desinfekce a infekce trávicí soustavy

Několik dobrých rad a postřehů pro plavbu a cestování vůbec. Vše co by se mohlo hodit pro řešení případných nenadálých zdravotních problémů.

Moderátoři: MARIS, Pepa, vilma

Uživatelský avatar
vilma
moderátor
Příspěvky: 3167
Registrován: pon kvě 28, 2007 2:00 am
Reputace: 45
Bydliště: Olomoucko

desinfekce a infekce trávicí soustavy

Příspěvekod vilma » ned lis 04, 2007 9:48 pm

Finn napsal 30/10/07 v topicu Zkušenosti s plavbou na Baltu, že se setkali s nápisem upozorňujícím na bakterie cola.
Pravděpodobně se jedná o bakterie escherichia coli.
Tato baktérka na sebe upoutala v poslední době pozornost tím, že se dokázala přizpůsobit slané vodě, mořská voda ji tedy už nezabíjí.
Výskyt této baktérky je příznakem fekálního znečištění pobřeží či vody.
Normálně tato baktérie žije v dolní části trávicího ústrojí člověka. Pokud se však dostane ústy - vodou, potravinami, ovocem - do horní části trávicí soustavy může nastat problém, např. v podobě silných vodnatých průjmů, zánětů močových a žlučových cest nebo kůže.
Pro tuto bakterku je typická častá rezistence na kdeco, proto ji lékař léčí antibiotiky až na základě testu citlivosti, na co není rezistentní.
V první řadě je ale léčba symptomatická, tzn. doplňovat tekutiny - rehydratačním roztokem, lze jej nahradit podomácku vyrobeným koktejlem z vody, soli, cukru, šťávy grepů, teď zrovna nevím ty správné poměry, ještě to zkusím vyhledat. Důležitý je tam ten grep jako zdroj draslíku, protže dodávat jen sůl je nebezpečně, mohlo by dojít k porušení rovnováhy natria a kalia v organismu, což by neuneslo srdce.
Naposledy upravil(a) vilma dne stř lis 14, 2007 8:11 pm, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
kojot
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 61
Registrován: úte čer 05, 2007 2:00 am
Reputace: 0
Bydliště: Praha-západ

Příspěvekod kojot » pon lis 05, 2007 2:14 pm

A léčit vitamínem "s" by nešlo?? :rofl: "s" jako slivovice. :whist:
Uživatelský avatar
vilma
moderátor
Příspěvky: 3167
Registrován: pon kvě 28, 2007 2:00 am
Reputace: 45
Bydliště: Olomoucko

Příspěvekod vilma » úte lis 13, 2007 5:53 pm

Už dlouho sbírám odvahu napsat odpověď. Zkrátka nevím, jak odborně podepřít zásluhy slivovice na předcházení infekcí v zažívacím traktu. Chybí mi taky nějaký ten odborný důkaz, že to zafungovalo. Nedá se to přece dokázat. To, že zůstal člověk zdravý ještě neznamená, že ho zachránila slivovice, možná by zůstal zdravý i bez ní. No možná, že to někdo ví.

Já to dělám tak, když mám chuť si dát slivovici, tak si ji dám bez té racionalizace, že je to nutné pro zachování zdraví.

JAK SE NACHYSTAT UŽ PŘED CESTOU, ABY STŘEVO VYDRŽELO NĚJAKOU TU INFEKCI ?Když chystám rodinu na cestování, tak se zamyslím, zda jou všichni v dobré kondici nebo nedávno prodělali onemocnění, které by jim mohlo narušit rovnováhu střevní flory. Pokud by byli oslabení (např. po užívání antibiotik, po viroze, zkaženém žaludku, průjmech či jakýchkoli jiných nesouvisejících infekcích, či dokonce po alergickém excesu - může při něm dojít k navenek nepozorovatelnému zánětu střeva) nespoléhala bych se jen na jogurty s miliony přátelských bakterií. V lékárně bych zakoupila flaštičku s názvem Nutrolin, - v množství 1 až 3 kusy (po 75 kč) dle zbědovanosti dotyčného pacienta. Flaštička obsahuje kvanta přátelských bakterií, navíc tak šikovně ošetřených, že v pohodě projdou kyselou barierou v žaludku, která jinak lehce zabije spousty těch známých jogurtových kamarádek.
Nechala bych toho oslabeného jedince využívat flaštičku dle návodu na obalu. Už před cestou. Dejme tomu, že jedna se spotřebuje po lžících asi za týden. Je tedy třeba začít brzo.
Chuť přípravku NUTROLIN je dělána s ohledem na děti, aby to byly schopné pozřít. Je to tudíž velmi chutný sirupek. Na rozdíl od přípravku Hylak, který možná někdo zná, ten prý ale chutná strašně hnusně hořce. To taky není zanedbatelný fakt, když to má člověk polykat opakovaně.


Další možnosti pro dospělé jsou tobolky PROBIO-FIX. Obdobný mechanismus působení. Bude doplněno.

Toto je tedy ta prevence, ovšem bez obsahu alkoholu. :crazy:
Naposledy upravil(a) vilma dne čtv lis 15, 2007 8:48 am, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
jirkaM
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Příspěvky: 558
Registrován: stř črc 25, 2007 2:00 am
Reputace: 3

Příspěvekod jirkaM » úte lis 13, 2007 7:16 pm

Hořké věci bych nezatracoval. Podívej se na takový Fernet... :)
Uživatelský avatar
vilma
moderátor
Příspěvky: 3167
Registrován: pon kvě 28, 2007 2:00 am
Reputace: 45
Bydliště: Olomoucko

Příspěvekod vilma » úte lis 13, 2007 11:17 pm

jirkoM, jirkoM, já se snad picnu, sotva vymetu vitamin S objeví se vitamin F. To mi ta radost nevydržela dlouho.
Uživatelský avatar
skipper
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Příspěvky: 261
Registrován: ned črc 01, 2007 2:00 am
Reputace: 0

Příspěvekod skipper » stř lis 14, 2007 1:24 am

A ani nevydrží. :mad: Jsem též zastánce Slivovice. :good: Nicméně, by se tu měl zmínit nápoj Námořnický, což jak všichni víme je RUM ( ovšem ne tuzemský ). :D
Uživatelský avatar
Pepa
moderátor
Příspěvky: 2669
Registrován: pát dub 14, 2006 9:03 pm
Reputace: 24

Příspěvekod Pepa » stř lis 14, 2007 3:32 pm

Pánové /Jirka M, skipper, ale co si pamatuji tak Baharis, Maris, Libor a řada dalších/, jsem velmi smutný z toho, že tady systematicky podrýváte snahu Vilmy o akceptování zdravého způsobu života i o dovolené na lodích. Ta slivovice /rum či fernet/ opravdu není všelék. Mohu to potvrdit z vlastní zkušenosti, neb tyto tekutiny, až na nepodstatné vyjímky nepožívám. Přesto jsme nikdy neměly sebemenší problémy. Na základě svých dlouholetých zkušeností mohu opravdu s klidným svědomím doporučit například kvalitní červené, pokud možno pozdní sběr, které zaručeně v přiměřeném množství 2 l rovněž velmi blahodárně působí na žaludeční problémy a celkovou obranyschopnost organismu. ;)

Pepa

No Pepo??? Vilma
Uživatelský avatar
Strycek_Bidlo
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 1166
Registrován: pon kvě 07, 2007 2:00 am
Reputace: 8
Bydliště: Praha 8
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Strycek_Bidlo » stř lis 14, 2007 3:59 pm

Já doporučuji všechny alkoholické příspěvky v sekci Infekce trávicí soustavy přesunout do nového topicu Desinfekce trávicí soustavy :drunk:
Anonym
účet uživatele zrušen
Příspěvky: 8270
Registrován: pon kvě 01, 2006 12:19 pm
Reputace: 159

Příspěvekod Anonym » stř lis 14, 2007 4:02 pm

Milý Pepo. ;)
Podrývat propagaci zdravého způsobu života je můj koníček a činím tak s velkou oblibou. Jak vidím že někdo požívá zrní, nedělá se mi volno. Naši stařečci holdovali hojně špeku, uzenému, slivovici i vínu a byli to chlapáci. Má to jen jednu "malou" podmínku. Člověk ty nepravosti musí spálit fyzickou prací, či jiným pohybem. A každého schránka zvládá něco jiného a sama si řekne.
Ale tvým příspěvkem se završila má představa pohody v trávící soustavě a v těle obecně. Je to naprosto jasné. Vitamín "S" požívat preventivně, vitamín "F" při akutních potížích a vitamín "V" průběžně. A aby jsme se nepřevitamínovali, hojně prokládat uzeným špekem nebo masem.
:good: :good: :good:
Uživatelský avatar
MARIS
moderátor
Příspěvky: 1090
Registrován: sob říj 21, 2006 2:00 am
Reputace: 5
Bydliště: zlínský kraj
Kontaktovat uživatele:

zdravověda

Příspěvekod MARIS » stř lis 14, 2007 4:31 pm

Pepo,Pepo,jak hluboko jsi klesl :cry: :cry: :cry: ,u nás sa říká:kdo lže,ten aj krade,a kdo krade može aj zabiť. :mad: :mad: A co ten litr slivovice u mě na palubě? :crazy: :crazy:
Uživatelský avatar
Strycek_Bidlo
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 1166
Registrován: pon kvě 07, 2007 2:00 am
Reputace: 8
Bydliště: Praha 8
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Strycek_Bidlo » stř lis 14, 2007 6:59 pm

Baharisi, k nám do hospůdky chodil pán, bylo mu 94 let, když umřel, a ten říkal: "K doktorovi? Já? Jste se zbláznil! Vždyť by mě něco našel!" Ale s jeho životosprávou se já toho věku asi nedožiju :cry:
Protože si taky myslím, že nejlepší ovocný knedlíky jsou ty plněný uzeným bůčkem, s hromadou zelí :?
:offtopic:

Jak je libo, hoši, změnila jsem vám název topicu na Desinfekci a infekci....
Ať jste všichni IN THE TOPIC.
Uživatelský avatar
Pepa
moderátor
Příspěvky: 2669
Registrován: pát dub 14, 2006 9:03 pm
Reputace: 24

Re: zdravověda

Příspěvekod Pepa » čtv lis 15, 2007 12:13 am

Jsme v topicu „desinfekce a infekce trávícího ústrojí“
Podáváme li zde rady zdravovědné dle svého přesvědčení a v dobré víře,
domnívám se, že rozhodně nebudeme mimo topic. Zvláště vůči tomu kyselému zelí nemůže nikdo nic namítat. Všichni známe jeho historii v plavbě námořní a za jeho propagaci musí být Strýček Bidlo nutně pochválen i samotnou Vilmnou, což mu závidím, neb si takto nenápadně zjednal protekci.

MARIS píše:Pepo,Pepo,jak hluboko jsi klesl :cry: :cry: :cry: ,u nás sa říká:kdo lže,ten aj krade,a kdo krade može aj zabiť. :mad: :mad: A co ten litr slivovice u mě na palubě? :crazy: :crazy:


Marisi, dvakrát jsi to vytáhl na světlo, Poprvé jsem mlčel, tentokrát již uvedu věci na pravou míru.
Za prvé jsem napsal „až na vyjímku…“.
Za druhé!

V podvečer našeho setkání, přijel nejprve Maris na návštěvu na naši loď. Měl co dělat, aby vůbec vylezl z člunu /s moji pomocí/. Byl bledý, třásl se jak drahý pes, čelo orosené. Těžce usedl za stůl a s rukou na srdci mi vyprávěl, že ráno měl asi infarkt, ale byl údajně slabý, prý už ho kdysi měl, tak ví o čem mluví. Smozřejmě jsme zrušili společný ponor, jež jsme plánovali. Odechl jsem si, neboť bych se najisto vynořil s mrtvolu a v HR bych byl ještě dnes.Seděli jsme tedy a oba se třásli jako drazí psy, Já strachem, že mi „exne“ na palubě. Už jsem se v duchu rozhodl, přeci nebudu policii vysvětlovat, proč mám na palubě mrtvolu.udělám Marisovi poslední radost. Vystrojím mu krásný námořnický pohřeb. V duchu jsem si již plánoval detaily. V noci ho zabalím do prostěradla a šoupnu přes palubu do moře. Místo po lafetě, půjde po gumovém člunu. Maris ale dýchal a vypadal, že půl hodiny ještě přežije. Tak jsem jej pohostil. Položil jsem řečnickou otázku, „dáš si střik“. „Néé, to by mě zabilo. Souhlasil jsem. Dostal třikrát Čaj.. Povídali jsme dlouho a až ze soumrakem se rozhodl k návratu. Vypadalo to nadějně. Pokud neumře s pádlem v ruce, než dopádluje k vedlejší bóji,mohl by se živ dostat na vlastní lod´.Domluvili jsme se, že ráno spolu posnídáme na jeho lodi.. Kdo tu snídani udělá, mi nebylo příliš jasné.
Do člunu nastoupil stylem „placák“ a to nikoliv z“ bádenplata“.a já jej odstrčil k jeho lodi. Doplul skoro setrvačností a ochotná posádka jej vynesla na palubu.

Měl jsem těžkou noc.Poslouchal jsem vysílačku a přemýšlel zda mají v HR něco jako člun pohřebák. Jako vždy jsem spal na plaubě a ten člun pohřební jsem na půl oka vyhlížel. Nikdo nepřiplul. Od šesti hodin jsem již nemohl spát a napjatě jsem sledoval vedlejší loď.
Kolem osmé Maris vylezl na palubu a dokonce se vrhl do moře. Zapudil jsem myšlenku, že se jedná o akt sebevraždy a dal jsem mu čas. Po jeho koupeli jsem vyrazil na domluvenou snídani.
Jen jsme zasedli ke stolu, ještě ani kafe nebylo, kdosi z posádky před nás postavil flašku, prý slivovice. Tvrdě jsem se vzepřel a odolával nátlaku Marise, abychom zapili naše setkání alespoň jednou štamprdlí. Vyhrožoval, pokud ji nevypiji, dá si i za mě.To by znamenalo dvě. Nakonec jsem nátlaku podlehl. Usoudil jsem, že chorvatský právní řád by to hodnotil jako úmyslné zabití.
Co mi tedy zbývalo.
Skončilo to tak, že jsme spolu vypily ty flašky dvě. V poledne jsem nasedla na člun stylem placák nikoliv z bádenplata a vyrazil k lodi.
Již v půli cesty jsem velel zvedat, kotvu a plachty. Byla to jediná možnost. Společnou večeři by nepřežil ani Maris a ani já.

To je na mou duši skutečná pravda o té flašce slivovice. Maris se těší dobrému zdraví a já doufám, že se příští rok zase potkáme, tentokrát bez infarktu.

Závěr : názorný příklad nevhodné aplikace při desinfekci trávícího ústrojí,

Pepa
Uživatelský avatar
Wlady
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Příspěvky: 617
Registrován: ned led 21, 2007 1:00 am
Reputace: 4
Bydliště: Praha

Příspěvekod Wlady » čtv lis 15, 2007 4:53 am

Ahoj.
Hezky se nám tenhle topic vyvíjí...Mohu-li posloužit osobní zkušeností, pak přiznávám, že v čisté formě užívám pouze vitamín V (zejména ve varietě Č) a to i mimo palubu. Poctivě, pravidelně a občas i v množství nikoli malém. Příznaky hypervitaminosy zatím nezjištěny. Vitamín F jen příležitostně a ředěný tonikem. Na vitamín S mám bohužel již asi doživotní alergii. Z didaktických a preventivních důvodů, jak se ostatně na zdravoosvětný topic sluší, bych si dovolil popsat její vznik a závěrem bych pak požádal Vilmu o praktickou a jak doufám všeobecně použitelnou radu.
Takže po pravdě a bez přehánění. Čekala mě extrakce dvou stoliček, bohužel každá na jiné straně. Nejsem snad nijak nadprůměrný zbabělec, ale přiznávám, že každé mé návštěvě zubaře (bylo jich vzdor věku minimum), předcházejí minimálně tři bolestí probdělé noci. No a když jsem se zase po jedné takové připlížil do práce (je to už nějakých 20 let), nabídl mi jeden kolega (byl to taky doktor, ale obojího práva) služby známého zubaře včetně dopravy a nuceného doprovodu, tedy spíše eskorty. Vzhledem k celkově zbědovanému stavu jsem po poměrně velmi chabém odporu podlehl. Kolega se bohužel decentně opomněl zmínit, že zubař je sice opravdu machr na trhání, ale jinak poměrně regulérní notorik. Po příchodu jsme byli vřele uvítáni a pohoštěni kávou a slivovičkou, kterou ten dobrý muž naléval též do kávových šálků, přičemž nikterak netroškařil. Po dopití jsem usedl na křeslo, zubař obhlédl ubohé zbytky mých dvou stoliček, šoupnul mi na každou stranu jednu injekci a....museli jsme přeci počkat než injekce zaberou...šli jsme na další šálek blahodárného vitamínu. Po konzumaci opět křeslo, zubař zkusil jakýmsi páčidlem zarýt okolo zubu na každé straně, já dvakrát zařval, on cosi zamumlal o zánětu a pochybném účinku analgetika, šoupnul další dvě injekcičky a....šli jsme zase čekat s vitamínem. No, dál už si toho příliš nepamatuji. Stoličky mi nakonec nějak vyprostil, kolega mě odvezl rovnou domů a mě bylo po zbytek dne TAK STRAŠNĚ špatně, jako ještě nikdy. Mimo jiné jsem se třásl jak drahý pes, jak zde poeticky napsal Pepa. Že to bylo celé naprosto debilní počin, je mi samozřejmě dokonale jasné. V "normálním stavu" bych se pravděpodobně podobně ďábelskému koktejlu i bránil...snad se ten zvěrolékař domníval, že díky své konstituci a hmotnosti (cca 2m/cca 100kg) ledacos vydržím, ale tohle už prostě bylo moc. Nepředpokládám, že bych měl nějak příliš mnoho následovníků, takže poučení udělovat nehodlám, ačkoli konec byl a je poměrně fatální = je mi zle, kdykoli se k jinak nesporně blahodárnému vitamínu S jen přiblížím a požití nepřipadá vůbec v úvahu! Klasický podmíněný reflex.

Závěrem slíbený dotaz na odborníky/ci. Je všeobecně známo, že lékaři si velmi libují v zákazech všech příjemných a libé pocity navozujících činností, jako je například kouření, vitaminové kůry, chutná krmě atd.... Rovněž tak je známo, že některé léky (často právě analgetika - byl tím tuším pověstný kdysi používaný Eunalgit) se OPRAVDU nesnášejí s alkoholem. A to ani v opravdu malém množství. Na straně druhé se tato varování dle mého soudu mnohdy silně přehánějí. Jeden už aby se bál, dát si dvě deci i když užívá oční kapky! Výsledkem pak je, že národ na veškerá lékařská i jiná varování srdečně a naprosto kašle! Ta moje historka je samozřejmě silně extrémní, nicméně si myslím, že když už tady diskutujeme o dávkování různých vitamínů, bylo by v této souvislosti všeobecně prospěšné zvědět, co SKUTEČNĚ, vycházeje z reality a praxe, není přípustné s alkoholem či jinými radostmi kombinovat. Svou osobní zkušenost opravdu nikomu nepřeji a stát se něco podobného, byť v měřítku významně menším, kapitánovi na lodi, zavánělo by to pořádným průšvihem. A nepište mi, že za plavby se nebumbá. Nemyslím, že bych byl alkoholik, ale OBČAS si i za plavby "na zahřátí" něčeho MALIČKO loknu a na kotvě asi taky většina z nás neabstinuje. Přitom jeden nikdy jistě neví, že potvora do rána vydrží tam, kam jí večer spustil...
Díky za trpělivost při čtení i případné praktické rady a návody.

Wlady
Uživatelský avatar
MARIS
moderátor
Příspěvky: 1090
Registrován: sob říj 21, 2006 2:00 am
Reputace: 5
Bydliště: zlínský kraj
Kontaktovat uživatele:

zdravověda

Příspěvekod MARIS » čtv lis 15, 2007 8:31 am

Ahoj Pepo,
no,pěkně jsi to napsal.Podle tebe by ode mě ani ten drahý pes kůrku chleba nevzal.Je pravda,že ten den,co jsem tě navštívil na tvé lodi jsem nebyl ve své kůži,proto jsem odmítl jak ponor,tak i různý alkohol co jsi mě nabízel.A měli jste hodně velké zásoby,tak o té vyjímce nevím,nevím...Ale zdaleka to nebylo tak dramatické,jak jsi to popsal.No a druhý den se ukázalo,že slivovice je opravdu lék skoro na všechno.Jenom mě mrzelo,že jsi (jste)tak rychle odpluli.Nebylo čeho se bát.U nás se říká,že definice h...a je:litr slivovice pro dva valachy.Je fakt,že tam byl jen jeden.Tak už se těším na příští setkání.(pokud dožiju,cháchá).
Uživatelský avatar
vilma
moderátor
Příspěvky: 3167
Registrován: pon kvě 28, 2007 2:00 am
Reputace: 45
Bydliště: Olomoucko

Příspěvekod vilma » čtv lis 15, 2007 8:43 am

Pospíchám do práce, tak jen stručně a pak to tu uklidím nebo vypíšu podrobněji co mám na mysli s tímto topicem. Vidím ale že jsem se strefila, když jsem včas topic přejmenovala, aby to tu po té alko smršti nebylo off t.
Další možnou cestou vývoje je nazvat to tady nápojovým lístkem. Ještě se uvidí... :)

to Wlady : na Tvé dobré dotazy :
1/při současné konzumaci alkoholu a léků je hlavně důležité, zdali se ten lék vstřebává - metabolizuje či tak něco, prostě zda jde do organismu přes játra. Když jde, tak alkohol určitě vynechat, to už by bylo fakt moc. Ale jak a kde se laik doví tu farmakokinetiku, to fakt nevím. Tyto podrobnější farmaceutické znalosti a představy má málokdo. Já mám na to lidi a ptám se vždy na 1 konkrétní věc. Můžeš se zeptat konkrétně, když to zjistím, odpovím.

2/ bylo Ti špatně možná né kvůli kombinaci s léky, vypadá to že ten zubař použil anestetika viz poučku výše. Určitě Ti bylo špatně proto, že došlo k metabolickému excessu, kdy alkohol vyplavil příliš mnoho třeba vápníku z kostí a došlo k mnoha posunům v organismu. A HLAVNĚ :alkohol dehydratuje organismus. Při současné konzumaci kávy a tvrdého to nabírá obrátky. Pokud by člověk dodržel třeba to, že každý panák zalije sklenicí vody, tak by mu možná zítra špatně nebylo. Problém je v tom, že tolik vody :o málokdo vypije.

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 host