Nákup marine překližky, její dýhování a jiné povrch. úpravy

Všechno možné o stavbě lodí, materiálech, způsobech spojování materiálů, technologiích, konstrukcích lodí a vše co s tím souvisí

Moderátoři: Pepa, david, vilma

JK
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Reputace: 5

sklejka jachtova

Příspěvekod JK » pon zář 12, 2011 10:25 pm

Píšou:
NOTA: sono state effettuate anche le prove a trazione e determinazione del grado di incollaggio previste
dalla Norma BS 1088.
Takže to není certifikovaná marine překližka...
Ještě jsem naviděl 4vrstvou překližku. No ale sem asi moc mladej. Třeba časem 8)

V tomhle státě za tyhle peníze stejně nic lepšího neseženeš.
Já bych to bral, do dna 6tku a na všechno ostatní 4ku.

JK
Viky_CZ
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Reputace: 38
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Viky_CZ » pon zář 12, 2011 10:40 pm

Hovorime-li ciste hypoteticky, kdybych lod postavenou z ne-marine preklizky chtel legalne postavit a prihlasit, pujde to nebo ne?
JK
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník

sklejka jachtova

Příspěvekod JK » pon zář 12, 2011 11:39 pm

Překližka 1088 je nejvyšší level. Myslím že většina českejch překližkovejch lodí je z něčeho jinýho než z marine překližky.
To neznamená že je to špatně. Jenom ta 1088 má zaručený vlastnosti a kvalitu. Zaručenou kvalitu použitejch dýh a taky lepení.
Už se mi v čechách koupená "vodostálá" překližka rozlepila na dýhy. V části tabule vrstva dýhy úplně chyběla. To docela nasere.
Je to taková loterie.
Proto se používá 1088, tam by Tě nemělo nic překvapit. Ale na přihlášení malý lodky (pokud to nestavíš na kšeft) nemaj certifikáty materiálu moc vliv.
marks
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Reputace: 33

Re: sklejka jachtova

Příspěvekod marks » úte zář 13, 2011 6:13 am

Umíme říci co je Rina za certifikační společnost a zatím tu nezaznělo jaká je skladba? Takhle to vypadá, že by to byla jediná překližka plně okoume k sehnání ? Podotýkám, že italsky nevládnu
prggino
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Reputace: 0

Příspěvekod prggino » úte zář 13, 2011 7:07 am

Dle wikipedie bych certifikaci asi důvěřoval :-)

http://en.wikipedia.org/wiki/Registro_Italiano_Navale

případně : http://www.rina.org

prggino
david1972
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Reputace: 2

Re: sklejka jachtova

Příspěvekod david1972 » úte zář 13, 2011 8:31 am

marks píše:Umíme říci co je Rina za certifikační společnost a zatím tu nezaznělo jaká je skladba? Takhle to vypadá, že by to byla jediná překližka plně okoume k sehnání ? Podotýkám, že italsky nevládnu

Kámoš Google a jeho překlad:
"byly provedeny tahové zkoušky a stanovení stupně za předpokladu, lepení Standard BS 1088".

Ale asi to moc nepomohlo, možná se podívat na to PDF, kde jde popsané i lepidlo.Tady je k té certifikované pdf:
http://bellottispa.com/webportal/docdow ... odice=6536
Kdyby se na to podíval někdo z Vás, někdo, kdo tomu rozumí, bylo by to super.

Jinak jsem si objednal tu necertifikovanou, prý koncem týdne budou objednávat a do konce příští, by to tady mohlo být. Pokud byste chtěli, je to nějaký pan Tomáš Pýcha: tomas@torapo.cz.

D
marks
zkušený harcovník
zkušený harcovník

Příspěvekod marks » úte zář 13, 2011 8:15 pm

To je na mě bohužel moc překládání a ještě odbornejch věcí v kterejch se nevyznám. Na certifikaci jsem se ptal. neb v jiném oboru nebyli dříve třebné certifikace a prohlášení o zkoušce podepisoval kdokoliv, opodvěď máme, více to zkoumat nebudu. Pokud by to byla okume-okume-okume, asi už by nekvalitní výroba byla proti všemu, u nás se marine dodává s něčím vloženým, nebo já nesehnal.
Rozhodně to není nic ve zlém, pokud budeš mít zkušenosti dobré, budu jedině rád, nákup nějaké marine překližky mě čeká a kus kvalitního mahagonového dřeva taky nebude k zahození. Ceny jsou příznivé a když s nimi budeš v kontaktu, snad i něco víc pozjištíš a jak vše dopadlo poreferuješ. měj prima večer, mára
captain65
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod captain65 » úte zář 13, 2011 8:51 pm

Marks, nech si poslat vzorek, drcni to do hrnce a pár hodin to vař. Když se to nerozlepí tak bude dobrá :good:
JK
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník

Příspěvekod JK » stř zář 14, 2011 5:33 pm

Sypu si na hlavu, 8) blbě jsem to přeložil,
v poznámce na konci certifikátu je že:

tahové zkoušky a stanovení kvality lepení podle normy BS 1088 byly provedeny.

Tak to pravděpodobně bude ta pravá.
dodo
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Reputace: 8
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod dodo » čtv úno 09, 2012 8:21 am

Ahoj, rad bych se zeptal zkusenejsich:

predelavam nejaky veci v interieru (konkretne stolek v salonu a kuchyn) a kvuli lepsi udrzbe (lip se to cisti, vice oteruvzdorne apod.) chci nektere dily polepit umakartem.

To jsem uz u jednoho dilu udelal, ale bohuzel se mi ta deska po case zkoutila/prohla.

Tak se chci zeptat, jestli nevite cim by to mohlo bejt. Muze to byt tim, ze jsem to polepil jen z jedne strany ? ...podotykam, ze tloustka te preklizky byla 18mm (prave aby se mi to moc nekroutilo). Nekde jsem totiz slysel, ze kdyz se dyhuje, tak vzdy z obou stran prave aby se to nekroutilo. Ale nevim, jestli s umakartem je to stejny.

Ted planuju polepit stolek v salonu taky umakartem a tak nevim, jestli je to nutny lepit z obou stran aby se to nekroutilo nebo co s tim. Velikost toho kusu je cca 70 x 130 cm. Lepeno kontaktnim lepidle typu chemopren.

predem diky za vase rady a zkusenosti
dodo
Denis
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Reputace: 135

Příspěvekod Denis » čtv úno 09, 2012 8:24 am

Teba olepovať z obidvoch strán.
Richard
věčný začátečník
věčný začátečník
Reputace: 81

Příspěvekod Richard » čtv úno 09, 2012 8:53 am

Lepím z jedné strany a nekroutí se ... A teď si vyber :) Ovšem kdo ví, co to udělá časem, že.
Pepa
moderátor
Reputace: 24

Příspěvekod Pepa » čtv úno 09, 2012 10:52 am

Je mi líto Richarde, ale je vybráno.
Co to udělá časem ti řeknuj již nyní. zkrorutí se to. Se zárukou. Čím silnější nosný materiál, tím to trvá déle, ale výsledek bývá nevyhnutný. Proto se vždy, i když se jedná o výrobky pohledové pouze z jedné strany, lepí např. dýha oboustranně. Nalepená vrstva vyvolává tah. Vrstva z druhé strany, pokud možno stejný materiál a tloušťka, vyvolává protitah. Při jednostranném lepení bude nosný materiál chvíli odolávat. Ta chvíle závisí právě na jeho tloušťce a pevnosti v ohybu. Nakonec ale podlehne. Jediná obrana je - jednostrnně upravenou desku přišroubovat (přilepit) na rám, jež svoji pevností ohybu zabrání, pokud vydrží spoje. Netýká se pouze velikosti výrobku, kde s ohledem na poměr tloušťky nosného materiálu bude tah nedostatečný k jeho ohybu. Tedy destička 10 x 10 cm, materiál 15 mm překližka tahu odolá, případně bude zanedbatelný, tatáž překližka při orozměru 50 x 120 cm, tahu neodolá.
Pepa
Richard
věčný začátečník
věčný začátečník
Reputace: 81

Příspěvekod Richard » čtv úno 09, 2012 11:18 am

Pepo, něco takového, pravda, tuším. Dveře mám s HPL oboustranně. Dvířka kuchyňská jednostranně ... na 9mm překližce. HPL je poměrně drahý materiál a tak šetřím. Zůstává možnost, stane.li se, co předpovídáš, vyztužit až to přijde dvířka zevnitř.
dodo
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Reputace: 8
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod dodo » čtv úno 09, 2012 11:24 am

Diky, myslel jsem si to. Rozumim tomu, ze kdyz je tah a neni protitah tak se to ohne.

...cemu ale porad nerozumim je, co ten tah vyvolava. ...protoze ja jsem to slepil doma pri teplote zhruba 20 stC.

A pak jsem mel tu destu ve stejne mistnosti zhruba 14 dni, behem niz se nijak zasadne nemenila ani teplota, ani vlhkost ani cokoliv jineho. Presto se prohla, a to jeste tak ze na te strane kde byl umakart se prohra dovnitr. To by ta preklizka musela nabobtnat neba tak neco.

Chapal bych ze se to ohne kdyz bych to dal nekam s jinou teplotou, vlhkosti nebo tak neco vlivem rozdilne roztaznosti materialu apod. Ale nic takoveho se podle me nestalo.

Mate nekdo prosim jeste vysvetleni pro to tedy vyvolava ten tah ?

diky
dodo
kaptn
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod kaptn » čtv úno 09, 2012 2:16 pm

dodo píše:Diky, myslel jsem si to. Rozumim tomu, ze kdyz je tah a neni protitah tak se to ohne.

...cemu ale porad nerozumim je, co ten tah vyvolava. ...protoze ja jsem to slepil doma pri teplote zhruba 20 stC.

A pak jsem mel tu destu ve stejne mistnosti zhruba 14 dni, behem niz se nijak zasadne nemenila ani teplota, ani vlhkost ani cokoliv jineho. Presto se prohla, a to jeste tak ze na te strane kde byl umakart se prohra dovnitr. To by ta preklizka musela nabobtnat neba tak neco.

Chapal bych ze se to ohne kdyz bych to dal nekam s jinou teplotou, vlhkosti nebo tak neco vlivem rozdilne roztaznosti materialu apod. Ale nic takoveho se podle me nestalo.

Mate nekdo prosim jeste vysvetleni pro to tedy vyvolava ten tah ?

diky
dodo

Čím to bylo lepeno-umakart?A čím byla lepena ta překližka?Dřevo pracuje vlhkostí a umakart ji zavře, Taky jde o skladbu let dřeva
Pepa
moderátor

Příspěvekod Pepa » čtv úno 09, 2012 2:48 pm

Faktorů, jež vytvoří pnutí je několik. Některé jsou významné jiné méně. Některé působí dlouhodobě. jiné krátkodobě v závislosti na teplotě a a vlhkosti, respektive, a to především, na střídání těchto veličin a velikosti mezních rozdílů. Vliv má typ materiálů a jeho vlastnosti a také poměr šířky a délky desky a poměr tloušťky k velikost. Naznačuji to výše a je to vcelku logicky odvoditelné.

Zásadní důvod je ale v samotné provedení lepu.

Příklad:
překližka 50 x 120 cm
(samotná výroba kvalitní překližky není jednoduchá věc. musí být správně vypočteny tloušťky a počet vrstev dýhy, musí být správně srovnány léta. Vše tvoří harmonický celek, v kterém jsou vyvážena vzájemná pnutí. U dřevotřísky či mdf je věc jednodušší, protože to jsou homogenní materiály. Výsledkem je rovná deska.

Pokud na takovouto desku jednostranně nanesete /dýhu , umakart/ musíte celoplošně nanést lepidlo. To lepidlo si představte třeba jako tenkou mokrou celofánovou blánu, na kterou přitisknete dýhu. Mokrá blána pod dýhou začíná schnout a smršťovat se. Svým smršťováním začne do desky zanášet tah, jež tam nebyl.
Pokud by se tato blána teoreticky smrštila na délce 120 cm o 0,9 mm, a deska nevyvinula žádný protitah prohne se tato deska uprostřed o 2 cm.
Smrštění bude větší, ale je tam zase nějaká tvarová stálost základní desky. Pokud pnutí překoná tuto stálost dojde k ohybu. Záleží také na typu lepidla a jeho vrstvě. Například citovaný chemoprén se dává v dosti silné vrstvě a to na obou plochách lepu.
Zanesené pnutí v desce již zůstane. Zpočátku může prvotní deska odolávat. Pak ale stačí nějaký pomocný impuls a průhyb je na světě. Například při zvýšené vlhkosti nabere strana bez umakartu více vlhkosti a prodlouží se, zatímco strana bez umakartu vlhkost nevezme a navíc v ní je skryta tendence smrštění - což je ono zanesené pnutí od lepení.
Tyto síly začnou působit společně a tvarová stálost základní desky může být v této chvíli překonána.
Jiná impulsem může být rozříznutí desky ve špatném směru. Když z desky, jež zatím udržela tvarovou stálost (50 x 120 cm) budete potřebovat pruh 10 x 120 cm, dramaticky se sníží modul pružnosti v ohybu a k prohnutí dojde ježte než dokončíte řez.

Chcete li mít jistotu -lepte z obou stran stejný postupem , nebo pevný rám.

Pepa
milomer
nováček na fóru
nováček na fóru
Kontaktovat uživatele:

Vodo překližka

Příspěvekod milomer » ned úno 19, 2012 1:29 pm

Zdravím, vždy jsem bral překližku u této firmy.
Dřevoráj, s.r.o.
U Arborky 112
190 00 Praha 9
fax 241 773 641
tel: 241773221,286006717
e-mail: drevoraj@cdz.cz
www.drevoraj.cz
7 623081 Překližka VO 15/1220/2440 mm m2 - Kč - Kč
7 623140 Překližka VO 5/1250/2500 mm m2 129,17 Kč 155 Kč
7 623141 Překližka VO 6/1250/2500 mm m2 133,33 Kč 160 Kč
7 623151 Překližka VO 8/1250/2500 mm m2 137,50 Kč 165 Kč
7 623161 Překližka VO 9,5/1250/2500 mm m2 206,67 Kč 248 Kč
7 623162 Překližka VO 10/1250/2500 mm m2 206,67 Kč 248 Kč
7 623172 Překližka VO 12/1250/2500 mm m2 227,50 Kč 273 Kč
7 623181 Překližka VO 15/1250/2500 mm m2 258,33 Kč 310 Kč
7 623192 Překližka VO 18/1250/2500 mm m2 305,83 Kč 367 Kč
Pepa
moderátor

Příspěvekod Pepa » ned úno 19, 2012 7:31 pm

Milomere vítej zde na tomto webu. Díky za dobrý odkaz. Ale když se dívám natvůj nick, tak ve stavbě lodi nejsi žádný nováček - je li to co vidím tvoje práce. To by zde zajímalo hodně lidí. Takže nové vlákno a alespoň pár fotek by nás v této zimní době potěšilo.
Pepa
packa
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Reputace: 10

Příspěvekod packa » ned úno 19, 2012 8:14 pm

zajimava adresa-zajimave ceny-nechceš predstavit tu lodičku?
Denis
zkušený harcovník
zkušený harcovník

Příspěvekod Denis » ned úno 19, 2012 8:21 pm

VO je aká preglejka?
maxik1958
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod maxik1958 » ned úno 19, 2012 8:36 pm

Vodě.odolná? :?
Denis
zkušený harcovník
zkušený harcovník

Příspěvekod Denis » ned úno 19, 2012 8:49 pm

Je tam v cenníku aj BO, asi borovica. VO ako vodoodolná je dosť málo o materiále s ktorého by som si robil loď.
maxik1958
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod maxik1958 » ned úno 19, 2012 8:56 pm

no to samozřejmě!!
Koleda
nováček na fóru
nováček na fóru

Re: Nákup marine překližky, její dýhování a jiné povrch. úpravy

Příspěvekod Koleda » pát srp 03, 2018 2:19 pm

Ahoj,

trochu oživím toto téma.

Provádím rekonstrukci kajutového člunu Ancas Queen. Momentálně vybourávám překližkové desky mezi kajutou a kokpitem, které budu kvůli hnilobě nahrazovat. Po pročtení vláken zde na fóru, stále nemám jasno, jak povrchově tu překližku upravit. Většina interiéru kajuty je lakovaná, což bych chtěl zachovat. V kokpitu se bohužel nedochovalo nic, ale pohrávám si s myšlenkou desky z této strany napouštět tungovým olejem, který se bude časem snadněji obnovovat bez nutnosti broušení.

Otázka je, jestli to není blbý nápad? Lak se musí časem vždy obrousit, olej by mělo stačit 1x za rok obnovit.

Druhá otázka je, jestli je dobré hrany desek napouštět epoxidem pro lepší ochranu jednotlivých vrstev. Jak potom takto ošetřená deska bude nasávat olej?

Desky budu pravděpodobně kupovat v "drevonalode", protože jsem jinde nenašel mahagonovou marine překližku, kterou je interier dělaný.

Koleda

Zpět na