná až ty "3D".
Typ: pokud jste v Nástroji Mapa, a myší při stlačeném levém tlačítku označíte celou oblast kam se chystáte, vyberete úplně všechny části mapy v označeném čtverci. Ještě v loni jsem to nevěděl a klikal po jednotlivých částech. V levo dole se vám pak objeví, jaký objem dat máte vybraný, aby jste věděli, jestli se vám vlezou do paměti GPS. A pokud chcete mít přehled o přílivu a odlivu, nezapomenout přiřadit i mapu z BlueChart Atlantic v9.0 Tides and Marine Services.
Uživatelský avatar
Monty
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 1125
Registrován: pon lis 28, 2005 4:47 pm
Reputace: 6
Bydliště: EU

Příspěvekod Monty » čtv zář 27, 2007 10:47 am

Teď mně napadlo,že začnu porovnávat detaily map od Garminu,Magellanu a C-MAPs....Jsem zvědav,k čemu dojdu...Zatím mi ale mapy od Magellanu přišli nejvíce detailní.Jen to budu muset všechno nainstalovat do kompu...Jinak to mám všechno jenom v noťasi,co používám na lodi k navigaci a sledování hambatých filmů.... :oops: Budu se zatím držet jenom map vektorových.
Anonym
účet uživatele zrušen
Příspěvky: 8270
Registrován: pon kvě 01, 2006 12:19 pm
Reputace: 159

Příspěvekod Anonym » čtv zář 27, 2007 11:03 am

Co jsem slyšel, tak C-MAPs by měly být nejlepší. BCh by mohl být někde uprostřed.
Ale myslím si, že nejdůležitější jsou navigační prvky. Majáky, osamocené skály, nebezpečná místa, hloubky. A to je BCh téměř stoprocentní.
Kdo se plavil kolem Lavezzi a Cavalla, ví jak to tam je složité. A já věděl o každé skále pod vodou. :thmbup:
Uživatelský avatar
Monty
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 1125
Registrován: pon lis 28, 2005 4:47 pm
Reputace: 6
Bydliště: EU

Příspěvekod Monty » čtv zář 27, 2007 11:17 am

Baharis píše:Co jsem slyšel, tak C-MAPs by měly být nejlepší. BCh by mohl být někde uprostřed.
Ale myslím si, že nejdůležitější jsou navigační prvky. Majáky, osamocené skály, nebezpečná místa, hloubky. A to je BCh téměř stoprocentní.
Kdo se plavil kolem Lavezzi a Cavalla, ví jak to tam je složité. A já věděl o každé skále pod vodou. :thmbup:


Mám C-MAPs ed1 i ed2.Ed2 je rozdělená do tří zón.Mám i ed3,ale ta v MaxSea v.10 nejde.Použiji tedy ed2 kvůli tomu,že je novější.Od Garmina použiju v.9 a od Magellanu MapSend BlueNav v1.2O/Pouze Evropa,Red Sea a Carribean Sea a Greenland/. 8)
Uživatelský avatar
alffa
Site building team
Příspěvky: 3492
Registrován: úte led 16, 2007 1:00 am
Reputace: 2
Bydliště: LOĎ

Příspěvekod alffa » čtv zář 27, 2007 5:07 pm

To Baharis & Monty,
No; moc hezky si povídáte chlapci. :D
Kdyby tak ještě jeden věděl jestli si nadáváte, nebo se plácáte po ramennou.
Odborník se asi nediví ale laik na to čumí jako vrána.

Nešla by založit ještě jedna škola pro blby? :?
Uživatelský avatar
Monty
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 1125
Registrován: pon lis 28, 2005 4:47 pm
Reputace: 6
Bydliště: EU

Příspěvekod Monty » čtv zář 27, 2007 5:19 pm

No...Když to po sobě čtu,tak fakt to vypadá divně... :hmm:
Ale neé, jen vám není moc rozumět. Tedy z pohledu laika. :lol: alffa
Anonym
účet uživatele zrušen
Příspěvky: 8270
Registrován: pon kvě 01, 2006 12:19 pm
Reputace: 159

Příspěvekod Anonym » čtv zář 27, 2007 6:31 pm

O nic nejde Alffe. To je dobrý... :mad:
Monty prostě používá pro různé oblasti, tři různé produkty navigace a každá má vlastní podkladové mapy. Tak jak to napsal na začátku. Garmin s mapami BlueChart (BCh), Magellan a potom mapy C-MAPs, jež tuším používá americké vojenské námořnictvo. Proto jsem psal, že asi budou nejlepší...
Uživatelský avatar
martinp
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 80
Registrován: sob čer 02, 2007 2:00 am
Reputace: 5
Bydliště: Přerov

Příspěvekod martinp » čtv zář 27, 2007 7:51 pm

Ahoj, já měl letos na Baltu na palubě toto:
http://www.yachtbits.com/navman/navman_ ... lotter.php
Když jsem připlouval do Skilinge tak přístav byl na obrazovce stejně podrobně jako v pilotu, ( stejně jak na dodově fotce ). Za celou plavbu jsem nenarazil na přístav který by nebyl rozkreslen na jednotlivá mola.
Takže z mého pohledu na Baltu vítězí C-map (porovnávám s DEMO MapSource), ale jsem jachtařské nemluvně a můj není podložený letitými zkušenostmi.
Baharisi netušíš jestli mapové základy jsou vlastním dílem výrobců navigací nebo je někde kupují ? jako výrobci autonavigací u Tele Atlasu , Navtequ …
Co mně trochu zaskočilo tak po zapnutí navigace byla loďka na mapě caa 150m od realné polohy, musel jsem ji pomocí ofsetu dotlačit zpět.
Anonym
účet uživatele zrušen
Příspěvky: 8270
Registrován: pon kvě 01, 2006 12:19 pm
Reputace: 159

Příspěvekod Anonym » čtv zář 27, 2007 9:08 pm

To to vzalo obrat. Ještě nedávno derivace+deklinace+drift a teď řešíme které jsou lepší mapové podklady pro GPS. :D
Nic ve zlém. Bude to podobné jako u autonavigací. Garmin, Magelan a Navman jsou výrobci HW, BlueChart a C-Maps jsou výrobci SW.
O té nepřesnosti po zapnutí bych musel vědět více. Pravdou je, že po zapnutí přístroje se postupně načítají družice a poloha se zpřesňuje. Na moři s volným horizontem by to mělo do 2-3 minut být v pořádku. V zástavbě do 5ti minut. Problémy také bývají, pokud se GPS přesune ve vypnutém stavu o více jako 200 km. Almanach družic v GPS jí říká, kde se zrovna nachází a které družice má hledat. Pokud je nenajde, je chvíli zmatená.
Uživatelský avatar
martinp
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 80
Registrován: sob čer 02, 2007 2:00 am
Reputace: 5
Bydliště: Přerov

Příspěvekod martinp » čtv zář 27, 2007 9:49 pm

Baharis píše:To to vzalo obrat. Ještě nedávno derivace+deklinace+drift a teď řešíme které jsou lepší mapové podklady pro GPS.

Předtím to nebylo zajímavé :P

Tak jsem nakoukl do manuálu k 5505 a ta funkce se nejmenuje „offset“ ale „Map shift“.
Cituji : „Some charts have consistent position errors. To correct this, apply a map shift.“
To nebyla nepřesnost po zapnutí, odchylka trvala několik hodin než jsem našel správnou funkci na její korekci.
Dost dobře to nechápu, tento problém bych čekal u nějakého sw používajícího ručně kalibrované skenované mapy
a né u profi vektorové mapy. Jak říkám zaskočilo mě to, mapa byla proti aktuální poloze posunutá o 150m.
Pro zvídavé, manuál k 5505 : (maps shift je na straně 44)
http://www.navman.com/upload/Marine/Int ... manual.pdf
Uživatelský avatar
jerryx
Site Admin
Příspěvky: 2450
Registrován: pát čer 16, 2006 12:00 am
Reputace: 87

Příspěvekod jerryx » pon říj 01, 2007 2:41 pm

martinp píše:
Baharis píše:To to vzalo obrat. Ještě nedávno derivace+deklinace+drift a teď řešíme které jsou lepší mapové podklady pro GPS.

Předtím to nebylo zajímavé :P

Tak jsem nakoukl do manuálu k 5505 a ta funkce se nejmenuje „offset“ ale „Map shift“.
Cituji : „Some charts have consistent position errors. To correct this, apply a map shift.“
To nebyla nepřesnost po zapnutí, odchylka trvala několik hodin než jsem našel správnou funkci na její korekci.
Dost dobře to nechápu, tento problém bych čekal u nějakého sw používajícího ručně kalibrované skenované mapy
a né u profi vektorové mapy. Jak říkám zaskočilo mě to, mapa byla proti aktuální poloze posunutá o 150m.
Pro zvídavé, manuál k 5505 : (maps shift je na straně 44)
http://www.navman.com/upload/Marine/Int ... manual.pdf


to mohlo byt zpusobeno spatne nastavenou mapou: druh, datum nebo treba casem pristroje
Uživatelský avatar
Monty
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 1125
Registrován: pon lis 28, 2005 4:47 pm
Reputace: 6
Bydliště: EU

Příspěvekod Monty » úte říj 02, 2007 5:24 pm

Tak jsem trochu ty mapy zkoumal.Baharis měl pravdu....Nejlíp mně vychází C-MAP,pak MapSend BlueNav od Magellana a pak až BlueChart od Garminu.Ovšem výhody Bluechart začínají převyšovat jejich trochu slabší grafiku a detaily map.Jedna z výhod je,že fachají jak v GPS tak v kompu v spojení z GPS/Neodskoušeno,jenom jsem slyšel,nemám Garmina/.Velice líbivá věc je možnost, načtenej detail na mapě zobrazit jedním kliknutím na Google Eart.To se mně moc líbí.Na základě zjištěných skutečnosti ,co se týče zprovoznění těchhle map i v GPS jsem se na 99% rozhodl pořídit si nějaké mapové GPS značky Garmin. :whist:
Uživatelský avatar
Libor
bez hodnocení
Příspěvky: 9329
Registrován: úte lis 08, 2005 1:40 pm
Reputace: 188
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Libor » úte říj 02, 2007 9:52 pm

Pro ty co si chtějí vyzkoušet práci s mapami a mají třeba v úmyslu si pořídit i přístroj Garmin tu mám jeden velice zajímavý projekt - web:
http://gps-maps.info/cz/

vše free ;)
Uživatelský avatar
Komín
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Příspěvky: 225
Registrován: sob říj 20, 2007 2:00 am
Reputace: 0
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Komín » úte říj 30, 2007 4:34 pm

V článku http://jachting.info/modules.php?name=N ... le&sid=311 od Libora je odkaz na navigační software ECS NaviYacht 1.5 popis je tady ( Existuje už i verze 1.7 ), který pracuje s naskenovanými mapami. Vzhledem k ceně a tomu co umí se mi zdá pro běžné použití ( 3x do roka na charteru ) příhodný.
Máte s ním někdo nějakou zkušenost?

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 hostů