Zkušenosti z Jadranu (Vis, Hvar, Brač ...)

Popis zajímavých míst na Jadranu

Moderátoři: Pepa, smike, vilma

AdsBot [Google]
Příspěvky: 0
Registrován: ned říj 25, 2015 1:10 am
Reputace: 0

Příspěvekod AdsBot [Google] » úte úno 24, 2009 6:49 pm

jirkaM píše:Nemate nekdo zkusenost, jak je to se stanim na kotve na Korcule proti kapitanatu - tedy na druhe strane"poloostrova" ( vybezku mesta do vody:)) ) nez je marina? .....

Prostor mezi Korčulou (ostrovem) a Pelješacem západně od Korčuly (města) je oblíbeným místem pro windsurfing, protože je tam pořádný průvan. Ten Tě asi zakotvit na návětrné straně výběžku nenechá.
Uživatelský avatar
seemann
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Příspěvky: 305
Registrován: čtv led 17, 2008 1:00 am
Reputace: 4
Bydliště: Pardubicko

Příspěvekod seemann » čtv úno 26, 2009 8:08 am

Baharis píše:No, ono nejde jen o prázdniny. Já letos končil v týdnu na přelomu září a října, což určitě není plná sezona. A zátoky byly tak plné, jak jsem ještě nezažil.
Trochu to vysvětluje fakt, že jen z našeho mola v Sukošanu vyplouval celý autobus poláků. A přes týden spolu s maďary všude jasně dominovali. Asi nová móda. Akorát na Jabuce a Svetacu jsme byli sami.....


Řekl bych spíš, že to o té modě by si Poláci mohli říkat o nás. Ale neříkají. V Polsku má jachting obrovskou tradici a jako třeba u nás vodácké oddíly jsou v Posku desítky jachtařských klubů. Tam se tento kůň dědí z otce na syna a celé kluby si např. pronajmou trojstěžnjík a o dovolené brázdí vlny "Baltiku" a nebo autobus a jedou za teplem. Co se týče jachtingu obecně, tak jim nesaháme ani po kolena.

V klubech se tak jako kdysi u nás kanoe, staví plnomořské plachetnice, velkou módou tam jsou "tábory" pro děti na plachetnicích, takže i o jachtařský potěr tam mají postaráno.

Tento můj příspěvek byl vyvolán spíše pocitem, že Češi se na Poláky dívají trochu s despektem, což není u jachtingu určitě na místě a nemyslím si, že to je případ i Baharise.
Uživatelský avatar
jirkaM
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Příspěvky: 558
Registrován: stř črc 25, 2007 2:00 am
Reputace: 3

Příspěvekod jirkaM » čtv úno 26, 2009 8:38 am

to: baharis

priznam se - neumim vysvetlovat, zejmena popis cesty jak a kam mi dela potize, hodne si pletu odstiny barev a hlavne neumim sem vkladat obrazky :cry: :D
Anonym
účet uživatele zrušen
Příspěvky: 8270
Registrován: pon kvě 01, 2006 12:19 pm
Reputace: 159

Příspěvekod Anonym » čtv úno 26, 2009 10:03 am

Seemane, to nebyl despekt na poláky. To bylo postesknutí (tuším dva roky staré), že se nám tím jejich masovým nájezdem "náš" malý Jadránek dost přeplňuje. Tak jsem si říkal, jestli jim není na tom Baltu líp. Že by tam jako mohli zůstat...

Jirko jmenovče, místní osazenstvo stále neví, kterou zátoku jsi měl na mysli. Asi to nebylo tak důležité. Nikdo po tobě nechce popis trasy, ani rozlišení odstínu. Ale měl by jsi snad umět číst mapu, určit souřadnice a rozlišovat světové strany. Nebo jednoduše přečíst z mapy název zátoky. "Taková ta oná", na to se v navigaci nehraje.
Jak se vkládají obrázky to je tak ohraný evergreen, že k tomu se snad ani vyjadřovat nebudu. Doporučuji povinnou četbu Návody, rady jak co udělat ve fóru či na webu
Uživatelský avatar
jirkaM
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Příspěvky: 558
Registrován: stř črc 25, 2007 2:00 am
Reputace: 3

Příspěvekod jirkaM » čtv úno 26, 2009 10:12 am

umet cist mapu, jo to bych mel snad umet. Takze je to N42 57.69 E17 08.00 - jen me nenapadlo, ze by to nekdo hledal, spis jsem myslel, jestli to nekdo nezna - kdo by tam stal, pamatoval by si to - teda to mi tak prislo. Je tam kotevni boje, ale ta neni k volnemu pouziti, myslim, ze u ni stala vzdy lod rescue, ale uz si to vazne moc nepamatuju.
Anonym
účet uživatele zrušen
Příspěvky: 8270
Registrován: pon kvě 01, 2006 12:19 pm
Reputace: 159

Příspěvekod Anonym » čtv úno 26, 2009 10:33 am

Je to zátoka která je, tak jak správně napsal Lubor, velmi často postižena dýzovým efektem. Když nikde jinde nefouká, tak tam ano. Proč se tlačit do takového místa, když za rožkem máš regulérní dobře chráněné kotviště a přístup do města také?
N42°57,171'E17°08,474'
Uživatelský avatar
Martin88
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Příspěvky: 726
Registrován: úte zář 16, 2008 2:00 am
Reputace: 18
Bydliště: Praha

Příspěvekod Martin88 » čtv zář 03, 2009 2:58 pm

Pár neobjektivních informací z chorvatských ostrovů, poslední týden v srpnu 09
Loď B40 r.v.02, charter Ecos, Trogir
Po květnové „zkušenosti“ s tímto charterem v Zadaru, jsem se důkladněji zabýval kontrolou lodě,i s vědomím toho, že to není právě čerstvá rybička. Protože stejně jako v Zadaru jsem
nikde neviděl potapěče, jedna z prvích otázek předávajícímu skiperovi byla, zda mají potapěče a jestli je spodek lodi ok. Odpověděl, že potapěč je on, a že loď je ok.Tak jsem mu
to věřil, ale později osobně zkontroloval./kupodivu ani při vracení lodě jsem nikde potapěče
neviděl, možná kontrolují v noci J/
Kromě nefungujícího autopilota a nedotankované nafty v lodi /dejavu Ecos Zadar/
jsem jiné závady nenašel, takže jsme po natankování v Trogiru v 16:00 vypluli
/v průběhu plavby zjištěna netěsnost čerpadla vody z nádrží a zkratující vedení bilgepumpy/
První kotvení Hvar, zátoka Pelegrin, kotva po několikátém pokusu stále nedrží k mé spokojenosti a vosy zahajují podvečerní útok , druhý pokus v krásné zátoce Spilica /oprava Parja!/, po dohadování s místním obyvatelem se již za tmy přesouváme do zátoky Duga, zde klidná noc na kotvě, bez poplatku, bez společnosti jiných lodí
Neděle – motorování Korčula, zátoka Gubeša /Gradina/ na kotvě, bez poplatku, v zátoce i bóje, cca 15 lodí, restaurace s relativně normálními cenami
Pondělí – většinou na motor Lastovo, nejprve krásná zátoka Kručica, po dalším útoku vos v počtu cca 10 ks na osobu zátoka Zaklopatica, tentokrát ne Triton, ale chci nechat
vydělat Aragostě, což se mi docela podařilo, protože posádka udělala útratu 2800,- Kn
a ti milí chorvatští lidé se nestyděli na účet připsat Strunja Brod 50,- Kn, :gun:
od května se také probrali správci Národního parku Lastovo, takže á 20,- Kn za dospělého,
v celé zátoce cca 10 lodí
Úterý – motorování Korčula, pěkná zátoka Zavalatica, pod vodou smeťák, takže na motor
do pěkné zátoky nalevo od vesnice Brna, zde na kotvě a vyvázání ke břehu, 132,- Kn
s účtem nějakému ožralovi s průkazkou, alespoň odvezl odpad
na dně zátoky spousta starých kotev vhodných k uvázání, 5 lodí v zátoce
Středa – půl na půl plachtění a motorování na Vis, Komiža, 330,- Kn za mooring, po 15 té hodině zbývá u mola cca 10 míst …………pro 20 lodí :lol:
Čtvrtek – konečně fouká takže plachty cca 3/4 cesty na Brač, zátoka Lučice, 200,- Kn za bóji,
odpad neodveze, mají to zakázané pod šílenou pokutou :mad: , v zátoce restaurace s cenami Hiltonu,
20 lodí a katošů
Pátek – se zajíždˇkou na Dugi Rat /fakt nevím, co na tom ty lidi vidí/ a se zastávkou v Milně
kvůli dotankování, nejhezčí odpoledne celé plavby, kurz Trogir na stabilní NW vítr 20-
24 uzlů, plné plachty a B40 to ostře proti do 22 zvládá bez refování, nádhera
Trogir marina - večer připluli Poláci, jeden zvrací přímo na molu /slivovici/, ve 4 ráno je pro Italy nejspíš ideální doba dělat bordel a řvát
Check out – nahlášení závad, zkrat u vedení bilgepumpy je prý kvůli vlhkosti, kdo by si to pomyslel, :mad: slečna v kanceláři by měla jet na dlouhou dovolenou, udivení, že první dotankování po nich chci zaplatit /tak jsem byl se skiperem ze soboty domluvený/
Parkování a dopravení věcí na loď a zpět je v Trogiru obrovský problém, málo místa a moc aut,zlatý Split, Zadar nebo Sukošan, sprchy nedostatečné, smradlavější vodu jsem v marině také ještě nečichal
Resumé – když hledám levnou loď a nemám nároky vezmu Ecos, když chci jistotu a nevadí mi trochu připlatit jedu s NYA nebo AC, nechci utrácet – nakoupím doma nebo na pevnině,
mám peněz jak šlupek a dám je za mizerný servis – stravuji se po konobách.

Martin
Naposledy upravil(a) Martin88 dne pát zář 04, 2009 9:03 am, celkem upraveno 2 x.
Anonym
účet uživatele zrušen
Příspěvky: 8270
Registrován: pon kvě 01, 2006 12:19 pm
Reputace: 159

Příspěvekod Anonym » čtv zář 03, 2009 9:15 pm

V tom klokotu jsem se dostal k reakci až teď. Řekl bych zajímavý a náročný týden...
- S Ecosem v Trogiru jsem byl, tak dva tři roky zpět. A celkem dobrý. Ta marína je opravdu stísněná, místa na parkování málo. Sociálky jsem myslím ani nezkoušel.
- Co jste se dohadovali s tím domorodcem ve Spilici? Já tam nekotvil, ale co by měl mít proti kotvení?
- V té Zaklopatici to ti strážci objížděli zátoky na lodi? Jinak ta večeře teda musela bejt! U Tritona se za pětichodovou večeři platí tuším 180 kun/osobu. A bez placení lodě, + elektrika, voda...
- Dugi Rat - nemyslíš Zlatni Rat? Letecký pohled je hezčí, to je pravda. Tam inkasují 300 kun za bóji
Uživatelský avatar
windward
moderátor
Příspěvky: 2767
Registrován: pát lis 16, 2007 1:00 am
Reputace: 62

Příspěvekod windward » čtv zář 03, 2009 9:39 pm

Pridam neco. MOzna je to lehce OT, ale zde se mluvi o Ecosu. Zkusenost s Ecosem v zadaru ja osobne mam vytecnou. Mozna je to dane tim, ze s nima mam bratru x-lety vztah. Pro mne lode chystaji jako pro sebe.

Jednou jsem byl u Ecosu v Trogiru, a uz nikdy to nechci zazit. Hnus naprosty. POcinaje devcetem na recepci, pro kterou prijmout kauci v hotovosti byl neprekonatelny problem a konce basemanagerem ve spinavem tricku neurcite barvy.

Pozitivni zkusenost mam take s Ecosem v Sibeniku. Opet se jedna o dlouhodoby vztah. Lod dostanu vzdy v perfektnim stavu. Ale pozor - pri reseni pripadnych poskozeni (jako otrepany lem nebo sfoukly fendr) jsou sice taktni, ale umi byt nesmirne ostri. Ne kazdy by se umel ubranit.

Jinak s vyjimkou Trogiru ja mamExos nesmirne rad, jsou vstricni a ochotni. Rad si od nich pujcuji lod.
Uživatelský avatar
designer
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 1581
Registrován: sob říj 27, 2007 2:00 am
Reputace: 0
Bydliště: praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod designer » čtv zář 03, 2009 10:05 pm

ACI Marina v Trogiru - zavál mě tam neplánovaně osud v podobě nefunkčního motoru.

Smradlavá voda, výskající příšery jezdící celou noc kolem mě na všem co plave, "dámy" v recepci, které moje nekřesťanská platba zjevně obtěžovala a potácející se "vyvazovák" na molu. Cestu ke kontejnerům mě vysvětloval zjevně retardovaný vrátný.

jediný světlý bod byl technik, který mou loďku naprosto profesionálně transportoval s gumákem přes trogirský záliv do mariny

Domníval jsem se, že ACI mariny mají nějaký standard, jestliže je ale "trogirský" - pánbůh s námi.
Uživatelský avatar
Martin88
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Příspěvky: 726
Registrován: úte zář 16, 2008 2:00 am
Reputace: 18
Bydliště: Praha

Příspěvekod Martin88 » čtv zář 03, 2009 10:28 pm

Baharis píše:V tom klokotu jsem se dostal k reakci až teď. Řekl bych zajímavý a náročný týden...
- S Ecosem v Trogiru jsem byl, tak dva tři roky zpět. A celkem dobrý. Ta marína je opravdu stísněná, místa na parkování málo. Sociálky jsem myslím ani nezkoušel.
- Co jste se dohadovali s tím domorodcem ve Spilici? Já tam nekotvil, ale co by měl mít proti kotvení?
- V té Zaklopatici to ti strážci objížděli zátoky na lodi? Jinak ta večeře teda musela bejt! U Tritona se za pětichodovou večeři platí tuším 180 kun/osobu. A bez placení lodě, + elektrika, voda...
- Dugi Rat - nemyslíš Zlatni Rat? Letecký pohled je hezčí, to je pravda. Tam inkasují 300 kun za bóji

- Spilica /oprava Parja!/ - už potmě jsme začali kotvit na pravé straně zátoky kousek od mola, vyběhl nějaký chlap a mával rukama jak větrník a cosi řval, anglicky ani německy nechtěl mluvit, tak jsem zkusil kotvu na druhé straně, ale stály tam už 2 lodě, kterým jsem nechtěl jejich kotvu vytrhnout, když se ani napodruhé nechytla, tak jsem radši odjel, nespal jsem od pátku, tak jsem to nechtěl hrotit /v záloze jsem měl ještě osvětlený trajekt. přístav u Stariho Gradu/
- Zaklopatica - na gumáku zaměstnanci parku objížděli lodě a kasírovali, kdo to stihl, tak z lodí utekl, večeři si posádka bude pamatovat do konce života :lol: , 2 pak na Visu už ani nešli do restaurace a koupili si pizzu do krabice a snědli ji na pláži
- Dugi Rat - je tak v mapě, asi z marketingových důvodů ho cestovky nazývají Zlatni,
v každém případě to je ten ocas na Brači, cca 43°15' N 16°39' E, na monitoru se mi to špatně odměřuje :D
Naposledy upravil(a) Martin88 dne pát zář 04, 2009 9:02 am, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
Martin88
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Příspěvky: 726
Registrován: úte zář 16, 2008 2:00 am
Reputace: 18
Bydliště: Praha

Příspěvekod Martin88 » čtv zář 03, 2009 10:35 pm

windward píše:Pridam neco. MOzna je to lehce OT, ale zde se mluvi o Ecosu. Zkusenost s Ecosem v zadaru ja osobne mam vytecnou. Mozna je to dane tim, ze s nima mam bratru x-lety vztah. Pro mne lode chystaji jako pro sebe.

Jednou jsem byl u Ecosu v Trogiru, a uz nikdy to nechci zazit. Hnus naprosty. POcinaje devcetem na recepci, pro kterou prijmout kauci v hotovosti byl neprekonatelny problem a konce basemanagerem ve spinavem tricku neurcite barvy.

Pozitivni zkusenost mam take s Ecosem v Sibeniku. Opet se jedna o dlouhodoby vztah. Lod dostanu vzdy v perfektnim stavu. Ale pozor - pri reseni pripadnych poskozeni (jako otrepany lem nebo sfoukly fendr) jsou sice taktni, ale umi byt nesmirne ostri. Ne kazdy by se umel ubranit.

Jinak s vyjimkou Trogiru ja mamExos nesmirne rad, jsou vstricni a ochotni. Rad si od nich pujcuji lod.

proto jsem psal "pár neobjektivních informací ...", je jasné, že o stálého zákazníka se charter bude starat jinak
také Ti přichystají chlazené pivo, víno, vodu, ovoce jako to všem zákazníkům dělá NYA?
Uživatelský avatar
deko
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Příspěvky: 268
Registrován: pát zář 14, 2007 2:00 am
Reputace: 0

Příspěvekod deko » čtv zář 03, 2009 10:54 pm

Martin88: nedrziaca kotva, B40, nedotankovana nadrz, Ecos... to mi nieco hovori... nebola to nahodou lod Lostura?
Uživatelský avatar
windward
moderátor
Příspěvky: 2767
Registrován: pát lis 16, 2007 1:00 am
Reputace: 62

Příspěvekod windward » pát zář 04, 2009 6:28 am

Martine88,

myslim, ze s poskytovanim informaci si rozumime. :) K tomu ovoci a vinu, tak jsem na foru nekde psal, jak jsem byz z NYA nadsen - jsou skveli.
Uživatelský avatar
Martin88
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Příspěvky: 726
Registrován: úte zář 16, 2008 2:00 am
Reputace: 18
Bydliště: Praha

Příspěvekod Martin88 » pát zář 04, 2009 8:24 am

deko píše:Martin88: nedrziaca kotva, B40, nedotankovana nadrz, Ecos... to mi nieco hovori... nebola to nahodou lod Lostura?

Jmenovala se Natalia, stejně jako ta vystresovaná bloncka v kanclu charteru.
Uživatelský avatar
frantapastika
nováček na fóru
nováček na fóru
Příspěvky: 12
Registrován: stř kvě 06, 2009 2:00 am
Reputace: 0

Příspěvekod frantapastika » pát zář 04, 2009 12:10 pm

Martin88 píše:
deko píše:Martin88: nedrziaca kotva, B40, nedotankovana nadrz, Ecos... to mi nieco hovori... nebola to nahodou lod Lostura?

Jmenovala se Natalia, stejně jako ta vystresovaná bloncka v kanclu charteru.


No letos v lete jsem mel mit tuhle lod pujcenou od Ecosu v Trogiru, ale nekdo mi ji vyfouknul, tak jsem dostal misto toho B44 2002 ( Ksenija). Trosku jsem
se bal, ze je to preci jenom starsi kousek. Vse fungovalo jak ma. Parkoval jsem primo v marine uplne bez problemu. Jediny co bylo horsi, ze maj snad nejhorsi misto v marine - na muj vkus docela uzke. A kdyz jsem tam mel pristavat tak foukalo kolem 16kn a s B44 bez predniho propeleru to byl docela zazitek. Pristal jsem na konec mola, ale z Ecosu trvali na preparkovani na misto kde bych si nebyl jistej ani s byboatem. Takze trochu male peklo. Lod bych si od nich znovu pujcil.
Franta
Uživatelský avatar
JirkaK
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 35
Registrován: stř kvě 28, 2008 2:00 am
Reputace: 0
Bydliště: Hodonín

Příspěvekod JirkaK » pát zář 04, 2009 12:30 pm

Z Trogiru jsme letos taky vyplouvali. Moc místa tam fakt není, ale jde to.
Pro mě bylo horší spíš závěrečné tankování. Šňůra snad 20 lodí, boční vítr nás pomalu natláčel na břeh, k tomu vlny od projíždějících fish-pikniků a "závodníků" a lodi, co natankovaly, couvaly a točily se mezi nervózními čekajícími, protože hned u benzinky byla zaparkovaná tak 30m dlouhá motorová jachta.
Ale nakonec jsme to zvládli a kulisa protější pevnosti s historickým městem stojí za to.
Uživatelský avatar
snark
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 69
Registrován: stř bře 18, 2009 1:00 am
Reputace: 5

Příspěvekod snark » sob zář 12, 2009 1:43 am

Tak já musím pochválit zátoku Porat na severozápadním pobřeží Biševa - pár mooringů (peníze nikdo neřešil) a relativně i dost místa a písčitý dno na kotvení - senzační hospoda na chorvatský poměry se slušnejma cenama a fajn prostředí s bezva výhledemObrázek
Uživatelský avatar
Namor
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 132
Registrován: úte črc 14, 2009 2:00 am
Reputace: 0

Příspěvekod Namor » úte zář 22, 2009 3:13 pm

To já musím pochválit pěknou zátoku pod Rogoznicou-zátoka Borovica ObrázekObrázek a taky pěkná místa na Cresu teď mi vypadlo jméno toho místa.Obrázek :thmbup:
Uživatelský avatar
zdendaSzER
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 111
Registrován: stř črc 23, 2008 2:00 am
Reputace: 0

Příspěvekod zdendaSzER » úte zář 22, 2009 9:45 pm

Vypadá pěkně ta borovice, kde to je?
Uživatelský avatar
kanic
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Příspěvky: 840
Registrován: ned led 06, 2008 1:00 am
Reputace: 21
Bydliště: Hukvaldy

Příspěvekod kanic » stř zář 23, 2009 8:20 am

Východně od Rogoznice asi 2Nm, vlevo od Kanice. Je tam pěkná zašívárna, dost skokanských míst, chce to ale dobrou kotvu a umět to s ní. kanic

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 hostů