Po Dunaji do čierneho mora

Dunaj v celé své délce a ve všech souvislostech...

Moderátoři: Pepa, david, vilma

Uživatelský avatar
Denis
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 7461
Registrován: úte lis 08, 2005 5:21 pm
Reputace: 148
Bydliště: Bratislava

Po Dunaji do čierneho mora

Příspěvekod Denis » stř říj 31, 2007 11:36 pm

Splaviť tok nejakej velkej rieky je sen mnohých vodákov. Dnes to nie je zásadný problém, môžte ísť na Amazonku, Amur, alebo Missisipi. Ale rovnocennú rieku máme pod nosom, je to Dunaj. Každoročne ju splavujú nadšenci z celej europy na rôznych plavidlách. Ako zásadný problém takejto plavby je, okrem dostatočne dlhej dovolenky, ako dostať svoju loď speť domov. Teda aké máme možnosti?
1. Existuje medzinárodný splav Dunaja, má označenie TID. Je určený pre padlerov! Viac informácií sa dozviete na www.tid.sk
2.Po doplávaní do ciela pre mňa príde kamarát, alebo niekto iný.
3.Moju loď naložím na nákladnú loď idúcu do Bratislavy a ja sa vrátim vlakom.
4.Tak ako som išiel dolu, tak pôjdem aj hore. Teda na vlastnej vrtuli.
5 Po príchode do ciela tam loď predám, alebo ju potopím a domov sa vrátim vlakom.

A teraz zásadná otázka, chcel by ísť niekto po Dunaji až do Čierneho mora na vlastnej lodi v lete r. 2008 ?
Mám vybavený mikrobus pre 8 ludí s prívesom ktorý by pre nás prišiel do Dunajskej delty/ Rumunsko/ . Ideálne by bolo ísť na gumáku s prívesným motorom schopným plavby v sklze. Pri dvojčlenných posádkach by mohli ísť 4 člny. Ideálne je 3 týždne dovolenky.
Dalo by sa ísť samozrejme aj iným typom lode, napr. plachetnicou a každý si zabezpečí odvoz individuálne.
Je nás 15 milionov na Slovensku a v Čechách. To je sila, nie? Nájdu sa teda 4 posádky na takýto krásny a nezabudnutelný splav?
Uživatelský avatar
Milos
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Příspěvky: 668
Registrován: pát zář 14, 2007 2:00 am
Reputace: 6
Bydliště: Bratislava

Příspěvekod Milos » čtv lis 01, 2007 12:17 am

Už nad tým dávno snívam. Keď aj nie celý Dunaj, aspoň deltu by som rád preskúmal.
Na splav celého toku zatiaľ nemám loď. S mojím starým priebežne tlakovaným a odčerpávaným Zodiacom poháňaným 6HP Johnson veteránom by som to za Denisom nestíhal asi ani keby som v člne drepel sám.
Ale do sezóny možno niečo zoženiem (MacGregor?)... a sa k akcii pridám. :)
Ešte doplním k možnostiam spätnej dopravy;
6. ekspedícia bude priebežne doprevádzaná vozidlom/dlami, posádka lodí/vozidiel sa môže po etapách čiastočne striedať. (podpora z pevniny navyše môže byť veľmi užitočná - zabezpečenie PHM a poživne a príprava táboriska)

Mimochodom, Denis, všetko najlepšie k meninám! :) :) :)
Jura
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 179
Registrován: sob úno 25, 2006 10:10 am
Reputace: 19
Bydliště: Brno, Motor sailer Tralaren 31

Příspěvekod Jura » čtv lis 01, 2007 3:10 pm

Ahoj Denisi,
se zájmem jsme sledovali tvoje zážitky se splavbou Dunaje do Maďrska. O cestě do delty Dunaje sníme už od doby, kdy jsme si pořídili naši plachetnici 8 m se sklopným kýlem. Protože nemáme s řekami (zatím) žádné zkušenosti, chtěli jsme příští rok zkusit úsek Passau -Bratislava, když však bude poblíž někdo zkušený, tak není asi problém ani méně "civilizovaná" část řeky. Máme ale jiný problém - 2 děti (7 měsíců a 5 let), kterým chtě nechtě musíme naše plavby přizpůsobovat. Musíme například častěji zastavovat, taky jsme si představovali, že jeden z nás třeba pojede podél řeky na kole (teda tam kde to půjde), apod. Holky jsou na lodi zvyklé, jenom letos jsme s nimi byli na moři dohromady 6 týdnů (Chorvatsko a Itálie, celkem asi 480 nm) a taky něco u nás. Myslíš, že bychom se k vám mohli za takových podmínek přidat? Taky jak je to s rychlostí plavby - máme 10 HP zabudovaný diesel? A máš nějaký tip na přepravu lodě zpátky - v našem případě na nákladní lodi, nebo nám můžeš poradit, na jakou společnost se v tomto případě obrátit? Loď si vozíme všude sebou, ale Rumunsko trošku znám a nedovedu s představit, že bych přes něj bezpečně vezl loď.
Díky za odpovědi
Jura
Uživatelský avatar
Denis
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 7461
Registrován: úte lis 08, 2005 5:21 pm
Reputace: 148
Bydliště: Bratislava

Příspěvekod Denis » čtv lis 01, 2007 3:53 pm

Ahoj Juro, vaša loď je na takú plavbu samozrejme vynikajúca. Zabezpečuje dostatočný komfort, nemusíš stavať každý deň stan a odvezie dostatočné množstvo zásob. Má silný a úsporný motor, takže dokážete riešiť krízové situácie za búrky. Najhoršia búrka sa volá Košava a vraj je extrémne nebezpečná. Začína od juhu Maďarska až do Delty a je postrach všetkých padlerov. Ale aj dunajský lodníci majú pred ňou rešpekt. Či ísť s tak malými deťmi je ťažko posúdiť, ale večšinou situáciu nezvládajú rodičia.
Rumunsko je v EU a situácia sa prudko zlepšuje. V Rumunsku sú nebezpečné oblasti z vysokou koncentráciou cigánskeho obyvatelstva. Rumuni sú velmi príjemný ludia. Nebepečenstvo hrozí menej ako v Čechách. Problematické bolo Srbsko, ale aj to je v pohode.
Najmenej problémový návrat je ak pre vás niekto príde. Treba ísť dva dni. Jednu noc prespať v Maďarsku a Rumunsko robiť na jeden záťah. V delte žiadne nebezpečie nehrozí.
Jura
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 179
Registrován: sob úno 25, 2006 10:10 am
Reputace: 19
Bydliště: Brno, Motor sailer Tralaren 31

Příspěvekod Jura » čtv lis 01, 2007 4:26 pm

Denisi,
budu se zájmem sledovat, jaká bude další odezva na fóru od případných zájemců. Pokusím se dostat na Boat v Brně a osobně si s Tebou o tom moc zajímavém návrhu popovídat.
Díky Jura
Uživatelský avatar
halladin
vytrvalý návštěvník
Příspěvky: 1809
Registrován: pát srp 17, 2007 2:00 am
Reputace: 2
Bydliště: Nové Mlýny III

Příspěvekod halladin » čtv lis 01, 2007 5:10 pm

Cesta je dlouhá, a ne každý může obětovat tři týdny v celku ? Co takhle z toho udělat etapovku ? Rozdělit plavbu třeba do tří částí, zorganizovat víc lidí... případně to několik let opakovat.
Převoz jedoucí pro někoho, kdo ukončil první etapu, by mohl přivézt loď s posádkou, chystající se plout druhou etapu... atd.
A udělat z toho akci jachting.info.

No, byla by to akce a lá český film "Kulový blesk" :D :D :D :D :D
Uživatelský avatar
Denis
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 7461
Registrován: úte lis 08, 2005 5:21 pm
Reputace: 148
Bydliště: Bratislava

Příspěvekod Denis » čtv lis 01, 2007 9:14 pm

Halladin, ty si velký optimista. Citujem : Převoz jedoucí pro někoho, kdo ukončil první etapu, by mohl přivézt loď s posádkou, chystající se plout druhou etapu... atd.
Dá sa to prejsť aj skorej, tak za dva týždne, ale pár dní byť v delte by nebolo zlé.

Medzinárodný splav TID sa robí ako etapovka, ale ako som už napísal, je to len pre tých s pádlom. Pozri www.tid.sk , sú tam zaujímavé informácie.
Ad bezpečnostná situácia. Vychádzajme zo skúseností u nás doma, zločinecké skupiny, mafia, zlodeji a iné kriminálne živly sa grupujú tam kde je koncentrácia bohatých ludí. Čiže v Prahe áno, Ostrave áno, ale niekde v Pasohlávkach? To asi dosť ťažko. Tam môžu byť problém akurát miestny opilci keď idú v noci s hospody. A Dunaj v podstate tečie cez pustatinu. A v tých pár mestách po ceste si kupuješ jedlo a palivo a tam je treba byť trochu ostražitý. Dobrý a spolahlivý zdroj o situácii v niektorej krajine sú karavanisti. Majú svoje weby, dá sa ich na to spýtať.
Pohonné hmoty. Kde sa nachádzajú benzínky sa dá zistiť z automapy a najlepšie je na to mať GPS s cestnou sieťou príslušného štátu. Vo všetkých prejazdových krajinách je paliva dostatok v štandartnej kvalite.
Jedlo. Je to obdobné ako palivo, ak ide spolu viac ludí a niekto ostane strážiť lode, tak je to bezproblémové.
Mapy. Sú drahé, teda nič nové pod slnkom, ale dajú sa zohnať-kúpiť.
Informácie. Knihy o splavení Dunaja sú bežne dostupné v Nemeckom a Anglickom jazyku.
Cena. Kolko stojí takáto dovolenka? Je to zúfalo lacné, neplatíte totiž ubytovanie a aj tých krčiem tam nie je vela. Jediný skutočný náklad je odvoz. Ale ak vás odvezie kamarát vaším autom, tak aj to nie je vela.
A posledné, obetovať celú dovolenku na splav rieky? Verte mi, že je to krajšia dovolenka ako pri mori na pláži a rovnocenná pobytu na yachte. Ale ak máte po piatich rokoch problém si spomenúť kde ste s tou jachtou boli, tak na splav Dunaja nezabudnete do konca svôjho života. O tie spomienky vás dostane len alzhaimer.
Uživatelský avatar
halladin
vytrvalý návštěvník
Příspěvky: 1809
Registrován: pát srp 17, 2007 2:00 am
Reputace: 2
Bydliště: Nové Mlýny III

Příspěvekod halladin » čtv lis 01, 2007 9:26 pm

No já věděl že to neprojde. :) Ale já bych měl fakt problém zmizet na tři týdny.
Ale myslím si, že by to sice dalo děsnou práci, ale bylo by to proveditelné

Treba ísť dva dni. Jednu noc prespať v Maďarsku a Rumunsko robiť na jeden záťah.
Hm, to znamená sehnat někoho, kdo obětuje 4 dni ze svého času. :?
Uživatelský avatar
teista
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Příspěvky: 767
Registrován: úte srp 14, 2007 2:00 am
Reputace: 1
Bydliště: Znojmo

Příspěvekod teista » pát lis 02, 2007 2:02 pm

Zdravíme Vás všechny ze Znojma, Máme namířeno na Dunaj příští rok na malé 4 - metrové jole s kajutou a 4kw motorem, kterou musíme přes zimu dokončit (začali jsme vloni v lednu).
S potěšením Vás po očku pozorujeme a slídíme po informacích o cestě. Denis má už dost věcí zmáknutých, to je výborné, takže moc děkujeme. Vašim motorům bychom asi nestačili, ale třeba se setkáme, můžeme taky na dálku nezávazně zlehýnka koordinovat.
Pojedeme dva, můj syn 14r. a já, na cestu si chci vyhradit asi měsíc, radši ještě s rezervou na zastávky a deltu. Trošku máme vítr ze železných vrat a z bouřek a vůbec se prostě těšíme.


Teista - čajovník znojemský
Uživatelský avatar
Denis
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 7461
Registrován: úte lis 08, 2005 5:21 pm
Reputace: 148
Bydliště: Bratislava

Příspěvekod Denis » pát lis 02, 2007 4:40 pm

Teista a syn, to ste ma potešili, ešte hodíme reč. Odchádzam teraz na chalupu zazimovať gumák. A ako plánujete cestu speť?
Uživatelský avatar
teista
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Příspěvky: 767
Registrován: úte srp 14, 2007 2:00 am
Reputace: 1
Bydliště: Znojmo

Příspěvekod teista » pát lis 02, 2007 5:27 pm

Pokusíme se sehnat dopravu na nějaké lodi. Popravdě řečeno nevím vůbec co to obnáší.
Kdyby to byl problém, tak kamarád s mým autem přijede pro nás. Na revanš.
M.j. máme docela pěknou mapu z Budapešti do delty. 8 listů 1:100 000. Je maďarsko- německá. za 4 sta v Brně.
Zdraví Teista
Uživatelský avatar
Denis
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 7461
Registrován: úte lis 08, 2005 5:21 pm
Reputace: 148
Bydliště: Bratislava

Příspěvekod Denis » ned lis 04, 2007 11:46 am

Zaslal: čt listopad 01, 2007 10:58 am Předmět: Uložit příspěvek

--------------------------------------------------------------------------------

to toma
Plný souhlas. Ale spustit si loď kdekoliv v Čechách, na Moravě a pustit se s ní na jakoukoliv světovou stranu by bylo určitě ekologičtější, než ji táhnout za autem stovky až tisíce km. Momentálně vodní a železniční doprava je v kurzu, alespoň za našimi hranicemi.
Nebojte, ono na to hned tak peníze nebudou i kdyby to odklepli.
_________________
Ahoy Libor________/)______/)_______/)_______/)______


Libore, na základe tohoto tvôjho príspevku je tvoja účasť na tomto splave POVINNÁ. :lol:
Uživatelský avatar
Libor
bez hodnocení
Příspěvky: 9234
Registrován: úte lis 08, 2005 1:40 pm
Reputace: 173
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Libor » ned lis 04, 2007 4:36 pm

No to je mi Denisi jasné. :good:
Ale nevím co na to posádka, no spíš tuším co mi odpoví. A 2 x 3 týdny na lodi v létě zatím ještě neumím zařídit :(
Takže dilema Dunaj x Jadran bude asi rychle rozhodnuto. Ale v záloze to pořád je, tak jako kanály po Evropě.... ;)
Uživatelský avatar
Denis
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 7461
Registrován: úte lis 08, 2005 5:21 pm
Reputace: 148
Bydliště: Bratislava

Příspěvekod Denis » ned lis 04, 2007 5:05 pm

Libore a pýtal si sa na to detí? Zdajú sa mi dosť velké na to aby mali záujem o trochu dobrodružnú plavbu cudzími mierne exotickými krajinami. Skorej by som to tipol na teba, že sa ti chce aj nechce. :) Tak ale nie je divu, človek je unaháňaný z práce, takže je obdivuhodné že sa ti chce ťahať s loďou aspoň do Chorvátska.
Uživatelský avatar
Pepa
moderátor
Příspěvky: 2669
Registrován: pát dub 14, 2006 9:03 pm
Reputace: 24

Příspěvekod Pepa » ned lis 04, 2007 6:29 pm

Denisi, to tvoje lobování za Dunaj mi taky není nijak cizí. Taky jsem uvažoval o holandských kanálech jako Libor a asi i další. Podobné plavby jsem udělal v minulosti po neurupinských jezerech až po Miritz. Stálo to za to. Rozumím ale třeba Liborovi, že se mu to nechce vyměnit za moře.
Možná by to chtělo tu myšlenku uchpit nějak jinak. Začít třeba s týdenní plavbou.Třeba na jaře, aby nikdo nepřišel o letní dovolenou.Problém potom bude s nesourodostí lodí, jejich individuální přepravou a především s jejich rozdílnou rychlostí. Smozřejmě můžeš říct, že se všichni podřídí té nejpomalejší, což ovšem není to nejšťastnější řešení.

Měl bych takovou myšlenku.
Přídit asi 8 až 10 m dlouhou a tak 170-180 cm širokou pramici. Představ si, že ji uprostřed přeřízneš a obě poloviny dostnou svoje čelo. tedy dvě damostatné půlky sešroubuješ /to kvůli dopravě, zvládne to jeden přívěs/,posadíš na to dva motory /2 x15 koní/ "co dům dá" Mělo by se tam vejít 8-12 lidí /alá čínské lodě, ovšem s daleko větším pohodlím.Už ji vidím i s baldachýnem nad sedačkami. Dá se vyplout odkudkoli a dojet kamkoli, nebo i další parta mpůže pokračovat. Organizace takovéto plavby by byla nesrovantelně jednodušší. Potom už zbývá, aby jsi si vyvěsil štít "lodivd dunajský". To aby se ti v důchodu nezkrátili žíly.
Z legrace jsem to spočítal.
Ocelová pramice by vyšla tak na 20-25 000,- ale bude dosti těžká. Lepší by byla hliníková přes 35 000,-. Dalo by se uvažovat i o PE.
Když se najde na léto 30 zájemců, jistě budou ochotni místo tahání své lodě dát cca 1500,- za nasednutí na klubovou pramici. No a příští rok by to mohlo dát na motor.
Radši honem řekni že to je blbost, nebo ji zítra začnu kreslit!! ;)

Pepa
Uživatelský avatar
Denis
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 7461
Registrován: úte lis 08, 2005 5:21 pm
Reputace: 148
Bydliště: Bratislava

Příspěvekod Denis » ned lis 04, 2007 7:33 pm

Hneď na začiatok dám tento odkaz pre tých čo to ešte nečítali:
http://seaplanet.web2u.cz/modules.php?n ... le&sid=203


Vidím Pepo, že si sa vážne zamyslel. Blbost /úplná :D / to samozrejme nie je. Takáto konštrukcia skladacej pramice sa na Dunaji robila už velmi dávno, myslím že tá konštrukcia vznikla v klube Dunajčík. Bola to malá pramička a zložená sa vozila na streche auta. Pred pár rokmi som videl niečo podobné na výstave v Prahe. Aj my sme sa zaoberali podobnou myšlienkou a sú plány na asi 4 metrovú pramicu ktorá sa dá zošroubovať s druhou. Tiež je tu v Bratislave kopyto na 7 m klasickú dunajskú pramicu a ja som si dal spraviť projekt na rýchlu preglejkovú pramicu 7x2,5m. Ale asi to už nie je pre mňa, hoci ako mladík som robil kotrčníka na pramici a samozrejme som bol velitel malého plavidla, lebo ako jeden z mála kánojkárov som mal papiere na vedenie lode. Dnes mám rád súkromie a keď sa z niekým stretnem tak si rád pokecám, ale na jednej lodi radšej nie. Investovať do pramice, starať sa o ňu, zháňať posádku, zaisťovať prepravu, to je také polopodnikanie z mizivým efektom. Tiež pochybujem že by bol o takéto niečo záujem. A po pravde povedané organizovať týždňovky nie je môj ciel. Samozrejme ak by niekto chcel ísť svojou loďou a chcel by nejakú inštruktážnu plavbu, tak rád pomôžem. Splaviť Dunaj, to je môj sen, môj ciel. Problém je len v tom že by som rád išiel zo svojou manželkou, ale ona by išla len ak by išlo viac lodí. Je proste spoločenský typ.
Druh lode s ktorou sa pustiť dole nie je u mňa vyhranený. Gumák s motorom je najjednoduchšie riešenie. Mikrobus s prívesným vozíkom čo by nás odviezol speť zaistím. Ak by bola vôla ísť na plachetniciach, tak verím že na budúcu sezónu bude už tá moja pripravená aj s vlekom a odvoz si zabezpečí každý sám. Ak by sa chcelo ísť na motorákoch, tak dám dokopy brachov drevený DDR s 25 k 4-taktom a letím na ňom.
Ale najpravdepodobnejšie pôjdem asi sám :( .
Uživatelský avatar
Pepa
moderátor
Příspěvky: 2669
Registrován: pát dub 14, 2006 9:03 pm
Reputace: 24

Příspěvekod Pepa » ned lis 04, 2007 8:34 pm

Moc hezky jsi to Denisi napsal. Je v tom ve zkratce schována tvoje životní filozofie i dlouholeté zkušenosti s organizováním čehokoli pro jiné, jež nakonec ústí v touze po klidu a soukromí, tak i životní cíl, za kterým si pomalu kráčíš a jsi ochoten udělat mnohé, abys jej naplnil.

Dobře tomu rozumím. Tušil jsem, že mi nějak takto a v tomto duchu odpovíš. Leč zkusil jsem to, Myšlenka se mi zdála dobrá. Tak ji tu necháme pro jiné.
Pepa
Uživatelský avatar
halladin
vytrvalý návštěvník
Příspěvky: 1809
Registrován: pát srp 17, 2007 2:00 am
Reputace: 2
Bydliště: Nové Mlýny III

Příspěvekod halladin » ned lis 04, 2007 9:46 pm

No proč to ohraničovat ? Proč by někdo nemohl jít celý Dunaj ( Denis) a někdo jiný jen třeba část ? A jedno kterou - jestli první, druhou, třetí, případně čtvrtou.
Možná by tak Denis nakonec získal společnost na celej Dunaj - i když by se měnila..... :)
Prostě by jako nejzkušenější mohl poradit všem - a jak píše, poradit je ochoten.
Jeho gumák by byl vlajková loď - a on komodor ;)
Jak bylo vidět z popisované cesty - ta flotila byla velmi různorodá - a zřejmě to vůbec nevadilo.
Docela rád bych se zúčastnil, s Atolem, ale až další rok. Příští rok budu ještě moc "zelený" :D
Uživatelský avatar
Denis
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 7461
Registrován: úte lis 08, 2005 5:21 pm
Reputace: 148
Bydliště: Bratislava

Příspěvekod Denis » ned lis 04, 2007 10:07 pm

Tak ako sú americký vodáci fascinovaný svojimi člnmi dory, tak mne sa úžasne páčia pramice. A nielen mne. Na výstave v Tullne každoročne vystavujú pramicu dunajku a na vode v Rakúsku ich jazdí velké množstvo. Bohužial u nás sa už pomaly vytratila. A to jazdili po Dunaji aj pramice dlhé 15 metrov. Tak keď si napísal že by si nakreslil pramicu dlhú 8 - 10 m, neboj že som nezastrihal ušami. Jedna taká jazdí po Malom Dunaji. Projektoval ju p. Šabo, známi bratislavský jachtár a konštruktér. Je to fantastický pohlad ako sa obrovská pramica v ktorej sedí 20 ludí tíško šinie po vode. Podobné jazdia v Nemecku na Spréve.
Tentorok z Bratislavy vyrazil na splav Dunaja do delty mladý francuzky manželský pár. Pracovali v Bratislave /pre zahraničnú firmu/ a kúpili si tu velkú a starú ocelovú pramicu, nákladne ju zrekonštruovali a spravili ju obytnou s malou kajutovou. Šťastne vyplávali a aj šťastne doplávali.
Nezávisle na mojej osobe je ten nápad s pramicou dobrý. Napríklad pre rodinu s vela detmi.
Uživatelský avatar
MARIS
moderátor
Příspěvky: 1090
Registrován: sob říj 21, 2006 2:00 am
Reputace: 5
Bydliště: zlínský kraj
Kontaktovat uživatele:

ostatní v Evropě

Příspěvekod MARIS » ned lis 04, 2007 11:04 pm

Plavba po Dunaji nebo i po jiné velké řece,je určitě zážitek,na který se nezapomíná.
V roce 1983 se konal první závod čsl.námořních jachet v cizině,a to na trase ze Suliny v ústí Dunaje přes černé moře do Búyúkdere v Bosporském průlivu.Zúčastnilo se ho deset lodí z Prahy a naše Lassie z Liberce.Lodě se dopravily do Bratislavy,odkud nám je Dunajplavba svezla do Galati v Rumunsku.Posádky jely zvláštním vlakem (vagonem).V Galati se lodi vystrojily a dál jsme 150 km pokračovali po Dunaji na vlastní pohon.Většinu trasy jsme absolvovali na plachty.Se zastávkou v Tulcei nám to trvalo do Suliny dva a půl dne,protože jsme pluli jen přes den.Cestou jsme potkávali spousty lodí různých velikostí a kochali se nádhernou krajinou kolem toku.A přitom jsme docela přehlédli před Sulinou malý strážní domek,odkud na nás zuřivě mávali vlajkama pohraničníci k celní a pasové kontrole.Tak rychle plachty dolů a na motor zpět ke kontrole.
No,ten závod jsme suverénně pak vyhráli,a pak se po přeplavbě do Egejského moře toulali celý měsíc hlavně po kykládách.Naše plavba končila v Pireu,kde nás vystřídala další posádka,ta pokračovala potom na Jadran do Šibeniku,odkud byly lodě vlakem převezeny do naší vlasti.A my jsme se domů vrátili autobusem,kterým přijely střídající posádky.
V tu dobu to byla moje největší plavba,napluli jsme 1160 nm,a velmi rád na ni vzpomínám.
Uživatelský avatar
Libor
bez hodnocení
Příspěvky: 9234
Registrován: úte lis 08, 2005 1:40 pm
Reputace: 173
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Libor » ned lis 04, 2007 11:22 pm

To MARIS
o té plavbě by jsi nám mohl napsat i více než krátký příspěvek do fóra. Už jen popis trasy zní velice lákavě....
Uživatelský avatar
teista
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Příspěvky: 767
Registrován: úte srp 14, 2007 2:00 am
Reputace: 1
Bydliště: Znojmo

Příspěvekod teista » pon lis 05, 2007 10:27 am

Ahoj Denisi a další Dunajofilové, kdy je asi nejlepší vyrazit? Máme představu někdy kolem 20. 6., ale v tom čase bývá tuším dost dešťů a bouřek. Jsme schopni trochu vyčkávat (mám malou živnost tak to snad jakž takž půjde). Věřím, že dáte flotilu dohromady a vyrazíte. V tom případě bychom se asi přizpůsobili tak, aby jsme se někde potkali páč je třeba se na vodě pozdravit. Myslím.
přeji zdar, Teista
Uživatelský avatar
Marmont
nováček na fóru
nováček na fóru
Příspěvky: 1
Registrován: pon lis 05, 2007 1:00 am
Reputace: 0
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Marmont » pon lis 05, 2007 4:52 pm

Zdravím pánové,
Takže na přední straně naší mapy Dunaje, jsme s Teistou ( můj tatínek) našli vážně dobrej odkaz na informační stránky o dunaji http://www.donau-info.org komu nedelá němčina problém, doporučuju.
Marmont
Uživatelský avatar
Denis
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 7461
Registrován: úte lis 08, 2005 5:21 pm
Reputace: 148
Bydliště: Bratislava

Příspěvekod Denis » pon lis 05, 2007 6:41 pm

V Slovenskom vodáckom yachtčasopise H2O je popis ako pred dvomi rokmi išli s námornou jachtou po Dunaji do mora. Pred chvílou som si ho kúpil, tak idem študovať.

Dunaj býva v 6. mesiaci niekedy dosť vodnatý až povodňový. Niekedy je to výhoda, lebo rýchlejšie tečie, teda cestovná rýchlosť sa zvyšuje. Závisí to od toho kolko napadne snehu v Alpách a kedy sa tam začne topiť a ak do toho prídu dažde v dolnom Nemecku a Rakúsku, tak potom to ide dosť rýchlo. :) Pokial spíte v lodi, tak je to ešte dobré, ak staviete stan, tak je problém s táboriskami.
Uživatelský avatar
lada0712
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 165
Registrován: pát lis 02, 2007 1:00 am
Reputace: 0

dunaj

Příspěvekod lada0712 » pon lis 05, 2007 8:00 pm

Zdravím všechny,
Z vlastní skušenosti vím, že pokud je velká voda, je po romantice a srandě. Krásné zákoutí řeky zmizí pod vodu, voda je kalná a studená, po řece plave spoustu dřeva a stromů, prostě to není ono. Snad jen ta rychlost....
A ještě - při větších vodních stavech je plavba zakázaná úplně!
Ještě mám otázku nevíte jak je to s proplavováním komor Železných vrat? Jsou tam nějaké omezení tak jako v Gabčíkově?

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 host