Proč je špatné házet odpadky do moře.

Vše co můžeme vidět kolem vody a ve vodě.

Moderátoři: Pepa, smike, vilma

MartinB
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Reputace: 88

Proč je špatné házet odpadky do moře.

Příspěvekod MartinB » čtv kvě 01, 2014 5:31 pm

Možná znáte,
ale přesto dobré před začínající sezonou shlédnout
a snažit se při plavbě zamezit, aby šlo cokoliv do vody:
(pozor, místy trochu drsnější)

Obrázek

Pod vodou to bohužel nevypadá o moc lépe :(
Janík
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Reputace: 0

Příspěvekod Janík » pát kvě 02, 2014 9:25 am

Ta ukázka by se měla pouštět ve všech marínách a na všech trajektech. Máš pravdu- e nutné tyhle věci připomínat.
geronimo
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Reputace: 110
Kontaktovat uživatele:

Re: Proč je špatné házet odpadky do moře.

Příspěvekod geronimo » pát kvě 02, 2014 9:46 am

MartinB píše: snažit se při plavbě zamezit, aby šlo cokoliv do vody :(

Asi by to mělo platit obecně, ne jenom do vody.... :?
Josef
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Reputace: 3

Příspěvekod Josef » pát kvě 02, 2014 11:09 am

To je fakt hrůza. Pouštět ne jenom v marinach a na trajektech. Podle mě je většina toho odpadu z lodí, které vyváží komunální odpad do moře. Plno takového odpadu přinesou také řeky hlavně při povodních. Jedna náprava by se tu nabízela a to zrušit PET lahve! A také igelitové tašky a plastové obaly. To je myslím jediné fungující řešení, protože osvěta moc nefunguje, lidi jsou dobytek.
karf
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník

Příspěvekod karf » pát kvě 02, 2014 12:36 pm

Josef píše:To je fakt hrůza. Pouštět ne jenom v marinach a na trajektech. Podle mě je většina toho odpadu z lodí, které vyváží komunální odpad do moře. Plno takového odpadu přinesou také řeky hlavně při povodních. Jedna náprava by se tu nabízela a to zrušit PET lahve! A také igelitové tašky a plastové obaly. To je myslím jediné fungující řešení, protože osvěta moc nefunguje, lidi jsou dobytek.

Patříme mezi země s nejvyšším podílem vytříděného odpadu. Platíme poměrně velké ceny za odvoz odpadu. Takže i přesto, že lidi dobytek rozhodně nejsou, poctivě nosí každej prd do kontejneru na návsi nebo před panelákem, stejně to dopadne takhle:
Obrázek
Danar
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Reputace: 14

Příspěvekod Danar » pon kvě 05, 2014 11:35 am

To video je opravdu síla a asi plní svůj účel. Mě to přinutilo k zamyšlení a to se nad tématem odpadků, třídění atd. zamýšlím celkem často..

karf: Bohužel, i když to dělá správně hodně lidí, tak i několik jedinců dokáže způsobit něco takového, jako jsi uvedl na obrázku.. Vyhazování odpadků z okénka auta pod heslem "tady už stejně nepojedu" je zvyk na pěst.. Nebo když někdo vyloží pytle s odpadky někde u cesty (nejlépe pytle vysypou, protože se budou hodit na příště a ti, co to budou po mě uklízet, si určitě přinesou vlastní..). Nejlépe pak ještě nadávat, jakej je všude bordel a dotčené instituce se nestarají.. (nejlépe s dovětkem "dělají to za peníze z mých daní" atd.)
Když je někdo z města a veze odpadky z chaty, tak je radši vyhodí do škarpy, než aby je dovezl do toho města a někde je hodil do kontejneru. Samozřejmě, že naplnit celý kontejner před panelákem není dobře, ale je rozhodně lepší ten pytel opřít u toho kontejneru, než hodit do přírody. Existuje také spousta sběrných dvorů, které odpadky přijmou a často se na nic neptají a ani nechtějí nic zaplatit (vědí totiž často, že když dotyčného odmítnou, tak ten se toho zbaví jinak..). Jiný příběh je, když jistý pán objemnější "odpad" naložil do auta, odvezl asi 20km za město do lesa, místo aby zajel 1km po městě do sběrného dvora, protože jim nechtěl platit.
Myšlení některých lidí je nepochopitelné (což souvisí s tím, že "jen já jsem v pořádku, ostatní jsou divní" :crazy: ).
Hezký den a čistší "myšlení" všem :)
ferdas
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Reputace: 31

Příspěvekod ferdas » pon kvě 05, 2014 12:14 pm

Lidi jsou někdy divní. Jednou jsem šel na houby a v lese. daleko od jakékoliv pěšiny, natož cesty, jsem narazil na rezavá kamna. Dodneška nechápu, komu to stálo za to se s tím dřít.
maxik1958
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Reputace: 29
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod maxik1958 » pon kvě 05, 2014 12:15 pm

Danare, plně s Tebou souhlasím, a je hodně smutné, když při jízdě vidím, jak z aut lidé vyhazují za jízdy do škarp co je napadne, zrovna jako kuřáci házejí vajgly taky kdekoli (ačkoli je za to pokuta litr, kterou bohužel nikdo nevybírá) Nechápu co k tomu lidi vede, protiož odpadkových košů je všude dost, a odvézt třeba pytlík z Mekáče na další zastávku, nebo až domů , nemůže být problém, je to pouze v lidech. Myslím,že by se to mělo přísně postihovat, ani ne třeba penězi, i když by to jistě pomohlo státnímu rozpočtu, ale nechat každého přistiženého sbírat jeden den nedopalky po městě, nebo čistit příkopy, by asi pomohlo :)
Danar
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník

Příspěvekod Danar » pon kvě 05, 2014 3:35 pm

Maxíku, s těmi postihy souhlasím. Taky bych je nechal vysbírat několik (desítek) kilometrů příkopů. Peněžní pokuty by neměly takový účinek, nehledě na to, že ta tisícovka by na uklizení toho nepořádku ani nestačila..
Zdenda12345
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Reputace: 68

Příspěvekod Zdenda12345 » pon kvě 05, 2014 6:02 pm

Bohužel to je pánové smutná pravda. Kolikrát se mi cestou z rakouska stalo, že čecháček po přejezdu hranic ..... ehm jak to napsat.... za jízdy vykydá tu svojí popelnici :gun: :gun:
V rakousku si to nikdo netroufne. Tam si nikdo ani neodskočí mimo záchodky.
lynx
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Reputace: 313
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod lynx » pon kvě 05, 2014 6:27 pm

Ono to asi nebude tím, že si netroufnou (Rakušáci). Jim přijde normální, to nedělat.
Tohle je největší rozdíl!
Zdenda12345
zkušený harcovník
zkušený harcovník

Příspěvekod Zdenda12345 » pon kvě 05, 2014 7:02 pm

Rakušákům to přijde normální a češi si netroufnou, protože se bojí sankcí.
bahno
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Reputace: 6

Příspěvekod bahno » úte kvě 06, 2014 12:21 am

Abych nebyl za prase: priapda mi normalni se v lese vycurat ke stromu, ale odpadky poctive nosim do kose. Se slupkou vod bananu si priroda poradi, i tak se ji snazim hodit nekam trochu do nenapadna.
Co se videa tyce, tak nevim, do jaky miry je smrt tech ptaku zavinena tim bordelem. Ptaci totiz normalne polykaji sutry, ty jim pomahaji v zaludku zpracovavat potravu. Jisty mnozstvi bordelu tak lze v travicim traktu ptaka predpokladat a ptak si s tim normalne umi poradit. Tim nerikam, ze bychom se meli chovat jak blbci a hazet cokoliv pres palubu, naopak, je rozumny chovat se normalne a tridit odpad, zejmena ty nebio slozky, ale galapazsky problemy muzou bejt mnohem slozitejsi, nez z videa vyplyva, to berte v potaz.
Janík
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník

Příspěvekod Janík » úte kvě 06, 2014 12:36 am

Hned po otevření hranic v roce 1990 jsem vyjel za svými kamarády do německého Ulmu. Bydlili na okraji města města vedle lesoparku, kam jsme, v hluboké noci, řádně ovíněni, šli vyvenčit jejich mrňavého pejska. Třícentimetrový výsledek jeho snažení moje kamarádka Mája pečlivě sebrala do pytlíku a na můj dotaz, co blbne ve dvě v noci s takovou malicherností a navíc takřka v lese, mi řekla - já vím, že nás nikdo nevidí a to hovínko je prťavý, ale já to dělám kvůli sobě. My jsme tady tenkrát slovo třídit ani neznali. Po takřka čtvrt století se svět moc nezměnil a ekologické svědomí lidstva roste pomalu. Tak aspoň každý za sebe.
MartinB
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Reputace: 88

Příspěvekod MartinB » úte kvě 06, 2014 1:53 am

bahno píše:Co se videa tyce, tak nevim, do jaky miry je smrt tech ptaku zavinena tim bordelem. Ptaci totiz normalne polykaji sutry, ty jim pomahaji v zaludku zpracovavat potravu. Jisty mnozstvi bordelu tak lze v travicim traktu ptaka predpokladat a ptak si s tim normalne umi poradit. Tim nerikam, ze bychom se meli chovat jak blbci a hazet cokoliv pres palubu, naopak, je rozumny chovat se normalne a tridit odpad, zejmena ty nebio slozky, ale galapazsky problemy muzou bejt mnohem slozitejsi, nez z videa vyplyva, to berte v potaz.

Vypadá to, že jim evidentně ty plasty nesvědčí, na rozdíl od kamenů.
Asi ty zapalovače, víčka od PETek, atd. moc trávení nepomůžou, kdyby měl pták v žaludku těch kamenů tolik co těch plastů, asi by nejen nelétal, možná by ani neplaval.
Vypadá to, že jsou pro ty ptáky barevné kousky plastu neodolatelné, že je prostě musí ochutnat.
To, že je vše mnohem složitější je samozřejmě jasné,
ale tohle video vypadá jako celkem jednoduché a stručné sdělení, že tyhle plasty co se hází/spadnou do moře tam nepatří a navíc i zabíjejí.

A i kdyby to byl "fake" snad to i tak někoho donutí rozmyslet se co hodit z lodi do vody.
Ale on to "fake" bohužel nebude, stačí kouknout na strýčka Google + plastic birds eat :(
veselyroman
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník

Příspěvekod veselyroman » úte kvě 06, 2014 7:37 am

Jako i u jiných věcí v životě, člověk může začít u sebe.
Například my to máme nastavené tak, že každý náš pobyt na Orlíku věnujeme (mimo jiné :-)) nasbírání jednoho pytle odpadků bordelu poházeného na břehu (vyplaveného vodou). Situace je bohužel taková, že bordelu je po březích tolik, že můžeme sbírat selektivně (tzn. např. pytel pouze plastů, nebo pytel pouze skla)... V každém případě je to pro nás otázka 10-ti minut a odměnou alespoň trocha dobrého pocitu.
Zdenda12345
zkušený harcovník
zkušený harcovník

Příspěvekod Zdenda12345 » úte kvě 06, 2014 8:20 am

veselyroman píše:Jako i u jiných věcí v životě, člověk může začít u sebe.
Například my to máme nastavené tak, že každý náš pobyt na Orlíku věnujeme (mimo jiné :-)) nasbírání jednoho pytle odpadků bordelu poházeného na břehu (vyplaveného vodou). Situace je bohužel taková, že bordelu je po březích tolik, že můžeme sbírat selektivně (tzn. např. pytel pouze plastů, nebo pytel pouze skla)... V každém případě je to pro nás otázka 10-ti minut a odměnou alespoň trocha dobrého pocitu.

:good: :good: :good:
maxik1958
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod maxik1958 » úte kvě 06, 2014 8:22 am

No, třeba na malém Labi, tam je po rybářích tak neutěšenej bordel, že nechápu,že se tam už sami neštítěj jezdit :? Je zajímavý jak to maj nastavený Holanďani, tam skoro všichni maj lodní záchody rovnou do vody, ale u každého kotviště nádoby na odpadky, neviděl jsem ve vodě plavat skorem žádný bordel, ale v ulicích na ,,Den královny,, to bylo hustý, cikánský gheto hadr, druhý den do odpoledne,úplně čisto...... :roll:
Zdenda12345
zkušený harcovník
zkušený harcovník

Příspěvekod Zdenda12345 » úte kvě 06, 2014 8:47 am

To jsou rozdíly mezi národy co? Podobně, jako v holandsku to maji i frantíci. Jsou to na první pohled strašný čuňata. Všechno hážou rovnou na zem. V noci ale nastoupí čety a do rána jsou města zase jako ze škatulky. V Londýně to zase je jen takový pozlátko. Na oko čistlo, ale stačí zajít za roh, nebo do metra a člověk by se :puke:

U nás lidi nad některýma věcma moc přemýšlej. Pořád nám v tý makovici běží proč bych jako měl třídit, když máňa z prasečáku říkala, že se to pak stejně sype na jednu hromadu. Třeba v rakousku že se tim lidi nezabývaji. Neřeší proč a jak. Je jim jedno, proč maji vhodit petku do tříděnýho odpadu a co se s ní pak děje. Prostě se to tak dělá a hotovo. Němci to mentálně maji podobně. Jen u nás se razí heslo, že pravidla jsou od toho, aby se porušovaly.
maxik1958
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod maxik1958 » úte kvě 06, 2014 9:28 am

NJN, ono to není jen o odpadcích, máš pravdu,že to je náturou. U nás chodci choděj ne červenou, nebo 10 metrů od přechodu vidíš maminu, v každý ruce dítě, a táhne je mezi autama, než by na ten přechod došla, jak pak to má vypadat když mají už děti takovej příklad. Nebo cyklisti, neznám arogantnější účastníky silničního provozu, jezděj jednosměrkama obráceně, po chodníkách mezi lidma, po přechodech. To v Holandsku jich je asi 100x víc, pravda,že mají přednost víc jak u nás, ale předpisy dodržujou....
Danar
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník

Příspěvekod Danar » úte kvě 06, 2014 9:33 am

Romane, to je skvělý nápad! Zkusíme to taky :good:
Vzpomněl jsem si, jak jsem jednou potkal "kamarádovo kamarády". Zvláštní chlapi. Na první pohled sabati trávící čas v hospodách. Jenže šaty nedělají člověka. Od mého kamaráda jsem se dozvěděl, že ti dva svůj čas často tráví tím, že vezmou nějaké to pití, vyrazí někam do přírody, alkohol ztrestají a cestou zpět do civilizace naberou do pytlů odpadky, které najdou. Místo popíjení v knajpě jdou udělat něco užitečného a to pití si prostě vezmou s sebou :)
A máš pravdu, každý musí začít u sebe. Mě se v tomhle ohledu moc líbí replika z mého oblíbeného seriálu MASH 4077. Jeden "záporňák" se ptá hlavních hrdinů, poté co ho donutili se trochu napravit "Takových jako já je mnoho, to chcete změnit celý svět?". Odpověděli "Ne, jen ten náš malý kousek".

Hezký den :)
Martin88
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Reputace: 5

Příspěvekod Martin88 » úte kvě 06, 2014 10:10 am

Nad uvědomělostí Němců a Rakušanů bych se tolik nerozplýval, znám nesčetně případů, kdy tito anstaendige Buerger nebyli líní dovézt svůj bordel za čáru do Čech,
prasata jsou všude
Aja
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Aja » ned zář 14, 2014 4:58 pm

Josef píše:To je fakt hrůza. Pouštět ne jenom v marinach a na trajektech. Podle mě je většina toho odpadu z lodí, které vyváží komunální odpad do moře. Plno takového odpadu přinesou také řeky hlavně při povodních. Jedna náprava by se tu nabízela a to zrušit PET lahve! A také igelitové tašky a plastové obaly. To je myslím jediné fungující řešení, protože osvěta moc nefunguje, lidi jsou dobytek.

toto reseni hezky zni, ale proveditelnost vazne na mnoha faktorech. Nereknu jeste v Evrope a podobne, kde je mozne se bez balene vody obejit.
Nicmene odhaduju, ze daleko nejvetsi znecistovatel je Asie. Naprikla Indie - na balene vode vpodstate zavisla. Turecko. Vietnam, Thajsko atd.
Jedna vec je, cim pripadne petky nahradit? Samosebou nejaky rozlozitelny obal, kdyz placnu tak treba z kukurice. Nebo ruzne filtracni systemy. Doufejme, ze casem k tomu dojdou, neco jim v tom ale zatim brani. Jednak penize, samozrejme. Zavaznejsi je ale postoj tech nekolika miliard lidi k odpadu obecne. Zacina to hned za hranicema Evropy. Turecko - klidne vysypou odpadky z okna panelaku. Pak do toho vyzenou hrat si deti. Co, jako, nezajem. Indie. Kdo nebyl, prinejmensim povedomi ma. Boooooordel, kam se podivas. Tak jako na videu trpi ptaci, v Indii trpi vsudypritomna prasata a i ty jejich posvane kravy. Vietnam. Cela pole pokryta igelitama, petkama. I tady se mezi tim vesele pase hovezina. A pak trpi a zdechavaji stejne silene jako jsme videli na videu
Co se snazim nastinit je to, ze je potreba, aby tam prisly na to, jaky je to pruser. I rychleji rozlozitelne plasty by totiz koncily v zaludku savcu, ptaku, ryb a budu zabijet dal, jelikoz tak rychle se ani v kyselem prostredi nerozlozi.

Proc jim to dochazi tak pomalu muze byt tim, ze dokud nebyly plasty, obaly byly vesmes z prirodnich materialu. Par desitkami let to tam vypadalo tak, ze vetsinu toho, co se vyhodilo, sezrala ona prasata, kravy, psy. O vetsinu bordelu tak bylo postarano. To ted neni mozne. Mistni vlady nebo lokalni sefici se sice nekde snazi neco delat, ale zatim to je nedostatecne, protoze jsou porad v mensine.

PS
Prosim mody o smazani prispevku nade mnou od id ficzech, byla jsem nechte prihlasena pres jeho ucet. To je tak, kdyz mu doma lezu do pocitace
err_
bez hodnocení
Reputace: 152

Příspěvekod err_ » ned zář 14, 2014 5:35 pm

maxik1958 píše:Je zajímavý jak to maj nastavený Holanďani, tam skoro všichni maj lodní záchody rovnou do vody, ale u každého kotviště nádoby na odpadky, neviděl jsem ve vodě plavat skorem žádný bordel, ale ...

Jsou to hrozny cunata. Bezne vsechno hazou na zem. A to i v marine, takze to lita do vody a i kdyz je hned vedle kos. Nesu to velmi nelibe, ale zrejme s tim nic neudelam. Jsou tak proste vychovani. Delaji to jak stari, tak mladi.

Uklid funguje, dokonce i co je v dosahu nekdo nakonec sebere, ale pokud uz je to ve vode, tak pro to samozrejme nikdo nejde.

Jedine, nac si asi opravdu davaji pozor jsou jedy a toxicke latky. Tam jim dochazi, ze pokud se to dostane do vody, maji utrum.
copy
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Reputace: 27
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod copy » ned zář 14, 2014 8:32 pm

nemajte s nemcami ružové predstavy. Sú to takí istí bordelári ako my. Jediné, čoho sa boja, sú pokuty a postih - ale keď majú akú takú istotu, že ich nikto nevidí...

Zpět na