kvíz zdravotnický

Trochu odlehčené téma pro zábavu a poučení. Kvízové hádanky, soutěže v poznávání míst, plavební teorie a praxe. A pár vtipů pro zasmání...to vše s jachtařskou či vodní tématikou (jiné nejsou žádoucí)

Moderátoři: Pepa, smike, vilma

Uživatelský avatar
vilma
moderátor
Příspěvky: 3178
Registrován: pon kvě 28, 2007 2:00 am
Reputace: 46
Bydliště: Olomoucko

kvíz zdravotnický

Příspěvekod vilma » čtv říj 18, 2007 9:27 pm

Oceňuju, že jste počkali až se rozkolíbu a najdu vzkaz od Pepy, že mi přepustil právo vyhlášení nové soutěže.
Pepo, Tobě též díky, dobrý skutek bude samozřejmě potrestán. Bude to ze zdravovědy. Co jiného taky můžu...
S laskavým dovolením Denise, on je fakt nejen zručný ale i velkorysý, vykradneme jeho námět publikovaný v Lekárničce: Volně cituju :
Mal som raz v posádke hokejistu, dobre trénovaného. Posledný den pred odovzdáním lodě dostal vysokú horúčku, poskladal sa ako domček z kariet. Odmietol íst k doktorovi, ráno ho to nepreišlo, zasa odmietol.
Tak sme valili domov. Po cestě sme ho kontrolovali. Žiaden liek z lekárně nezabral.

OTÁZKY :
1/ na co měli myslet a co konkrétně udělat před cestou, po cestě?
2/ jaké léky asi dali - měli dát
3/ proč hokejista dostal horečku posledný den ?
4/ Ktorá veta sa vám zdá najviac diskutabilná a prečo ?
5/ Jaké diagnozy přicházely v úvahu ?
HODNOCENÍ :
Klinické. Tedy žádné body, ale prudce subjektvní hodnocení výpovědi.
Vyhrává ten, jehož odpověď bude nejúplnější či nejkomplexnější.
Matematicko-technické typy budou zvýhodněny.(Jerryxi a jiní, chutě do okecávání!).
OMEZENÍ :
Uvažujeme o napsaném jako o faktu, jestliže Denis nezmínil nějaké příznaky, tak bereme, že žádné nebyly. Atp. Naše konečná diagnoza se může proto od té skutečné hokejistovy lišit, což nám může Denis se zadostiučiněním na konci sdělit. Na mém hodnocení to nic nemění.
VÝSTRAHA :
Kdo se neúčastní, má u mě, možná, v duchu trestňáky.
ZÁRUKA:
Nikdo nebude haněn, nebát se. Vždycky jsem dala zápočet každému studentovi ("máte zápočet, protože jste ještě mladý a máte tudíž hodně času se to naučit") :) .
Uživatelský avatar
MARIS
moderátor
Příspěvky: 1090
Registrován: sob říj 21, 2006 2:00 am
Reputace: 5
Bydliště: zlínský kraj
Kontaktovat uživatele:

kvízy

Příspěvekod MARIS » čtv říj 18, 2007 10:35 pm

Tak abych neměl za neúčast trestňáky,pouštím se do tohoto (ne)kvízu.
1) na cestu měli postiženému zajistit co nejvíce pohodlí v autě tak,aby mohl třeba i usnout po podání nějakých protihorečnatých léků(paralen,acylpyrin)a také zajistit dostatek tekutin.Samozřejmě po dosažení mateřské země zajet na nejbližší pohotovost.
2)Jak jsem již napsal výše,podat nějaké antipyretikum(nevím jestli jsem to správně pojmenoval).
3)Proč dostal horečku až poslední den?To si myslím může vědět jen Bůh a snad Vilma.Ale já si myslím,že mohlo být tisíc důvodů,od (obyčejného)nachlazení až třeba po žlutou zimnici.
4)Žádné z těch vyslovených vět nepřikládám nějakou větší diskutovatelnost.
5)To jsem v podstatě odpověděl ve třetí odpovědi.Myslím,že kromě študovaného a fundovaného lékaře žádný laik nemůže stanovit správnou diagnozu.
Je ale dobře,že se téma o zdravotnictví dostalo na toto forum,je třeba si občas zásady první pomoci oživovat.A když o tom diskutujeme,tak by mě zajímalo,je u zkoušek v HR také zdravověda tak jako u nás?
Uživatelský avatar
skipper
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Příspěvky: 261
Registrován: ned črc 01, 2007 2:00 am
Reputace: 0

Příspěvekod skipper » čtv říj 18, 2007 11:02 pm

S pravděpodobností hraničící se 100% se v lékárničce nevyskytovala Pravá Moravská SLIVOVICE, což je jediný a zásadní problém, který zapříčinil popsanou situaci. Z toho plyne, že byla podceněna prevence. :mad:
Uživatelský avatar
jirkaM
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Příspěvky: 558
Registrován: stř črc 25, 2007 2:00 am
Reputace: 3

Příspěvekod jirkaM » pát říj 19, 2007 8:24 am

Vilmo, Vilmo:) Asi jsem nepochopil zadnou z tvych otazek. Nebo ty jsi nepochopila ten pribeh. Hokejista proste nebyl fit, nicmene se svobodne rozhodl, ze k lekari nechce. Tim se to vyresilo.
Uživatelský avatar
franta
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 17
Registrován: ned lis 05, 2006 1:00 am
Reputace: 0
Bydliště: Brandýs n.L.

Příspěvekod franta » pát říj 19, 2007 9:56 am

Ahoj Vilmo,
tedy:
Ad1 – před cestou popř. i během cesty ochladit mokrým zábalem a zajistit pravidelný přísun tekutin (minerálka, cola), v autě zastínit, větrat, kontrolovat stav, počítat s event. prudkým zhoršení stavu – mrknout na větší města s nemocnicí na trase cesty
Ad2 – z léků antipyretika (paralen, ibuprofen-ibalgin), antihistaminikum
Ad3 – možná: důsledek postupné dehydratace, úpal, uplynula inkubační doba virové infekce po příjezdu
Ad4 – to bych si nedovolil
Ad5 – viz odp.3, jako krajní bych uvažoval i encefalit.- meningitidu
Uživatelský avatar
Milos
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Příspěvky: 668
Registrován: pát zář 14, 2007 2:00 am
Reputace: 6
Bydliště: Bratislava

Příspěvekod Milos » pát říj 19, 2007 10:22 am

Tipoval by som to v našich podmienkach na (ad5) virózu - po prudkom nábehu môže nasledovať prudký ústup ochorenia. Takže by som ordinoval (ad2) antipyretiká - aspirin, paralen ... a neustály prísun teplého čaju + kľud. To zrejme aj Denis úspešne zabezpečil. K prvej otázke (ad1), ak vychádzam z predpokladu že ide o virózu s prudkým zvýšením teploty, pred cestou by som zabezpečil napr. možnosť zabaliť pacoša do plachty namočenej do studenej vody na zrazenie teploty nad 39°C ... počas cesty kontrolovať teplotu, po ceste návšteva lekára.
Prepuknutie na záver (asi) týždňového pobytu v neštandardnom prostredí s iným druhom aktivít pre človeka zvyknutého na pravidelný tréningový režim mohlo byť dôsledkom (ad3) zníženia imunitnej obrany organizmu.
Diskutabilné (ad4) je odmietanie dochtora pacientom. Možno by som to riešil opačne, skúsil mohameda ... teda dochtora dopraviť k pacientovi. Zdravie máme iba jedno ....
Taktiež ale platí, že je ľahké byť generálom po bitke. Hlavne že to nakoniec dopadlo dobre.
Anonym
účet uživatele zrušen
Příspěvky: 8270
Registrován: pon kvě 01, 2006 12:19 pm
Reputace: 159

Příspěvekod Anonym » pát říj 19, 2007 11:03 am

Klinický stav pacienta je v každém okamžiku jiný a má žena by vám řekla, že po telefonu (internetu) se léčit nedá a ani to nedělá. Toho člověka je potřeba vidět v tom daném okamžiku a pak lze dělat nějaké závěry. Na "kdyby" moc nehraju, ale rád si počkám na rozuzlení.
Snad jen vyjádření k bodu č.4. Mě nejvíc irituje věta: Žiaden liek z lekárně nezabral. To vypadá, že do něj prali vše co v lékarničce našli, což je hovadina.
Uživatelský avatar
jojoch
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 127
Registrován: úte dub 17, 2007 2:00 am
Reputace: 0
Bydliště: Olomouc
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod jojoch » pát říj 19, 2007 2:01 pm

tak já se taky přidám, abych neměl záporné body, i když to bude jen mírně doplněný kompilát předchozích přispívajících MUDrců

1/ před cestou i během cesty měřit teplotu, pokud by se stále zvyšovala, raději šlápnout na plyn, a´t ho nedovezou naopak studenýho .. zajistit dostatek tekutin, ideálně teplý čaj nebo teplou vodu (na rozmíchání lékových pytlíčků), a cpát je do něj třeba násilím .. tělo bych mu nechladil, kromě čela a obličeje kapesníkem namáčeným ve studené vodě .. zabalil bych ho do deky (ať se klidně potí) a vypnul klimatizaci, aby na něj netáhlo .. i když ležel, hlavu bych mu dal výš než nohy, aby mu krev "proudila od hlavy", a kdyby si náhodou ublil, ať se nezadusí (tzn. i pravidelně kontrolovat, jak je na tom) .. jestli jeli přes noc, zastávka po cestě s nadýcháním čerstvého vzduchu by nebyla od věci
2/ léky bych mu nedával nejdřív žádné, jenom teplý čaj, citron, med .. pokud by horečka stoupla přes 38.5, pak nasadit něco s paracetamolem, nejlépe v pytlíkové rozpouštěcí verzi, aby zabral hned - třeba Coldrex, nebo lepší by byl Nimesil .. účinky to má i protizánětlivé a navíc by se zpotil
3/ to nevím - možná se chtěl na poslední chvíli opálit a přehnal to se sluníčkem, možná ho to ofouklo (silné nachlazení se projeví tak za dva/tři dny)
4/ "Žiaden liek z lekárně nezabral." - diskutabilní, protože do něj zřejmě prali všechno včetně živočišného uhlí
5/ úpal/úžeh, viróza jakéhokoliv původu (ale na lodi ji neměl od koho chytit, kdyby tam byl někdo nakažený, dostal by horečku už v půlce týdne), nějaká střevní infekce z vody nebo jídla v hospodě

hokejista byl dobře trénovaný, ale zvyklý jen na prostředí v hale .. studený vítr ho porazil .. měl pravidelně užívat slivovici a na kebuli nosit čepičku
Naposledy upravil(a) jojoch dne pát říj 19, 2007 2:32 pm, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
RadekS
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Příspěvky: 253
Registrován: úte črc 10, 2007 2:00 am
Reputace: 0
Bydliště: Nové Veselí

Příspěvekod RadekS » pát říj 19, 2007 2:28 pm

No všichni tady píší o viróze. Nemohl by to vzhledem k rychlému nástupu být spíše bacil? Nejsem lapiduch, jen jsem někde četl....
Uživatelský avatar
vilma
moderátor
Příspěvky: 3178
Registrován: pon kvě 28, 2007 2:00 am
Reputace: 46
Bydliště: Olomoucko

Příspěvekod vilma » pát říj 19, 2007 6:03 pm

Tak děkuji za první odpovědi, většina začala docela dobře.
Tím, čím jsem vám chtěla pomoci, tím jsem vás zmátla nejvíce. Píšu, že když Denis neudává žádné příznaky, tak tam žádné nebyly, = že to takto budeme chápat = ale..... on Denis (a ostatní) na počátku přece nevěděli, jak se to vyvine. Takže co měli udělat a na co se zaměřit, když chlapovi bylo už velice špatně.
CO A JAK SE VYLOUČÍ, na co se myslí, že by to mohlo být.....

Baharisi, Tvoje odpověď zdaleka není nejhorší, jenom si upřesni, že tady neléčíme, nediagnostikujeme, jde spíš o to, uvědomit si postup, co dělat. Na co se v takových případech myslí, podle toho by se totiž měl odvíjet další postup.
Uživatelský avatar
vilma
moderátor
Příspěvky: 3178
Registrován: pon kvě 28, 2007 2:00 am
Reputace: 46
Bydliště: Olomoucko

Příspěvekod vilma » pát říj 19, 2007 6:36 pm

Abychom stihli někdy tu soutěž ukončit, musíme trochu pohnout.
Podíváme se na otázku č 3/ proč asi se posledný den plavby hokejista poskliadal.U některých jsem zachytila nástin správné odpovědi, kdo aspoň trochu pomyslel na imunitu, může si připsat cenný bodík.
Správnou odpověď si představuju asi takto :
"Poslední den" by mohl svědčit o velkém podílu imunitního systému a psychiky na vzniklé situaci. Celou dobu se imunitní systém držel silou vůle a teď už to může pustit z ruky, protože podvědomí už to dovolilo.... Navíc hokejista, jak známo, je i lehce zchoulostivělý co se týče komfortu a služeb, za mnoho věcí mu odpovídají jiní, má je zajištěny od jiných, například před zápasem neutíká na vlak a na poslední chvíli nepřepírá... Pobyt na lodi, s nároky na samostatnost atd., je pro něho zátěžovou situací (I když se mu to celou dobu strašně líbilo a bezvadně to zvládal díky fyzičce.) Jasně že takový stressovaný organismus se snáze vysílí. Týden to ještě vydrží a na konci plavby už to vypukne...

Soudnému člověku je samozřejmě jasné, že se může kdykoli ohlásit jakákoli nemoc, ale pokud to bude poslední den cesty, tak lze uvažovat i takto. A myslet prostě na "obyčejnou" virozu a ne třeba na skryté interní onemocnění, to by se při troše smůly mohlo manifetovat i
dříve.

TAKŽE: uspokojivou odpověď na otázku č.3 dali Miloš a i jojoch /na konci/. Hoši, máte dobré klinické myšlení. Anamnéza = osobní historie pacienta než se nám dostal do rukou, to je polovina úspěchu.
Naposledy upravil(a) vilma dne pát říj 19, 2007 7:41 pm, celkem upraveno 2 x.
Uživatelský avatar
vilma
moderátor
Příspěvky: 3178
Registrován: pon kvě 28, 2007 2:00 am
Reputace: 46
Bydliště: Olomoucko

Příspěvekod vilma » pát říj 19, 2007 6:46 pm

Radku S : rozlišení bakteriální a virové nákazy :
právě pro virovou nfekci je typický náhlý začátek,
Je ale vidět, že aspoň čteš. To já oceňuju. Pročti si ve zdravovědě infekce dých. cest a mnohé můžeš opsat. Já to dovoluju, opisováním se člověk nejvíc naučí!!

JirkoM, Tobě bych se nechtěla teda dostat na dosah, až mi bude špatně. To pak člověk ztrácí kolikrát soudnost a je nutno za něj převzít odpovědnost.

Odpovědi ostatních jsou víceméně v možnostech mojí tolerance. Ještě si to ale můžete všici polepšit.....
Uživatelský avatar
Pepa
moderátor
Příspěvky: 2669
Registrován: pát dub 14, 2006 9:03 pm
Reputace: 24

Příspěvekod Pepa » sob říj 20, 2007 9:43 am

Trochu pozdě , za což se omlouvám.
Snažím se odpovědět, jako bych byl první a proto to bude vypadat jako když opisuji.
Posloupnost si trochu upravím

Ad 3/Proč dostal horečku poslední den?
Vyloučil bych běžné střevní potíže, prochlazení, chřipku, mořskou nemoc, zánět dýchacích cest
Domnívám se, že tyto nemoci by měly mít další doprovodné projevy /příznaky/ např.bolest v krku, bolest kloubů, stížené dýchání, bolest břicha, průjem, a další, tak jak je většinou známe.

Ad 5/ Jaké diagnózy přichází v úvahu
Předpokládal bych že se jedná za
A/ závažné klinické onemocnění, jehož projev byl vyvolán změnou životního režimu hokejisty na lodi, a třeba konzumací většího množství alkoholu, než je zvyklí. Nebo naopak nesouvisející s plavbou, a režimem pobytu na lodi.
V obou případech laik není schopen ani diagnózy a ani efektivní léčby.
Jediné řešení je stabilita pacienta a rychlé vyhledání odborné pomoci

B/ nepřiměřená reakce organismu na sluníčko. Lehčí úžeh. Prvé dny se hlídal a dbal rad kapitána, že chorvatské sluníčko na moři je něco jiného než u nás. Poslední den dva se již mohl domnívat že je dostatečně adaptován.Toto se v praxi skutečně občas stává.

Ad 1/ co udělat před cestou
Medikamenty snižující teplotu, zabránit přehřívání organismu, /vyšší teploty-studené obklady/tekutiny, klid, uvolnění, hlídat další projevy a dle nich reagovat.

Ad 4/ která věta z popisu je diskutabilní
„poskládal sa jako domeček z karet „
To je přeci další závažný průvodní příznak onemocnění, jež musí být hodnocen a může přispět k diagnóze.
Tedy jak se poskládal – omdlel, zimnice, dech, frekvence tepu, vyčerpání, malátnost, apatie ?

„žádný lék z lékárničky nezabral“ – co nezabralo a v jakém časovém úseku. Řada léků ani nemusela stačit zabrat. Taky mi připadá, nobo je to napsané, jako by do něho sypali vše co měli po ruce.

Snad bych ještě dodal.
Domnívám se, že v takovýchto případech, by si měl kapitán plavidla ponechat právo závazných rozhodnutí i na souši. Tedy nesmlouvavě řídit „záchranné operace“ i mimo palubu lodi až do předání pacienta k odborné léčbě. Denis to měl v tomto případě relativně jednoduché. V kterémkoli okamžiku se mohl rozhodnout /bez ohledu na názor nemocného/ k jeho okamžitému převozu do nemocnice, k vyhledání nemocnice v průběhu cesty, nebo jej dopravit až domů. Rozhod jak rozhodl a nepatří se to komentovat – nebyli jsme tam.

Zkuste si však zasadit tento příběh, do poloviny přeplavby z Barcelóny na Kanáry. Tedy do přístavu cca týden. V takovém případě má příběh naprosto jiné kontury a rozhodnutí nabývají na dramatičnosti – o odpovědnosti a nutnosti nějakého, pokud možno správného rozhodnutí nemluvě.

V řešení /cvičném/ takovýchto pípadů vidím nesmírný přínos a moc bych si přál aby to s námi Vilma vydržela a v tomto pokračovala. Díky.

Pepa
Uživatelský avatar
vilma
moderátor
Příspěvky: 3178
Registrován: pon kvě 28, 2007 2:00 am
Reputace: 46
Bydliště: Olomoucko

Příspěvekod vilma » sob říj 20, 2007 8:49 pm

Pepo, je to dobré.
Jenom větu "poskliadal sa ako domček z kariet" by som nepřeceňovala. Prozaik Denisova formátu to myslel zcela obrazně, v kontextu svého příběhu. Kdyby byl student, který má podat případovou studii o pacientovi, tak tam by to musel rozepsat podrobně, tady ale ne, on chtěl ve svém originálním příspěvku říci něco jiného.

Nezapomeňme, že se bavíme jen o modelové situaci, na námět vykradený od Denise. Zpětně něco hodnotit a "radit" by bylo nejen nevkusné ale i nesmyslné, navíc bych se k tomu nikdy nechtěla snížit.

Konečně tu máme /od Pepy/ něco více o vyloučení ostatních příznaků.
Takže k otázce č. 1 - co měli udělat, na co měli myslet před cestou, po cestě.
Když se někomu udělá náhle špatně, je důležité co nejvíc zhodnotit situaci. Co má udělat laik ? Nečekat jen na příznaky, které se derou do očí nebo které postižený udává, ale snažit se všemi smysly získat více informací. Setkáváme se se zbytečným agnosticismem (stejně to nepoznám...). Technickým mozkům bych poradila asi toto: Když se nerozjede stará škodovka nepomůže jen stát v povzdálí, ale je nutno pěkně kousek po kousku kutat a prozkoumávat, čím by to mohlo být.

Proto je vhodný třeba tento postup, zabere pár vteřin či minut :
Pomyslet na ty věci, které nesnesou odkladu - mohl by to být mozek, srdce, akutní břicho ?
- Podívat se postiženému do očí, na zornice, jejich asymetrická velikost může signalizovat něco závažného, třeba krvácení do mozku. Krvácení do mozku může vzniknout bez vnějšího podnětu - z prasklé cévy, která má vrozený abnormální tvar, místo trubičky je tam baňka či záhyb. Takové vrozené vady nejsou až tak raritní.
- Posoudit, zda tělo symetricky funguje - není pravá či levá strana trochu ochrnutá na obličeji, na končetinách ? Ochrnutí na polovině těla může signalizovat mozkovou příhodu, její léčba se nesmí odkládat, čím dříve se začně, tím lepší léčebné výsledky.
- Infekční onemocnění mozku mohou mít zpočátku projevy jako chřipka. Když se navíc objeví velká bolest při sklonu hlavy bradou na hrudník, hlava "šponuje", je to zlé, může to být třeba meningitida. Infekční onemocnění nejen mozku může přerůst v celkovou sepsi, kdy už tělo boj s infekcí nezvládá. Pokud se na těle na kůži objeví prokrvácené fleky "modřiny", je už skoro pozdě, může to svědčit o sepsi. Je nutno předem myslet na i na tuto možnost.
- Zkusit tep, aspoň orientačně porovnat svůj tep s dotyčným a jeho pravidelnost. Samotná bolest na hrudi se vyskytuje nejen při infarktu, ale třeba i z psychických příčin. Její přítomnost má ale laika okamžitě nasměrovat k lékaři. Je nutno se zaměřit též na příznaky jako pocit tlaku na hrudi, tísně, dušnosti, vyzařování bolesti do levého ramene. To vše si žádá okamžitý odsun k lékaři bez diskuse.
-Aspoň orientačně si posoudit břicho, zda není zvýšeně bolestivé na tlak v podbřišku, vpravo, vlevo. Zlehka udeřit na zádech po žebra, zde by se třeba ozvaly nemocné ledviny. Onemocnění vnitřních orgánů na cestách je nebezpečné, jelikož nevíte, jak se to v příštích hodinách vyvine a zda budete v dosahu lékaře.
Toto primitivní vyšetření nesmí nahrazovat lékařské, může ale naprostého laika postrčit k tomu, aby s vyhledáním lékařské pomoci neotálel. Laik jej také musí provádět s pokorou, že ne vše se dá tak jednoduše poznat, jak je zde napsáno a počítat s tím, že si třeba nějaký zde uvedený pojem vykládá nepřesně.
- I když nejsou patrné žádné dechové obtíže - ty většinou nelze přehlédnout - podíváme se i do krku, s pomocí lžičky a baterky. Nápadně zarudlé hrdlo, zvětšené mandle, hnis, hleny pozná i laik a může nás to uklidnit, že se asi nejedná o nic z výše uvedeného.

Tak nějak bych si představovala úvodní akci před cestou.
Opatření po cestě jsou ve vašich příspěvcích dobře zpracované - snižovat teplotu, klidně i celkové zábaly, antipyretika, tekutiny, klid, předem si vyhledat body, kde se dá odbočit k lékaři při zhoršení stavu nebo si promyslet, co se bude dělat, jak v kterém úseku přivolat lékařskou pomoc.

Takže : dobré odpovědi na otázku č.1 : Franta, MARIS, Miloš, Jojoch, Pepa. Je zohledněno i pořadí i kvalita odpovědí, Franta byl první kvalitnější.
Uživatelský avatar
Denis
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 7505
Registrován: úte lis 08, 2005 5:21 pm
Reputace: 152
Bydliště: Bratislava

Příspěvekod Denis » sob říj 20, 2007 10:31 pm

Neviem či môžem, alebo mám k tomu niečo napísať.

Hokejista nehral I. ligu, ale II. Teda nie je zvyknutý na obskakovanie. Skôr naopak. Netušil som že to je tak drahý koníček.

Hokejista nepije /ako my/, len velmi velmi striedmo.

Stres z pobytu na lodi, áno je to možné. Zažil som vtedy svoju največšú búrku, už som to tu opisoval. Jugo o sile 40 uzlov nás hnalo s Korčule okolo Ščedra na Hvar, našťastie do chrbta a správnym smerom, loď sme mali zo Splitu. To bol štvrtok, prespali sme v zátoke Parja a na druhý deň, teda v piatok sme v cca 30 uzlovom vetre a o niečo menších vlnách dorazili do maríny. Nikto nevracal, napriek tomu že sme mali len 30 stopovú loď. Nikto neprejavoval známky strachu. Na kotve v zátoke Parja, teda už v úplnej pohode, nikto to čo sme zažili nekomentoval ako životunebezpečné.

Poskladal sa ako domček z kariet. Keď sme sa vyviazali v maríne, chceli sme sa ísť ešte pozrieť do mesta. Všetci v úplnej pohode, aspoň na vonok. A za tú hodinku čo sme sa sprchovali a jedli hokejista povie: je mi nejako blbo, potom zalahol. Merali sme mu teplotu a už sme ho obskakovali. Neomdlel.

Hokejistova mama je vrchná sestra v nemocnici. Telefonovať vládal a z mamou konzultoval svoj zdravotný stav.

Nič z lekárničky nezaberalo. Živočíšne uhlie, ha ha ha, dobrý fór. Kolko si zo sebou beriete acylpirýnu alebo paralénu? Jedno balenie! Tak sme každý vyvalili čo máme. Bežná predstava je že ak máš horúčku a dáš si 3x po 2 tabletky tak teplota sa zníži a na druhý deň si skoro v poriadku. Ale na druhý deň bol na tom rovnako.

Cesta domov. Bolo to jeho rozhodnutie na základe konzultácie z mamou. Nemôžte niesť zodpovednosť za celý svet. Ak by blúznil z horúčky že chce ísť domov, tak neváham ani chvílku a odnesieme ho k liečnikovi. Pežot Boxer je dodávka, vzadu naprieč vozom mám pričnu ktorá zakrýva nákladný priestor. Tam sme mu spravili postel, navarili sme čaju, merali sme mu teplotu a pravidelne jedol nejaké tabletky , neviem už čo to bolo.

Ešte nakoniec, pri mojom rozhodovaní o tom čo spraviť zohrala úlohu aj moja osobná skúsenosť s niečim podobným. Cestou na chalupu autom som skoro havaroval, vybehol z cesty. Zastavil som na benzínke, dal som si kávu a opatrne som ešte došoféroval cca 100km. Až tam som zistil, že mám horúčku vyše 39. Jednoducho to prepuklo počas šoférovania. Trvalo to 4 dni, jedol som paralen, vypil hektoliter čaju a potom to naraz prešlo. Doteraz neviem čo mi bolo.
Uživatelský avatar
vilma
moderátor
Příspěvky: 3178
Registrován: pon kvě 28, 2007 2:00 am
Reputace: 46
Bydliště: Olomoucko

Příspěvekod vilma » ned říj 21, 2007 1:25 pm

Ahoj Denisi,
Tvoje jméno je ve kvízu mým přičiněním trochu vláčeno a navíc nezaslouženě, tak prosím promiň. I když jsi dal předem svůj souhlas, dovedu si představit, že to pro Tebe může být nepříjemné.

Když budeme důsledně oddělovat
A/ vaši situaci tehdy tam a
B/modelovou situaci zde ve kvízu,
tak k A/bych já řekla, že podle mne jste jednali bezchybně, dávali něco na teplotu, nachystali chlapovi luxusní převozové podmínky, neotáleli s odjezdem domů, chlap vypadal, že to ještě chvíli vydrží a 8-10 hod., co je nutno na návrat není zas tak dlouhá doba, když se nejedná o neodkladnou situaci. Já bych tedy více dala na zhodnocení situace přímými zúčastněnými než na telefonickou konzultaci se sestřičkou, ale chápu, že máma je prostě máma.
Uživatelský avatar
vilma
moderátor
Příspěvky: 3178
Registrován: pon kvě 28, 2007 2:00 am
Reputace: 46
Bydliště: Olomoucko

Příspěvekod vilma » ned říj 21, 2007 1:37 pm

K dalším otázkám z kvízu : ot. č. 5 - jaké diagnozy přicházely v úvahu
Už bylo zodpovězeno společně s ot. 1/, zpočátku je nutno myslet úplně na všechno, později je možno okruh podezření zúžit, v našem případě bychom asi nevíce očekávali nějakou infekční záležitost, i ten úpal by byl pravděpodobný, pokud by na to bylo počasí.Zadala jsem tu otázku proto, abych trochu napověděla, že i při nejbanálnější zdrav. příhodě je dobré věnovat alespoň pár vteřin úvaze, jestli by to nemohlo být něco závažnějšího a co asi je možno očekávat. Katastrofický scénář nám nemá znechutit zbytek dovolené ale pomoci nám být připraven, kdyby něco. I když žádné příznaky nevidíme, tak být stále na číhané. Zajímavá je také myšlenka, která zní trochu směšně : Nemusíme hned vědět "co" to je, důležité je vědět "jak" se máme zachovat. Viz Denis v posledním odstavci - nevěděl co mu je, ale věděl, jak si pomoci.
ot. č. 2/ jaké léky asi dali nebo měli dát: Zpočátku, první den, když nevíme, co vlastně léčíme, tak léky zbytečně neplýtvat. V našem případě - snižovat teplotu a čekat.
Uživatelský avatar
vilma
moderátor
Příspěvky: 3178
Registrován: pon kvě 28, 2007 2:00 am
Reputace: 46
Bydliště: Olomoucko

Příspěvekod vilma » pon říj 22, 2007 7:49 pm

Tak se řítíme závratnou rychlostí ke konci kvízu. Zbývá odpověď na otázku č.4 - která věta z modelové situace je nejvíc diskutabilní ?
No přece žiaden lék z lekárně nezabral. Takto jak to je vytržené z kontextu, tak to opravdu vypadá, jako by toho do pacoše narvali mnoho. Tak kdo se toho chytil, udělal dobře.
Co je ještě diskutabilné ? Když podáme někomu nějaký lék nemůžeme už potom říct, že to nepomohlo, nevíme totiž, jak by dotyčný vypadal /strašně/, kdyby ty léky nedostal. Možná se v daném případě zamezilo horším příznakům, co my víme. Uzdravení nebylo sice dosaženo, ale proč ? Teď se dostáváme k tomu, proč jsem tu otázku vybrala:
Takže do třetice - tato vcelku frekventovaná věta žiaden lék nezabral odráží nároky dnešní rychlé doby. Lidi mají dnes vysoké nároky na kvalitu života, nejsou ochotni čekat, až se uzdraví, nejsou ochotni snášet nepohodlí a bolest (dříve přece léky na revma nebyly, lidi byli fyzicky více sedření a co nadělali).
Dnes se všeobecně očekává, že by měly léky zabrat do druhého dne. Je to ale jinak.
Každá infekční nemoc má svůj začátek, zhoršování, kolizi-krizi, a v lepším případě zlepšování a uzdravení. Pokud podáme lék v počáteční fázi, můžeme se setkat s tím, že nám bude "dopřáno" pozorovat další přirozený průběh nemoci včetně krize. Nemělo by nás to moc vylekat. Léky potřebují čas, aby zabraly, tělo, aby se vypořádalo s následky onemocnění. Poctivá viroza trvá aspoň týden-dva i tři. A dalo by se pokračovat, ale to si necháme do jiného oddílu.

Takže celkovým vítězem se stává Miloš.
V těsném závěsu jsou i ostatní poctivě odpovídající : Franta, jojoch, MARIS.
Pepa je z konečného hodnocení vyloučen, jednak přišel pozdě do vyučování jednak si zjednal protekci již v minulém kvizu.

Vím že moje odpovědi nejsou úplně úplné, ale tímto tento kvízek končím.

Vyloučen...... :cry: ...a já se tolik snažil.. :cry: ..no můžu být rád, že jsem nedostal dvojku z mravů, to bych asi nepřežil. /Pepa/
Uživatelský avatar
Milos
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Příspěvky: 668
Registrován: pát zář 14, 2007 2:00 am
Reputace: 6
Bydliště: Bratislava

ejha

Příspěvekod Milos » pon říj 22, 2007 11:26 pm

To som nečakal. Už som mal tiež napísanú repliku o zanedbanej slivovici, ale to mi vyfúkol skipper ... tak som to zmazal a pre zmenu sa pokúsil o vecný tón. Ale aj tak si myslím, že nasledovali o hodne fundovanejšie príspevky.
Teraz aby som na vás niečo rýchlo vymyslel .... :hmm:
Uživatelský avatar
vilma
moderátor
Příspěvky: 3178
Registrován: pon kvě 28, 2007 2:00 am
Reputace: 46
Bydliště: Olomoucko

Příspěvekod vilma » úte říj 23, 2007 8:22 am

Byla to první dostatečně správná odpověď. Okouzlil jsi mne především, že jsi dokázal zauvažovat, proč poslední den. Ostatní jsou ve velmi těsném závěsu.
Uživatelský avatar
Milos
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Příspěvky: 668
Registrován: pát zář 14, 2007 2:00 am
Reputace: 6
Bydliště: Bratislava

Příspěvekod Milos » úte říj 23, 2007 8:28 am

v každom prípade výhra poteší :good: Nový kvíz som už zadal, pre nedostatok času na vymyslenie niečoho iného, som zaradil foto spoznávačku .... prajem príjemné hádanie.
PS: a taktiež poteší, hlavne od dôb keď mi teenagerky začali hovoriť "UJO" :gun:,
keď sa mi zadarí okúzliť sympatickú dámu. :)

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 hosti