Dotaz k rolfoku

Palubní instalace, zařízení a výbava lodě pro plavbu.

Moderátoři: Pepa, smike, vilma

Uživatelský avatar
halladin
vytrvalý návštěvník
Příspěvky: 1809
Registrován: pát srp 17, 2007 2:00 am
Reputace: 2
Bydliště: Nové Mlýny III

Omlovám se, blbne mi to

Příspěvekod halladin » úte říj 02, 2007 7:36 pm

Dokonce jsem musel restartovat komp.
Takže raději odkaz


Horní část rolfoku

Asi bude stačit uvázat to zdvihací lanko na ten rolfok
Uživatelský avatar
jerryx
Site Admin
Příspěvky: 2450
Registrován: pát čer 16, 2006 12:00 am
Reputace: 87

Příspěvekod jerryx » úte říj 02, 2007 8:47 pm

ono je to stejne blbe videt. to je jednoduche, jestli se ti na tom muze kosa volna otacet,
tak je to ono ;-)
Uživatelský avatar
alffa
Site building team
Příspěvky: 3492
Registrován: úte led 16, 2007 1:00 am
Reputace: 2
Bydliště: LOĎ

Příspěvekod alffa » úte říj 02, 2007 8:51 pm

Obrázek
;) alffa

OT.
Proč nám nejde jerryxi ze stránek IMAGESHACK :?:
Z KOMPU MĚ NORMÁLNĚ JDE :!: :?
Uživatelský avatar
Ferdinand
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Příspěvky: 321
Registrován: pát dub 21, 2006 1:07 pm
Reputace: 0
Bydliště: Předklášteří

Rollfock.

Příspěvekod Ferdinand » úte říj 02, 2007 8:59 pm

Halladine, jak tak prohlížím fotky, myslím že to máš kompletní i když asi homemade stavba, no na Mlýny nevadí. Měl bys na to pozvat někoho, kdo tomu rozumí a těch tam určitě máš dost okolo, a nechat si ukázat nastrojení. Budeš v neděli odpoledne na vodě ?
Uživatelský avatar
halladin
vytrvalý návštěvník
Příspěvky: 1809
Registrován: pát srp 17, 2007 2:00 am
Reputace: 2
Bydliště: Nové Mlýny III

Příspěvekod halladin » úte říj 02, 2007 9:03 pm

No ten jachtař, co mě s Atolem provezl, znaleckým okem pohlédl nahoru, prohlásil, že mi nahoře chybí ten horní srandašák, a namotal kosatku na přední stěh ručně.
Takže vypadá, jak vypadá.
Ferdinande, :) ,
já tu šachoval, protože jsem dal na odborníka.
Jo, v neděli tam budu . Budu machrovat, a dělat zkušeného. :mad: A provezu vnoučata.
Ale jen s motorem.
Jelikož je zima na koupání, a už jsem vyslechl spoustu historek o převrácení Atolu, tak to raději s plachtama nebudu zkoušet., :lol:
Ale asi dopoledne. Vnoučata po obědě odjedou.
Ty tam budeš, Ferdinande ?
Naposledy upravil(a) halladin dne úte říj 02, 2007 9:43 pm, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
alffa
Site building team
Příspěvky: 3492
Registrován: úte led 16, 2007 1:00 am
Reputace: 2
Bydliště: LOĎ

Re: Rollfock.

Příspěvekod alffa » úte říj 02, 2007 9:10 pm

Ferdinand píše:Halladine, jak tak prohlížím fotky, myslím že to máš kompletní i když asi homemade stavba, no na Mlýny nevadí. Měl bys na to pozvat někoho, kdo tomu rozumí a těch tam určitě máš dost okolo, a nechat si ukázat nastrojení. Budeš v neděli odpoledne na vodě ?

Ferdinande, co je na tom nejasného?
To nastrojení je zřejmé z Pepova nákresu!

Obrázek

Prostě se mu točí jen spodní buben.
Tak tu kosatku místo navíjení, "ždímá okolo toho stěhu".

Ten výtah, totiž tomu vršku nedovolí otáčení. ;)
Uživatelský avatar
halladin
vytrvalý návštěvník
Příspěvky: 1809
Registrován: pát srp 17, 2007 2:00 am
Reputace: 2
Bydliště: Nové Mlýny III

Příspěvekod halladin » úte říj 02, 2007 9:27 pm

Existuje ještě jedna možnost, jak umožnit otáčení,a přitom mít výtah upevněný na normálním místě na stěžni.
Použít ještě jeden obrtlík, třeba tenhle

Obrázek

ten kroužek se otočí kolem stěhu, výtah se nebude krouti, a může být na stěžni.
Pan Navrátil z Avaryachtu tvrdil něco, co je pro mě španihelskou vesnicí - totiž, že při různém větru je třeba ten výtah povolovat , čí utahovat.
Jo, a tím dolním "šeklem to upevnit přímo na horní cíp ( oko) kosatky.
Horním přirozeně na výtah.
Naposledy upravil(a) halladin dne úte říj 02, 2007 10:21 pm, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
alffa
Site building team
Příspěvky: 3492
Registrován: úte led 16, 2007 1:00 am
Reputace: 2
Bydliště: LOĎ

Příspěvekod alffa » úte říj 02, 2007 9:46 pm

To halladin,
Pan Navrátil měl pravdu.
Je to už trochu vyšší matematika a říká se tomu trimování plachet.
Dělá se to pochopitelně i s hlavní plachtou.

Jinak jednotlivé systémy jsou popsány na předchozí straně.
V podstatě je to všechno na jedno brdo. Jen různé variace.
Zatím Ti to co máš, úplně stačí. Hlavně se s tím naučit a pak jít dál. ;)
alffa
Uživatelský avatar
halladin
vytrvalý návštěvník
Příspěvky: 1809
Registrován: pát srp 17, 2007 2:00 am
Reputace: 2
Bydliště: Nové Mlýny III

Příspěvekod halladin » ned říj 07, 2007 10:44 pm

Problém vyřešen. Stačilo přepnout výtah kosatky na rolfok ( dolní část), a všechno dělá, co dělat má.
Uživatelský avatar
Ferdinand
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Příspěvky: 321
Registrován: pát dub 21, 2006 1:07 pm
Reputace: 0
Bydliště: Předklášteří

Neděle.

Příspěvekod Ferdinand » pon říj 08, 2007 8:13 am

Sakra, že tam budeš čtu až teď , byl bych se přijel podívat, nevadí, hlavně, že jsi problém zdárně vyřešil. A o převrácení Atolka se zase tak moc obávat nemusíš, víc jak na 35° náklonu jsem ho nikdy nedostal a v podstatě stačí jeden člen posádky navíc a dá se to krásně vyrovnávat. Teda musí samozřejmě sedět na té správné straně lodě :lol: Jak jde voda přes boky do kokpitu, povolíš otěže hlavní plachty a přinejhorším stočíš proti větru. Klíííd, děckám se líbí, když se to naklání, ale nesmí u toho být přítomná jejich hysterická matka, to pak řve hrůzou celá posádka, včetně Tebe :shock:
Uživatelský avatar
halladin
vytrvalý návštěvník
Příspěvky: 1809
Registrován: pát srp 17, 2007 2:00 am
Reputace: 2
Bydliště: Nové Mlýny III

Příspěvekod halladin » pon říj 08, 2007 5:39 pm

Ferdinande, o moc jsi nepřišel, jelikož byly vnoučata, jelo se jen na motor. Ostatně - po vyplutí jsem byl zahnán do kajuty, a řídilo potomstvo :D
Atol na Nových Mlýnech
Uživatelský avatar
Pepa
moderátor
Příspěvky: 2669
Registrován: pát dub 14, 2006 9:03 pm
Reputace: 24

Příspěvekod Pepa » pát říj 26, 2007 3:44 pm

Miloš napsal v tématu český charter - hrozná loď i jednání


Zdravím,
a mám technickú otázku;
zipson napsal(a): ‹ Zvolit ›
Našel sem na internetu popis této události z pohledu J.Jelínka.
tady

kde píšu, citujem :
"Stěh prakticky nelze na lodi přetrhnout. Velice snadno je ho ale možno pomocí rolfoku překroutit jakmile dojde k náhodnému povolení lana výtahu kosatky."

Tomuto ja nie celkom rozumiem. Je jasné, že krútiaci moment pri navíjaní kosatky sa nemá prenášať na steh. Ak praskne priveľa dratkov, zablokuju trubku, potom už točenie zablokovaným rolfockom rýchlo ukrúti zvyšnú časť lanka.
Ako je ale možné, ak je všetko v poriadku, povolením výťahu kosatky a točením rolfockom prekrútiť steh?


..........................................................

Miloši odpovídat ti na tento technický dotaz v topicu v kterém jsi jej napsal je opravdu nesmyslné.
1/nikdy to tu již nikdo nenajde /nebude hledat/
2/ máme zde topic ROLFOK
3/ máme zde topic DOTAZ K ROLFOKU
4/ až si je přečteš a stejně nebudeš vědět co se může odehrát, tak ti to nakreslím a vysvětlím.

PS. uvolnění výtahu kosatky je věc opravdu nebezpečná. Opravdu může vést až k deformaci či poškození některého komponentu sestavy. Nemyslím si však, že to je zrovna stěh. Je li to dobře sestveno bude to jiný komponent- pravděpodobně to bude trubka v které je přední lem kosatky. Záleží na tom, kdy ten co tahá za ovládací lano kosatky /rolfoku/ pochpí, že něco není v pořádku. Zvyšuje se odpor lana. pokud si to hodí na vinšnu, dá pomalý převod, zapře se nohama a točí dokud to jen trochu jde, tak něco povolit pravděpodobně musí - nebo se zdeformovat.

Pepa
Uživatelský avatar
Calvera
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 22
Registrován: pát zář 14, 2007 2:00 am
Reputace: 0

Kde a jak kopit ROLFOG

Příspěvekod Calvera » stř říj 22, 2008 1:48 pm

Vážení lodnice a lodníci,

s vědomím pravdy že "více hlav více rozumu" se na celou naši komunitu obracím s dotazem, který mi zaslal kamarád Martin z S/Y NOE Noe na cestě koloem světa .
Kde a jak co nejlevněji zakoupit ROLFOG dle následující specifikace Rolfog pro 12.5m ocelovou plachetnici typu REINKE? S/Y NOE i s posádkou tráví letošní zimu v italské marině ADINA u města Mazara del Vallo na jihozápadním cípu Sicílie.

Děkuji Vám všem předem za spolupráci a jsem s pozdravem
Calvera

PS: pakliže jsem se netrefil dotématu tohoto threetu, prosím moderátora o přesun příspěvku na patřičné místo, děkuji.

PPS: doufám že v budoucnu, po dohodě s posádkou NOE, budu moci zde na foru podávat zprávy o jejich cestě. Už se těším a vy určitě také.....
Uživatelský avatar
bomba
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Příspěvky: 512
Registrován: stř úno 27, 2008 1:00 am
Reputace: 0

Příspěvekod bomba » stř říj 22, 2008 8:46 pm

Ahoj! Pro výběr správného typu Rollrefu,je třeba znát hlavně délku předního stěhu,to se měří od jeho ukotvení na palubě po ukotvení na stěžni! Délka lodě je druhořadý údaj.Cenově nejpřijatelnější je Plastimo,nobo Profurl,U profurlu bych volil typ C350 cena někde kolem1500 E U Plastima je to typ1012T,nebo 1213T ta cena bude možná trochu nižší.Ty Plastima má v katalogu www.Sailservice.at Ale cena bude na doptání office@sailservice.at p.G.Jermalovicz.Montáž neni problem,neb to přijde v krabici s návodem.Ten meil na Gregora můžete psát česky,je to kámoš od nás z mariny.a umí trochu česky.Vše co jsem napsal výše se týká tyčového refu. Je možno použít i lanový ref,který je o dost levnější,než tyč.Odpadá zde i přešívání plachty.Další problém vidím vtom,že při refování kosatky dochází k její deformaci a někdy to může situaci spíš zhoršit,naž zlepšit.Můj názor je proto plachty včas měnit ,třeba už před vyplutím a při plavbě mít kosatku neustale dobře seřízenou.U našich
svazarmovců bych to kupovat asi nezkoušel.Přeji hodně šřěstí při výběru.Čau.
Uživatelský avatar
Denis
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 7505
Registrován: úte lis 08, 2005 5:21 pm
Reputace: 152
Bydliště: Bratislava

Příspěvekod Denis » stř říj 22, 2008 9:08 pm

Nie rolfog, ale rolfok. Fok je kosatka a fog je ? Bomba, ta cena u rakušákov za Plastimo je dobrá, 700 Euro. Ale na 12 m Reinkeho bude asi slabý pretože je do priemeru forstágu len 7 mm. Aj Profurl C350 je na forstag len do 8mm.
Uživatelský avatar
bomba
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Příspěvky: 512
Registrován: stř úno 27, 2008 1:00 am
Reputace: 0

Příspěvekod bomba » stř říj 22, 2008 9:21 pm

Ahoj! Jasně,ale u Plastima jsem psal o modelu1012T,nebo 1213T tam je to lano taky jenom 10mm a ta cena bude určitě přes 1000E Píšete o ceně k typu 810T Pozor!Myslím si ale,že 10mm lano by mělo stačit,ale je třeba dotaz na prodejce nebo na jiné majitele větších lodí.Čau.
Uživatelský avatar
radar
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 136
Registrován: čtv bře 22, 2007 1:00 am
Reputace: 1
Bydliště: New York
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod radar » úte říj 16, 2012 12:54 am

Je mozne ne trubkovy rolfok pouzit klasickou plachtu kterou vytahuji na predni steh? Jak ma byt takova plachta upravena?
Uživatelský avatar
radar
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 136
Registrován: čtv bře 22, 2007 1:00 am
Reputace: 1
Bydliště: New York
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod radar » úte říj 16, 2012 2:51 am

Uživatelský avatar
gryf
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Příspěvky: 258
Registrován: čtv led 27, 2011 1:00 am
Reputace: 6

Příspěvekod gryf » úte říj 16, 2012 7:25 am

Odpověď Radarovi - na trubkový rolfok je možno normální plachtu použít, ale až po úpravě předního líku. Mám rolfok Plastimo, v trubce je po celé délce plastová drážka. Přední lík plachty - původně na lanový rolfok s karabinkami - jsem nechal přešít. Po celé délce líku je všito lanko (5-6mm průměr, je odvislý od velikosti rolfoku, resp. velikosti lodě), to se dá do drážky a výtahem se napne. Drží naprosto bez problémů. Chce to jen plachtu před nasazením potřím mýdlem, lépe to klouže. Nechal jsem takhle uporav it všechny kostaky, včetně geny, a bez problémů.
Uživatelský avatar
radar
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 136
Registrován: čtv bře 22, 2007 1:00 am
Reputace: 1
Bydliště: New York
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod radar » čtv srp 08, 2013 1:57 am

Ja mam rolfolk s prubeznym lanem. Nekdo muze rici ze je to super system, ale. Je dobry ze mi to plachtu navine jak potrebuji, jenze kdyz na lodi pluji sam, fouka trochu silnejsi vitr, je problem zaroven obstarat navijeni geny na rolfolk (potrebuji obe ruce) otez geny (to je dalsi ruka) a ktomu jeste kormidlovat. Coz se da trochu nohou, ale ruka by byla lepsi. :-) premyslel jsem o nejake kladce s racnou, ktera mi prubezne lano z rolfolku napne a zabrani prokluzu na rolfolku. A racna mi umozni to ze budu moci jednou rukou genu navijet, ale zaroven zabrani jejimu vymotani. Jeste bych pridal nejaky jednoduchy zasek.
Mozna mi napisete ze je to blbost,ale myslim si ze kdyz dela problem mne tak s tim ma zkusenost i nekdo jiny. Mne se zatim takova brzda najit nepodarila,ale to je spis tim ze to neumim spravne pojmenovat.
Diky za vas nazor.
Radar

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 hostů