Nákup marine překližky, její dýhování a jiné povrch. úpravy

Všechno možné o stavbě lodí, materiálech, způsobech spojování materiálů, technologiích, konstrukcích lodí a vše co s tím souvisí

Moderátoři: Pepa, david, vilma

alffa
Site building team
Reputace: 2

Příspěvekod alffa » stř říj 01, 2008 12:07 pm

To burdal1,
Obalové překližky, to je vždycky sázka do loterie.
Jejich vlastnosti a povrchová úprava záleží na výrobci ale i na várce.
Pokud bude na překližce laminát a na něm ještě barva, na vzhledu až tak nezáleží.
Jen by tam neměly být velké díry aby nebyla cena tmelu vyšší než kvalitní překližka.
Před laminováním musí být povrch dokonalý (tmelit, brousit + tmelit, brousit.).
Vlastní vodovzdornost je nejlépe vyzkoušet. I u stejného výrobce se můře várka od várky výrazně lišit.
Pokud to jde, kup kousek (odřezek) a podrob zkoušce. Zkouška je zde někde popsána, nejméně dvakrát.
Pokud to nejde, kup jednu desku. Zkouška. Nebude-li vyhovovat využiješ na méně exponovaná místa v interiéru. Nebo se obrať na jinou firmu.

Česko-Slovenská, amatérská stavba lodí, je tradičně na vysoké úrovni.
Pokud od začátku počítáš že nestavíš na STO let, tak snad raději ani nestav. ;)
alffa
burdal1
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Reputace: 0

Příspěvekod burdal1 » stř říj 01, 2008 12:45 pm

alffa píše:Nebo se obrať na jinou firmu.

Pokud od začátku počítáš že nestavíš na STO let, tak snad raději ani nestav. ;)

No a prave na tipy na ty jine firmy se tu ptam.

Ktomu staveni na sto let - jsem strizlivy. Kdyz s necim nemam zkusenosti, tak to vyzkousim a pak muzu uvazovat co dal. Mam takovy pocit ze prilis dokonalych, na sto let stavenych lodi skoncilo pred dostavbou. Takze me jde o to, zjistit (za co nejmene penez) jestli vubec ty prkna dokazu smysluplne splacat dohromady. Jsem realista - sam sobe nic nenamlouvam.
Pepa
moderátor
Reputace: 23

Příspěvekod Pepa » stř říj 01, 2008 2:11 pm

V Kolíně existovala firma ARA, prodej dřevomateriálů. Od nich jsem několikrát kupoval vodostálou překližku 8mm. Byla to podřadná kvalita /údajně se z toho vyráběly bedničky na ovoce/, vypadané suky, jak píše Alffa, ale bylo to velmi laciné a var to vydrželo. V seznamu mám tyto telefony /731549701/731549713/321766097/. Za aktuálnost čísel, ani za existenci firmy neručím.
Pepa
Denis
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Reputace: 100

Příspěvekod Denis » stř říj 01, 2008 9:28 pm

burdal1 píše:Damy a panove,
dovolim si znovuotevrit toto tema. Dostal jsem se do faze nakupu preklizky na obsivku. Tak nejak jsem se rozhodnul pro borovou, vodovzdorne lepenou. Jako dostupneho (Praha a okoli) dodavatele jsem si vyhledl Finforest. Bohuzel tam maji borovou vodovzdornou pouze nejakou obalovou a jejich prodejce me strasi se spatnou kvalitou. Nabizi mi samozrejme gabon (na coz nemam a jak se zda s kvalitou to take neni uplne jednoznacne) a potom nejaky binthangor, ktery by byl cenove jeste zvladnutelny, ale vzivote jsem to neslysel (coz neni tak prekvapujici - nevyznam se v tom). Zitra se tam nejspis zastavim abych omrkl tu kvalitu te borovice. Otazka zni: Kde koupit borovou vodovzdornou v rozumne kvalite za dobrou cenu? Mel by z toho vzniknout 5m motorovy clunek, ktery nestavim na sto let. Pres preklizku bude samozrejme jeste laminat.

Neviem či staviaš podla projektu, alebo si to plácaš sám. Keď podla projektu tak nie je dôvod aby ti to nefachalo. Stavaj aspoň na 10-15 rokov, nemusíš na 100, ak to budeš robiť zo šmejdov tak to máš možno na 5 rokov. Čím horšiu preglejku, tým viac laminátu. Na preglejku treba Epoxidový a ten nie je zadarmo. Nemusíš mať Gabon marine , stačí na vonkajšie /venkovní/použitie. A buď si istý že kvalita je dobrá, viď čo som popísal vyššie v príspevkoch na začiatku topiku. O nejednoznačnej kvalite píšu ludia čo nikdy nestavali loď, ale rob ako chceš a daj si poradiť od koho chceš.
Ak robíš loďku podla seba a máš velké obavy o výsledok, tak v starých knihách uvádzajú ako možný podklad napr. sololit, samozrejme dvojstranne olaminovaný. Dokonca sa dá použiť papier, po napustení epoxidom sa vraj vyšponuje a po zaschnutí sa olaminuje. Ale ja som to nikdy nerobil, treba si to odskúšať. To len na inšpiráciu. Binthangor je nepoužitelný, aspoň ten čo predávajú u nás.
david
moderátor
Reputace: 148

Příspěvekod david » stř říj 01, 2008 9:56 pm

[quote="burdal1"]quote]

moc bych se s tím nepáral, teda pokud nejsi " modelář". já kdysi použil obalovací brovici na plachtnici 6,5m, tu loď už nemám ca 28 let a plave furt dál. Díry po suku jsou jen na tloušťku dýhy = pod laminátem je zaleje pryskyřice ( při laminování stejně nejspíš naděláš boule daleko větší, leda že bys to uměl a to velmi dobře ) a zevnitř se obvykle dělá obložení. docela slušnej výběr překližek měli v areálu u silnice mezi Měcholupama a kruhákem před Uhříněvsí. Když jedeš od Prahy, tak je v pravo reklama s nějakým ventilátorem, tak další vjezd do areálu a kolmo od silnice skoro na konec. Taky jsem dělal z meranti, já teda jen vnitřek, ale ořezky přežily vaření a zimu venku a ve vodě v pohodě.

ta gabonka, co jsi objevil, je letecká ( min. 5 dýh ) nebo nábytkářská se smrkovým středem? příp. za kolik byla? chtěl bych si postavit někdy malý brko místo bajbótu Sáva

jo a překližku klidně a dobře olaminuješ polyesterem. na další lodi, co jsem dělal, drží bez problémů 22 let.
Denis
zkušený harcovník
zkušený harcovník

Příspěvekod Denis » stř říj 01, 2008 10:56 pm

Olaminuješ polyesterom v pohode vtedy ak je preglejka povrchovo nasiakavá a dobre tam toho naložíš, ale nie tenkú vrstvu. Ale keď nevieme čo vlastne robí, tak je to len teoretizovanie.
burdal1
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Příspěvekod burdal1 » stř říj 01, 2008 11:00 pm

Panove diky vsem za nazory,
prestoze me zrovna modelarina dovedla k vetsi lodi, zadny strachy s tim asi nenadelam. Zitra jedu kolem finforestu, tak to omrknu a kdyz se to nebude rozpadat v ruce na trisky asi to pouziju. Jeste zkusim zajet k ty Uhrinevsi.

david: o tom gabonu z finforestu mi dneska tvrdil jejich obchodnik, ze jsou vsechny vrstvy gabon, ale nejako se mi to nezda. Na jejich webu jsem nasel jen vrchni vrstvy gabon, uvnitr borovice. Chteli asi 300 bez dph za m^2 v 6ce tloustce.

pepa: asi jsem se o preklizce mel s tebou pobavit lepe, ale pocital jsem ze to vyresim v tom finforestu. Ono nakonec si myslim ze bych to tam i vyresit mohl. Spis se mi zdalo, ze obchodnik nemel zajem prodat "superlevnou" borovici, kdyz mohl nabizet gabon.

denis: Na ten gabon proste u me v rozpoctu misto neni. Kdyby bylo, pouzil bych ho. Ten Binthangor, co je to pro zajimavost zac? Co ma za problem?

Jinak laminovani bude urcite epoxydem, s tim si docela rozumim z te modelariny...
david
moderátor

Příspěvekod david » stř říj 01, 2008 11:46 pm

burdal1 píše:david: o tom gabonu z finforestu mi dneska tvrdil jejich obchodnik, ze jsou vsechny vrstvy gabon, ale nejako se mi to nezda. Na jejich webu jsem nasel jen vrchni vrstvy gabon, uvnitr borovice. Chteli asi 300 bez dph za m^2 v 6ce tloustce.
Jinak laminovani bude urcite epoxydem, s tim si docela rozumim z te modelariny...

z té třívrstvé gabonky to nedělej, ani kdyby byla zadarmo, díky tlustýmu středu nemá pevnostní vlastnosti překližky a proto se taky blbě ohýbá.
epoxa je dobrá, ale drahá
david
moderátor

Příspěvekod david » stř říj 01, 2008 11:51 pm

Denis píše:Olaminuješ polyesterom v pohode vtedy ak je preglejka povrchovo nasiakavá a dobre tam toho naložíš, ale nie tenkú vrstvu. Ale keď nevieme čo vlastne robí, tak je to len teoretizovanie.

pokud není zrovna šalovací, tak chlastá každá a proto to drží. na prkna a latě je lepší samozřejmě epoxa
MARIS
moderátor
Reputace: 5
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod MARIS » stř říj 01, 2008 11:56 pm

Psal jsem to tu už několikrát,při olaminování dřevěného trupu,ať už z překližky nebo jiné konstrukce je nejlepší položit první vrstvu tkaniny do epoxydu,procupovat tak aby prosákla celá tkanina,a další vrstvy pokračovat polyesterem.Je to proto,že epoxy je lepidlo spojí laminát se dřevem lépe než polyester.Naopak polyester má menší propustnost vody jako epoxy a proto musí být konečnou vrstvou.Protože epoxy tvrdne pomaleji než polyester,není nutné spěchat s položením druhé vrstvy,polyester se nanáší jak začne epoxy vadnout.Taky tím,že se použije polyester,sníží se náklady,protože je podstatně levnější než epoxy.No a konečná fáze je barva nebo lak z polyuretanu.
Denis
zkušený harcovník
zkušený harcovník

Příspěvekod Denis » čtv říj 02, 2008 12:04 am

Ten čo predávajú u nás nie je vodovzdorný.
Ja som to všetko prepočítal velakrát a naj riešenie mi vyšlo gabon a tenká vrstva epoxilaminátu, to je 300g biaxial a cca 150g jemné plátno. Na dno 2x biaxial a 150g. Na 1m2 ide asi 0,5 kg natuženého epoxidu. Pri tenkej vrstve a dobrom podklade sa to dá spraviť precízne a je tam potom málo tmelenia. Ide nielen o cenu, ale aj o max. zníženie pracnosti.
Dá sa použiť samozrejme akákolvek vodovzdorná preglejka, slúži potom v podstate ako šalung. Platí zhruba že 1mm laminátu je 2 mm preglejky. Teda ak chceš dobehnúť nekvalitu preglejky laminátom, tak dáš 3-5 vrstiev plátna a medzi ne vždy rohož, spotreba živice tak 2-3 kg na m2, kopec tmelu a brúsenie donekonečna. Loď je potom ťažká ako ladoborec a polyester zo sklom ťa stoja tolko ako dobrá preglejka s epoxidom, akurát sa viac narobíš.
Tabula tej gabonovej preglejky 6mm stojí asi 1000,-Kč? Na 5m loď na obšívku trupu potrebuje asi 6 tabúl. Robíš podla projektu, alebo si to vymýšlaš sám?
ficcus
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Reputace: 3
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod ficcus » čtv říj 02, 2008 12:50 pm

... já na H16 nakoupil gabonové překližky u www.bedny.cz v Sosní u ČB. 6mm měli dokonce ve větším formátu. Myslím 2500x1750mm. Dali mi i zdarma kus na testy a až po nákupu jsem se dozvěděl, že tu mou naloženou várku jsem vyfoukl Jonáši Jandovi, což mne celkem uklidnilo. Tedy, co se týče kvality :D
Na tu 6mm neměli bohužel certifikát jakosti, ale na 8, 12 a 18mm deskách mám přímo razítko "Marine". Snad to tam netisknou skladníci :mad:
burdal1
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Příspěvekod burdal1 » čtv říj 02, 2008 4:05 pm

Denis: ten Binthangor neni vodovzdorny, jako ze neni vodovzdorne lepeny, nebo se ten druh dreva spatne snasi s vlhkosti? Protoze dneska jsem byl v tom finforestu a narazil na vcelku prijemneho chlapika ve skladu a ten se zarucoval za vodostalost lepidla - oni to maji taky jako obalovku i na ven. Kvalita povrchu byla skvela (oproti te obalove borove).
Jinak jeste se zeptam, neberes ty uvahy nejak hopem: ?
Gabon = 1xtristovka + 1x150ka
Neco jinyho = v podstate salung -> 3-5 platen + rohoze, 2-3kg pryskyrice na m^2?

ficcus: jen tak pro zajimavost (pro me je to stejne dost z ruky) za kolik ty bedny ten gabon mely?
Denis
zkušený harcovník
zkušený harcovník

Příspěvekod Denis » čtv říj 02, 2008 4:35 pm

Binthangor vyskúšaj varom a je to.
Úvahy hopem? :)
Po tretí krát sa ťa spýtam: aký motorák ideš robiť, je to podla projektu?
burdal1
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Příspěvekod burdal1 » čtv říj 02, 2008 6:23 pm

Takze tou vodovzdornosti jsi myslel vodovzdornost lepidla?

Je to podle planku se zakladnimi rozmery. Prilis rozpracovane (napriklad tvary obsivky, laminovani) to neni. Jinak jsem si tvoje prispevky proste tak nejak prelozil: gabon super (ja ho pouzil), ostatni blato, jen jako forma pro laminat. Jinak si ty extremni pomery (na 2mm preklizky na 1mm laminatu) neumim vysvetlit :?
ficcus
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Reputace: 3
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod ficcus » čtv říj 02, 2008 7:10 pm

burdal1 píše:
ficcus: jen tak pro zajimavost (pro me je to stejne dost z ruky) za kolik ty bedny ten gabon mely?

Je to gabonovka z Francie

6mm 268,-/m2
8mm 325,-/m2
12mm 458,-/m2

bez DPH
Denis
zkušený harcovník
zkušený harcovník

Příspěvekod Denis » čtv říj 02, 2008 7:16 pm

Zle čítaš chlape. Ja a aj množstvo iných stavitelov má odskúšanú ako najlacnejšiu variantu z dobrých a dostupných preglejok práve Gabónovú. Vyslovene píšem že nemusí byť v kvalite marine, stačí ak má uvedené že je pre vonkajšie použitie. Okrem dobrého povrchu má garantované vlastnosti, to je napríklad aj pevnosť. Obalové preglejky garantovanú pevnosť nemajú, čiže pracuješ s problémovým materialom. Aj to sa dá, ale hrúbku, resp. kvalitu dobrej preglejky musíš nahradiť laminátom. Má sa za to /empiricky/ že 1 mm laminátu nahradí 2 mm preglejky. David asi bude vedieť kolko gramov skla treba na 1mm sklolaminátu. Na 1000 g skla je treba 1500 až 2000 g živice. Tak ako píše David volakedy sa s tým moc nepáralo, preglejka bola taká aká sa zohnala a často bola z bední lepšia ako si kúpil v drevone. Keď prišli bedne z Kuby, alebo z Indie tak bola z Mahagonu a pod. tropických drevín. Na túto preglejku aj s dierkami od klincov sa nacápalo laminátu a dávali sa tri až peť vrstiev skla. Platno je dobré prekladať rohožou.
Všetko čo som napísal predtým podpíšem. Ciest je vela a mne sa zdá tá ktorú popisuje byť dobrou.
burdal1
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Příspěvekod burdal1 » čtv říj 02, 2008 7:29 pm

Panove zatim vsem dik. Denisuv nazor snad jiz chapu dobre. Z uvedenych variant neco vymyslim. Dokonce i ten epoxid s polyesterem dohromady asi vyzkousim.
Jen jeste dotaz na Denise. Ten pomer sklo/pryskyrice 1:1,5-2 neni to nejak moc pryskyrice? Nevim jak u vetsich gramazi tkaniny, ktere se pouzivaji na velke lode, ale na modelech (~1m) se pri rucnim laminovani valeckem da docela dobre dosahnout pomeru 1:1 a je to docela znat na pevnosti laminatu...
david
moderátor

Příspěvekod david » čtv říj 02, 2008 9:04 pm

[quote="Denis"]quote]

Tak vnesu trochu jasna do vašeho zmatku. Rovnou dodávám, že abych se vyhnul spoléhání na svou paměť a případným kritikám a polemikám vzneseným směrem ke mně, vytáhl jsem starého Huberta a sprostě jsem to opsal:
lmm překližky nahradí jedna tkanina gramáže 600gr/m2 = 0,8 mm laminátu
pryskyřice se spotřebuje v závislosti na tloušťce laminátu od 2,3 do 1,5, až, při dokonalém zpracování, 1,1 x váha tkaniny. Čím je laminát silnější, tím se spotřebuje míň pryskyřice.
Při práci s rohoží je obsah skla v laminátu jen kolem 25%
tloušťka laminátu z tkaniny:
120 gr/m2 – 0,25m
250 -0,35
350 – 0,55
500 – 0,7
600 – 0,8
800 – 1,00
Z rohože
450 – 1,2
600 – 1,5
rohoží se dosáhne větší tloušťka, pevnost, ale i váha a menší pružnost
Kýl a outory překládat 2x, boky vytáhnout až na ochoz, palubu a na zrcadlo.

A já dodávám: je to vydání knihy z roku l974 a od té doby materiály a technika poněkud vyspěly,dneska jsou tkaniny líp upravený pro nasáknutí pryskyřice a pryskyřice líp vzlínají, tak se dá dosáhnout ještě lepších poměrů sklo / pryskyřice. Kevlar a podobný hity vynechávám, nestavím raketoplán, ani závoďák vodní či silniční.
burdal1
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Příspěvekod burdal1 » čtv říj 02, 2008 10:36 pm

Ja jeste dodam zkusenost z malych rozmeru, ale musi to podle me platit i ve velkem. Cim mene pryskyrice, tim pevnejsi laminat (samozrejme pokud se ale sklo bezvadne prosyti). Pevnost dela sklo, ne pryskyrice.
StHepa
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Příspěvekod StHepa » čtv říj 02, 2008 10:44 pm

Ahoj,
jednoducha otazka? Snad najde i odpoved... ;)

Nemate nekdo zkusenosti (odkaz, kontakt) na firmu, ktera by dokazala prodat preklizku a na ni nalepit a zalisovat dyhu, nejlepe mahagon?

Dik StHepa
bomba
aktívní jachtař
aktívní jachtař

Příspěvekod bomba » čtv říj 02, 2008 10:51 pm

Ahoj.žádná kritika plnej souhlas,ja používám jednoduchou pomůcku rozměr tkaniny krát gramáž plus malinko navíc na pokažení.Čau Mahagonové dýhy lisovali kdysi ve Volarech,ale už je to zavřený,já jsem letos kupoval celou desku 5mmsíla jednostranej mahagon rozměr bylasi2550krát 1250mm a nebylo to až tak drahý,zítra do tý firmy jedu,tak se zeptam přesně a hodim to sem.Čau.
Denis
zkušený harcovník
zkušený harcovník

Příspěvekod Denis » čtv říj 02, 2008 11:10 pm

Ja som sa pod 1,5 násobok gramáže skla nikdy nedostal a to som sa velmi snažil. Je pravda že robím len s malými hrúbkami.
david
moderátor

Příspěvekod david » čtv říj 02, 2008 11:16 pm

burdal1 píše:Ja jeste dodam zkusenost z malych rozmeru, ale musi to podle me platit i ve velkem. Cim mene pryskyrice, tim pevnejsi laminat (samozrejme pokud se ale sklo bezvadne prosyti). Pevnost dela sklo, ne pryskyrice.

Nejde jen o pevnost, ale taky pružnost. víc pryskyřice = větší pevnost, víc skla = větší pružnost. je to podobně jako se železobetonem. málo drátů - malá pružnost, moc drátů - dráty beton příliš rozdělí a pevnost je v fuč.
proto se dělají kombinace se silnou rohoží uprostřed, která dělá pevnost a z venku tkanina, co dělá pružnost
stefin
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Příspěvekod stefin » pát říj 03, 2008 7:46 am

Ja uz se v zivote parkrat spalil a z toho jsem se poucil, ze nechci delat kompromisy v kvalite soucasti, ktere pozdeji nemohu lehce vymenit, pokud je s nimi nejaky problem. Bohuzel preklizka na obsivku k temto soucastem patri. Pokud koupis levny rollref, klidne jej pozdeji vymenis za kvalitnejsi a krome toho, ze jsi vlastne temer vyhodil penize za ten levny, tak se nic jineho nestalo. Preklizku ale pozdeji nevymenis za kvalitnejsi, pokud s ni budou problemy, budes si zazlivat, zes tenkrat nekoupil kvalitni. Navic co usetris na nekvalitni preklizce, zaplatis navic na tmelech a laminatu. Osobne doporucuji prerusit stavbu, dosetrit tech par tisic a pokracovat s tou kvalitni.

Zpět na