Kevlar, Carbon

Všechno možné o stavbě lodí, materiálech, způsobech spojování materiálů, technologiích, konstrukcích lodí a vše co s tím souvisí

Moderátoři: Pepa, david, vilma

Uživatelský avatar
Denis
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 7505
Registrován: úte lis 08, 2005 5:21 pm
Reputace: 152
Bydliště: Bratislava

Kevlar, Carbon

Příspěvekod Denis » čtv led 05, 2006 10:40 pm

Máte niekto skúsenosti s kompozitmi a použitím kevlarových a iných tkanín? Poradíte ?
Uživatelský avatar
pepao
nováček na fóru
nováček na fóru
Příspěvky: 10
Registrován: pon kvě 21, 2007 2:00 am
Reputace: 0

Příspěvekod pepao » pon kvě 21, 2007 8:23 pm

Jestli myslíš kevlar a corbon na plachty tak určitě. Pepík
Uživatelský avatar
Denis
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 7505
Registrován: úte lis 08, 2005 5:21 pm
Reputace: 152
Bydliště: Bratislava

Příspěvekod Denis » sob kvě 26, 2007 9:02 pm

Myslel som trup lode. Predpokladám, že carbon a kevlar na plachty je pre machrov túžiacich po výťazstve. Pre nás večných amatérov je to asi zbytočný luxus a šialené mrhanie peniazmi. Ale ak by si nás nevedomých poučil , tak sa istotne neurazíme a radi si niečo prečítame.
Uživatelský avatar
martas
nováček na fóru
nováček na fóru
Příspěvky: 5
Registrován: čtv led 24, 2008 1:00 am
Reputace: 0

kompozit

Příspěvekod martas » sob led 26, 2008 7:01 pm

Co přesné bys chtěl vědět?je to téma na dlouhé povídání.
Uživatelský avatar
Frantisek
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Příspěvky: 265
Registrován: čtv srp 24, 2006 9:00 pm
Reputace: 0
Bydliště: Presov
Kontaktovat uživatele:

Re: kompozit

Příspěvekod Frantisek » sob led 26, 2008 10:03 pm

povedzme skladby tkanín na obšívku, vrstvy, smer uloženia, živice, nasiakavosť, vytvrdzovanie (vypaľovanie)...
... niečim začať treba.
Uživatelský avatar
Denis
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 7505
Registrován: úte lis 08, 2005 5:21 pm
Reputace: 152
Bydliště: Bratislava

Příspěvekod Denis » sob led 26, 2008 10:59 pm

Mňa ako amatéra zaujíma sendvič a použitie ušlachtilých a tým aj drahých materialov pre stavbu mojej lode. Vychádzam s toho, že čím kvalitnejšiu, pevnejšiu obšívku dokážem vyrobiť, tým bude lahšia. V prípade trailer-sailer plachetnice to bude nižšia prepravná hmotnosť a v prípade motoráku sa dá zas použiť menej výkonný motor a teda aj ušetriť na jeho cene a palive.
Uvažujem že na trup z vonkajšej strany nepoužijem karbón, pretože pri náraze je krehky a zle sa opravuje. Ale proti prierazu by bolo dobré dať kevlarové vlákno. A teraz otázka, dať ten kevlar zvonkajšej alebo z vnútornej strany sendviča? Akú gramáž by mal mať aby to bolo účinné, stačí povedzme 250 g? Ak použijem biaxialnu sklenenú tkaninu 300 g/m2 a celková skladba bude asi 1500 g, tak dať ten kevral ako poslednú, alebo prvú vrstvu? Alebo radšej niekde do stredu?
Zdá sa mi, že karbón by malo zmysel dávať na palubu alebo na vnútorné časti. Má význam kombinovať karbón s biaxialnym sklom? Videl som pár grafov s ktorých vyplývalo že karbóńový laminát vykazuje len o cca 20-30% vyššiu pevnosť ako sklolaminát s biaxialnej tkaniny.
Tento rok si chcem porobiť nejaké vzorky a odskúšať materialy a technologický postup.
Uživatelský avatar
berty
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Příspěvky: 254
Registrován: sob led 06, 2007 1:00 am
Reputace: 0

Příspěvekod berty » ned led 27, 2008 8:56 am

Denisi,
zeptej se přímo "kovářů" tj. technologů Například Polyvia Nova pan Škrabánek u nich máš nejlepší ucelené informace. Jestli je martas techlogem nebo má životní zkušenosti sem s nimi a předem za sebe děkuji.

Tím, že postavíš velmi lehkou skořepinu je jen jedna strana mince na druhé je balast. U motoráků je to o malinko jiné Čím lehší trup a tím i celá loď, bude se to chovat jako štupl. Můžeš plavební vlastnosti ovlivnit tvaren dna a těžištěm.

Nechci Ti podsouvat to, že si já osobně myslím, že Tvé myšlenky isou ovlivněny tím, že na velikou a těžkou loď potřebuji veliké auto které nevyužiji celý rok. Plyne to také z myšlenky :dnes se rozhodnu zítra jedu kamkoliv loď mám doma a nemusím platit za marinu. Dále pak nízkou spotřebou během plavby u motoráků.
Vše se to odrazí v plavebních vlastnostech a následně v pohodlí členů posádky.

Tento myšlenkový pochod mám již já za sebou, proto jsem si dovoli o tom napsat.
Jestli jsem na omylu velmi rád se nechám poučit a svou chybu přiznám a opravím svůj pohled na problém.
Berty
Uživatelský avatar
teista
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Příspěvky: 767
Registrován: úte srp 14, 2007 2:00 am
Reputace: 1
Bydliště: Znojmo

Příspěvekod teista » ned led 27, 2008 9:08 am

Ahoj, berty páč mne to všechno taky kvůli stavbě lodi zajímá, čtu pozorně, ale nenašel jsem mezi Tebou a Denisem žádný rozpor. Došel jsi zřejmě k jiným závěrům než popisuješ, nebo vlastně vůbec nevím za co se omlouváš.
zdraví teista
Uživatelský avatar
kanic
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Příspěvky: 840
Registrován: ned led 06, 2008 1:00 am
Reputace: 21
Bydliště: Hukvaldy

Příspěvekod kanic » ned led 27, 2008 9:45 am

Ahoj Berty.Taky mám dilema.Nejde o materiály,ani o grafy.Ty jsou pro mne vedlejší.Napiš,jestli chceš,k čemu jsi došel.Zajímá mě to.Slibuji,že Tě nebudu vyvracet z omylu,ani Tě přesvědčovat,že bílá je vlastně černá.kanic
Uživatelský avatar
berty
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Příspěvky: 254
Registrován: sob led 06, 2007 1:00 am
Reputace: 0

Příspěvekod berty » ned led 27, 2008 9:47 am

Bylo by dobré tu druhou část mé opovědi přesunou jinam a neřešit to v kevralu a karbonu.
Berty
Uživatelský avatar
kanic
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Příspěvky: 840
Registrován: ned led 06, 2008 1:00 am
Reputace: 21
Bydliště: Hukvaldy

Příspěvekod kanic » ned led 27, 2008 9:55 am

Tak bydlení na lodi od sachmet?Ta holka je prima.Souhlas? Určitě nám do toho nebude kafrat.
Uživatelský avatar
Denis
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 7505
Registrován: úte lis 08, 2005 5:21 pm
Reputace: 152
Bydliště: Bratislava

Příspěvekod Denis » ned led 27, 2008 12:09 pm

Berty, nepoznám Polyvia Nova. Poznáš ich? Dalo by sa s nimi konzultovať?

S ostatným s tebou súhlasím a je dobré túto tému rozobrať inde.
Aj s tou Sachmet súhlasím, už som rozmýšlal že by som ju adoptoval :D
Uživatelský avatar
berty
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Příspěvky: 254
Registrován: sob led 06, 2007 1:00 am
Reputace: 0

Příspěvekod berty » ned led 27, 2008 5:23 pm

Ahoj Denisi,
už jsem ten kontakt někde psal , ale rád ho zopakuji http://www.polyvianova.cz/?pg=71&PHPSES ... d07f8c9b1c Také tu někdo psal, že na základě mého doporučení s nimi jednal a mé velmi dobré zkušenosti se potvrdily.
Pan Škrabánek poradí i o skladbě sebviču na bázi skla a pryskyřic. Je to rakouzská firma vyrábějící pryskyřice.
Berty
Uživatelský avatar
kanic
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Příspěvky: 840
Registrován: ned led 06, 2008 1:00 am
Reputace: 21
Bydliště: Hukvaldy

Příspěvekod kanic » ned led 27, 2008 5:41 pm

Ahoj Berty,téma Vodní sporty má volnou rubriku-výměna zkušeností,rady,tipy.kanic

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 hostů