Bydlení na lodi

Krátkodobé i dlouhodobé pobyty na lodi / hausbótu z různých úhlů pohledu.

Moderátoři: Pepa, david, vilma

Sachmet
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Reputace: 0
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Sachmet » čtv pro 06, 2007 9:25 am

Já raději ještě jednou shrnu svoji základní představu. S mnoha z vás si píšu i zprávy, takže jsem si neuvědomila, že se přesné požadavky na fóru ještě neobjevily.
Myslím si, že ideální loď pro mě je velká 8-11m, pokud možno široká - abych měla v salonu přijatelnou pracovnu na překládání.
Vybavená co nejlíp, každý kus vybavení a elektroniky, co budu muset koupit, mě budou stát mnohem víc samostatně než když ho pořídím v ceně.
Chci na lodi nějakou dobu bydlet, nebo přinjemenším trávit velkou část roku, takže se hodí i takové věci pro pohodlí, jako je trouba, topení a tak.
Chci tu loď především na příbřežní plavbu, ale výlet na kanály bych si taky dala říct - takže ne přehnaný ponor, případně zvedací kýl.
Šetřím na ni už dva roky, ale z mého učitelského a překladatelského platu to nejde moc dobře, jako každý mám i jiné věci, které žerou peníze. Takže mám limit 9000 EUR (240 000 CZK).
Jak jsme tu diskutovali, sice by mi nevadilo ani strávit ten čas v Americe, ale bylo by to organizčně a finančně náročné z hlediska kontaktů s domovem, takže raději zůstanu u matičky Evropy.
Díky za tipy!
Sachmet
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Sachmet » čtv pro 06, 2007 9:27 am

Ještě jsem zapomněla - dávám přednost ocelovému trupu a dýzláku.
Sachmet
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Sachmet » čtv pro 06, 2007 9:30 am

Baterie raději dvě a ne tak těžké, abych je byla schopná případně sama vynést, kdyby bylo potřeba. Slušné nádrže na vodu a palivo.
Určitě si ještě vzpomenu na další věci....
alffa
Site building team
Reputace: 2

Příspěvekod alffa » čtv pro 06, 2007 10:13 am

Sachmet píše:Ještě jsem zapomněla - dávám přednost ocelovému trupu a dýzláku.

Ahoj Sachmet,
Jsem tvůj fanda. Už jsem tady někde psal, že mám stejné záměry.
Volbu ocelovky Ti chválím. Je zde ale, několik ALE. :!:
Hlavně je třeba uvážit jak moc jsi zručná v obrábění kovů.
I když jde o ocel, přesto se bude muset, čas od času, nějaký díl vyrobit a vyměnit.
Budeš to umět následně i přišít?
Tedy, umíš svářet? KVALITNĚ !!!!:?:

Také počáteční náklady budou asi vyšší než u dřevěnky, nebo laminátky.
No každopádně Ti držím palce. :)
alffa
mysacek
s/y Kirké
Reputace: 1
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod mysacek » čtv pro 06, 2007 10:15 am

nejzaqjimavejsi mi prijde ten SEAHAWK 30 a za velmi dobrou cenu..
simon
aktívní jachtař
aktívní jachtař

Příspěvekod simon » čtv pro 06, 2007 10:17 am

Sachmet píše:Lidi, a co říkáte na tohle? Objevili jsme to s Denisem nezávisle na sobě na musím říct, že mám sto chutí to koupit....nějaké připomínky, rady, zkušenosti?
http://www.boatshop24.com/web/en/suchen ... talcount=9

mne se lodka libi ... ale celorocne bydlet bych na ni nechtel (vzhled interieru & velikost)
Sachmet
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Sachmet » čtv pro 06, 2007 10:34 am

to allfa: mno...svářečku už jsem v ruce držela, nejsem jenom knihomolní intelektuál :-).....ale co do kvality se určitě mám co učit...
Jestli opravdu tu ocelovku koupím, tak se celkem s nadšením nechám ještě trochu doškolit :-)
designer
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod designer » čtv pro 06, 2007 10:58 am

Ahoj Sachmet,
asi jako všichni sleduji vývoj tvých představ o bydlení - práci na lodi. Pravděpodobně tvoje úsilí oslovuje většinu účastníků fóra. jsem amatér v oblasti lodní, ale myslím si, že tebou zmíněná částka je dost nízká a pokud se ti za ní podaří loď koupit, budeš muset počítat s dalšími výdaji. ještě mě napadl leasing - přinejhorším můžeš později někoho sehnat na převzetí.A pokud bys měla zájem, můžu ti poslat kontakt na mého známého, který mi nabízel možnost dovozu lodí ze Švýcarska, je spolehlivý a poctivý. To není dnes běžné!
Jaké jazyky máš v portfoliu? potřebuji občas agličtinu (můj písemný projev je katastrofální) a španělštinu. Třeba bych ti mohl na loď přispět.
Držím palce, Ondřej.
alffa
Site building team
Reputace: 2

Příspěvekod alffa » čtv pro 06, 2007 11:06 am

Sachmet píše:to allfa: mno...svářečku už jsem v ruce držela, nejsem jenom knihomolní intelektuál :-).....ale co do kvality se určitě mám co učit...
Jestli opravdu tu ocelovku koupím, tak se celkem s nadšením nechám ještě trochu doškolit :-)

Tak to Ti držím palce dvojnásob. ;)
Pak už zbývá jen ta otázka ceny.
Pokud budeš chtít také zahrnout kanály, jak jsi ze začátku psala (já určitě!), tak si také hlídej ponor.
Sklápěcí stěžeň, je samozřejmostí.

Simonovi se možná zdá 9m málo. Mě se to naopak zdá pro jednoho, tak akorát.

Nějakej ten „občastník“ se tam také ještě vejde ale hlavně vzhledem k ovládání jedním členem posádky je to až,až. Sám mám 7,30m není to moc ale musí stačit.
Také v marínách se platí podle metrů. 9m je ještě přijatelných těch 12 cenťáků bych ukecal, i kdybych si měl zfalšovat techničák. On to s metrem nikdo přeměřovat nepůjde.
Dost důležitá je stojná výška v salonu. Já bohužel nemám, halt se budu muset chodit občas protáhnout do kokpitu. :whist:
alffa
ficcus
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Reputace: 3
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod ficcus » čtv pro 06, 2007 12:34 pm

simon píše:
Sachmet píše:Lidi, a co říkáte na tohle? Objevili jsme to s Denisem nezávisle na sobě na musím říct, že mám sto chutí to koupit....nějaké připomínky, rady, zkušenosti?
http://www.boatshop24.com/web/en/suchen ... talcount=9

mne se lodka libi ... ale celorocne bydlet bych na ni nechtel (vzhled interieru & velikost)

Z venku je (na fotce) hezká. Interiér je klasicky homemade rovný. Ala mít finanční strop jako Sachmet, tak bych se díval právě jen na trup, takeláž, motor a tech.vybavení. Vzhled interiéru by byl až na posledním místě.
Sachmet
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Sachmet » čtv pro 06, 2007 12:34 pm

to designer:
v portfoliu mám angličtinu a chorvatštinu.....pak taky starou babylonštinu, ale obávám se, že tím se uživit nedá...zvládla jsem i pár lekcí arabštiny, španělštiny a latiny, ale na překládání to nestačí - tak akorát na "dobrýden, kolikstojíchleba, děkuju"
jinak ráda pomůžu
Kontakt please pošli, ale to víš, fšecko závisí od peněz...
Dík za podporu!
Sachmet
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Sachmet » čtv pro 06, 2007 12:54 pm

Ta loď, co jsem na ni uvedla odkaz myslím fakt nevypadá zle, ale jak píše ficcus, je potřeba především prověřit technické parametry...tup, motor... Takže jsem jim napsala, že to chci vidět na vlastní kukadla. A seženu si s sebou někoho, kdo tomu fakt rozumí.
Denis
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Reputace: 90

Příspěvekod Denis » čtv pro 06, 2007 6:06 pm

Toto je tak široká téma, že sa mi nezmestí na obrazovku :shock:

Píše že trup loďe je postavený fabricky, čo je dobré. Treba si vyžiadať info z ako hrubých plechov je zvarený trup. V druhej fáze požiadať či je možnosť na mieste zmerať hrúbku plechov, myslel som niekým miestnym, alebo si doniesť prístroj aj s návodom na obsluhu. Ta loď je docela dobre vybavená geretmi, dokonca má dva prístroje GPS. Chýba akurát windmeser, ale bez toho sa dá.
Takeláž a plachty, na fotke sú vidno dva spinakrové pne, to nemá bárskdo na lodi a na hlavnú plachtu má kryt, kosatku s genou schováva. Vidno že sa majitel stará. Nie je tam rolfok, čo je na sóloplavbu nič moc. Rolfok Plastimo stojí asi 800 euro a plus ešte plachta k tomu. Leda že by si si pri preplavbách po mori vždy zohnala posádku, ale to musia byť námorníci, vela ludí už vie jazdiť len s rolovacími plachtami. Ale má tam kočárek, ten tiež nie je zadarmo a plachty na zábradlí vzadu sú dobrá vec keď pofukuje studený vietor. Ak nemá slnečnú striešku nevadí, tú si lahko ušiješ.
Vnútrajšok je spravený docela dobre, povedal by som na bývanie. Nemá ale výklopný varič v kardane, čo ale pri príbrežnej plavbe je možné prežiť. Má čerpadlo na tlakovú vodu, čo je dobré ak tam máš sprchu.
Ak som to správne pochopil, tak motor je po večšej údržbe a loď je tiež nanovo ponatieraná. Treba sa spýtať, ak ten motor bol už repasovaný, tak čo všetko na ňom robili. Nádrž je trochu malá, ale to sa dá lahko vyriešiť. Elektriku má aj na 220V, čo je dobré čas od času dobiť batérie naplno niekde v prístave. No a ešte tam má chladničku a kúrenie, tuším na petrolej.
V každom prípade pôjdeš aspoň jeden rok po kanáloch a riekach cez európu do stredozemného mora. Otázka je či neísť radšej dva roky.V každom prípade je to dosť času aby si loď dovybavila a spravila k obrazu svôjmu.
Sachmet
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Sachmet » pát pro 07, 2007 12:15 am

Ajajaj...pronásleduje mě smůla. Ukecala jsem Holanďany, aby kvůli mně přišli do kanclu i v sobotu, že se přijedu na tu krásku kouknout - a mám nemocnýho řidiče a loďoznalce v jedné osobě. Od dalšího víkendu až do 4. ledna mají dovolenou. Takže mi nezbývá, než si na tu prohlídku lodi počkat. Sama jet nechci - zaprvé nemám auto a zadruhé se bojím, že když uviděj ženskou, tak se mě pokusej natáhnout co to pude... to je život....
Tak se chci zeptat, nemáte někdo náladu si udělat výlet za Amsterdam do Wartenu? Pozítří nebo v lednu? Na dopravu a krmení rozbiju prasátko, ale ráda bych ještě nějaké lodí znalé hlavy s sebou - víc hlav víc ví...a víc si všimne případného problému... Auto bych asi nakonec splašila, ale ty technické znalosti....k čemu mi je, že do mě na průmce cpali princip motoru, když ho neumím v praxi prověřit, jestli je v pohodě, žejo...
Nebo aspoň pár praktických rad typu Denis v předchozím příspěvku...myslím že ta loď stojí za vidění a když už tam vyrazím, tak nechci na nic důležitého zapomenout...
Nejdůležitější asi trup, motor a takeláž - vím od všeho trošku a nic profi, asi jsem přecejenom praštěnej intelektuál, hihi...
Sachmet
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Sachmet » pát pro 07, 2007 11:10 am

Tak dopravu a mchra na motory už jsem si sehnala, jedu to omrknout zejtra....ještě sháním někoho, kdo už někdy viděl ocelovku zblízka...ale to se určitě taky zvládne....
teista
aktívní jachtař
aktívní jachtař

Příspěvekod teista » pát pro 07, 2007 11:51 am

Ze všeho nejlepší je, když věci pěkně odsýpají, samo to ale nejde a Sachmet to setsakramentsky dobře ví.
Přeji dobrou cestu a hlavně dobré pořízení
mysacek
s/y Kirké
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod mysacek » pát pro 07, 2007 12:59 pm

Ahoj Sachmet, tez preju dobre porizeni.
Kdyz budes mit pochybnosti co se skryva pod nanosem barvy, klidne do toho rypni sroubovakem, jestli namaji co skryvat, tak by jim to vadit nemelo... Motor je jenom cast, zkouknete take prevodovku, silentbloky...
no, moc preju, at vylet dopadne good :good:
Denis
zkušený harcovník
zkušený harcovník

Příspěvekod Denis » pát pro 07, 2007 4:42 pm

Ty to berieš hopem, ale máš recht.
Ak to čerstvo natrel, tak neuvidíš nič. Ak to spravil poctivo tak je to super, ak to len namachlil, tak to na jar vykvitne. Najhoršia varianta by bola ak by prípadné diery prelaminoval a pretmelil. To by bol prúser a musel by prísť alffa so zváračkou. Teda ak bude mať nejaké miesto na trupe inú štruktúru povrchu, tak to preklepaj a ak je tam iný zvuk tak do toho rypni, či sa bude hnevať alebo nie, prípadne ho popros nech to spraví on. Vnútri starostlivo skontroluj či niekde nezateká
Keď loď nie je na vode, tak vela vecí neodskúšaš, ale aspoń rozprestri plachty, keď sťažeň leží tak vyskúšaj či sa aspoň točia kladky a podobne.
Z motorom je to najhoršie, ak sa nenatočí a nezohreje na prevádzkovú teplotu, nič nezistíš a ani prevodovku neodkontroluješ. Môže akurát skontrolovať tlaky vo válcoch. Ak odpojí impeler a hriadel, tak sa to dá v takejto zime na chvílu naštartovať a dá sa odskúšať samotný štartér, tlak oleja, dobíjanie,radenie prevodovky a popočúvať či niečo neprirodzene nehrkoce.
Ideálne bude ak dá loď na vodu, prípadne s ním dohodnúť kúpnu zmluvu tak, že loď vyplatíš až po odskúšaní na vode a dáš mu zálohu.
Ale je možné , dokonca pravdepodobné že je to slušný človek, najme ak tu loď vlastní vela rokov a nebude chcieť nikoho natiahnuť.
Sachmet
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Sachmet » pát pro 07, 2007 5:43 pm

Taky doufám že hlavní záměr prodeje není někoho okrást :-)
Vykorespondovala jsem co šlo, prý se loni dělalo měření a kontrola síly materiálu trupu a všechno je OK - ukáže mi doklady o všem, co se s tou lodí a s motorem dělalo, tak uvidíme. Mám dojem, že je na vodě, takže půjde ledacos prověřit. Jinak máš pravdu, dokud ji na neuvidím na vodě tak to nekoupím. Zatím udělám podrobný průzkum a přes vánoce si to nechám rozležet v hlavě... Právě si píšu podrobný seznam, co chci všehno vidět a zkontrolovat, aby se na něco nezapomnělo. Zatím to vypadá že jedeme tři, takže doufám, že čeho si nevšimne jeden, všimne si druhý nebo třetí....už si chystám šroubovák, jak jim to porejpu ;-)
Denis
zkušený harcovník
zkušený harcovník

Příspěvekod Denis » pát pro 07, 2007 8:26 pm

Platí také pravidlo, že keď je loď pekná, tak je aj dobrá a keď je loď dobrá tak je aj majitel dobrý.
Nielenže platí že viac očí viac vidí, ale oči tých čo nekupujú nemajú pred sebou ružové okuliare. :D
Drobnými nedostatkami sa nedaj odradiť, nekupuješ novú vec, dôležité je aby to bolo všetko čo najviac funkčné. Je nám jasné že za novú by si dala tak 40 tis. euro.
Zapíš si všetko čo je v cene, teda taký inventárny súpis, aby mu potom neprišlo lúto dať ti nejaké pekné veci. Ja keby som to predával, tak istotne bez tej lampy.
Takže držím palce nech je ta loď naozaj dobrá tak ako vyzerá. Keby som nemal daňovú kontrolu, tak hneď idem s vami. Ahoj.
mysacek
s/y Kirké
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod mysacek » ned pro 09, 2007 9:20 pm

Sachmet, hlavne nas dlouho nenapinej :roll:
Sachmet
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Sachmet » pon pro 10, 2007 7:26 am

Nenapínám :-)
Byli jsme tam, na otočku - přijeli jsme včera ráno, celý den jsem prospala. Dneska až se zbavím různého vyřizování a studentů a tak, sednu ke kompu a vložím fotky.
Loď je pěkná, spolehlivá, velice dobře opečovávaná - majitel se z ní odstěhoval do větší, takže se jí nezbavuje kvůli nějakým problémům. Z původních 4mm plechu zbývá podle měření 3,9 - 3,6, což je při tom stáří myslím dost slušné. Vybavená, nazatejká nikde, líbí se mi. Jela jsem tam dost kriticky naladěná, ay mi nic neuniklo, ale musím říct, že žádný závažný problém jsem neobjevila. Není ani nová, možná ani elegantní, ale mě sedne.
Večer přidám fotky a rozepíšu se víc, zajímá mě, co si o ní budete myslet ;-)
mysacek
s/y Kirké
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod mysacek » pon pro 10, 2007 8:59 am

tak to jsou dobre zpravy. od deviti mame poradu, ale jeste jsem se sem musel juchnout :D
tesime se na foto
vilma
moderátor
Reputace: 40

Příspěvekod vilma » pon pro 10, 2007 9:22 am

sachmet, zasloužíš si veliký obdiv za to, že dokážeš dotáhnout věci do konce.
Denis
zkušený harcovník
zkušený harcovník

Příspěvekod Denis » pon pro 10, 2007 7:51 pm

Jak neni elegantná, je úplne perfektná. Ak niekto vie stavať ocelové lode, tak sú to Holanďania.

Zpět na