V jaké dílně jste stavěli ?

Všechno možné o stavbě lodí, materiálech, způsobech spojování materiálů, technologiích, konstrukcích lodí a vše co s tím souvisí

Moderátoři: Pepa, david, vilma

pan.fotograf
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Reputace: 8

V jaké dílně jste stavěli ?

Příspěvekod pan.fotograf » stř led 10, 2018 11:31 pm

Zdravím všechny stavitele. Chystám se na rychlou stavbu rozkládacího minikatamaránu (na červen do Řecka) a řeším prostor, kde nejlépe stavět. Garáž nemám. U domu mám dílničku s cca.5x2m volného prostoru vedle ponku. Jenže plováky chci +/-4m, tak se bojím, že 1/2m z každé strany bude málo.. Nebo se upíchnu k sousedovi do stodoly, ovšem tam není ani světlo, místo podlahy mlat.

Co se osvědčilo vám ? Co si mám ohlídat-rovnou podlahu, osvětlení, silný 16A jistič, topení kvůli laminu ?
V diskusích jsem zatím objevil nejčastěji garáže, dílny, stodoly, ale i párty stan venku... předwm díky za tipy
Jardasu
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Reputace: 76

Re: V jaké dílně jste stavěli ?

Příspěvekod Jardasu » čtv led 11, 2018 8:53 am

Musíš si vystačit s tím, co je reálně k dispozici.
Jako kritické vidím dodržení technologických podmínek při lepení a laminaci, zejména při práci s Epoxidem - teplota, vlhkost. Pokud to chceš postavit ještě letos, budeš muset začít časně z jara a noci jsou studené a vlhké.
Já jsem to v tom párty stanu řešil zakrytím plachtou a elektrickým teplovzdušným ventilátorem.
Zdenda12345
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Reputace: 67

Příspěvekod Zdenda12345 » čtv led 11, 2018 11:06 am

Tohle si asi budeš muset rozhodnout sám. Větší prostor je vždycky lepší. Dodělat světlo je otázkou dopoledne, stejně jako zásuvky. Záleží na tom jak daleko máš tu stodolu. Buď tam přestěhuješ většinu dílny (stroje, ponk, nářadí, apod.), nebo budeš se všim běhat do dílny.
Pak je otázka, jestli se nespokojit s prostorem půl metru před a za plovákem, ale mít všechno "u nosu".

Já jsem dělal GO na motoráku. Vnější trup jsem dělal venku na zahradě, ale naběhal jsem se do dílny. Interiér jsem pak dělal v dílně i za cenu, že jsem měl jen úzkou uličku kolem levoboku.
geronimo
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Reputace: 101
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod geronimo » čtv led 11, 2018 1:26 pm

Svoji první loď, dvoukýlovou 5,5 metru dlouhou kajutovou plachetnici jsem začal stavět ve sklepě paneláku. Bylo tam teplo i v zimě, prostor byl velký, jen jsem byl limitován dveřmi 120 cm. Vyrobil jsem tak přes zimu všechny přepážky, kýly, kormidlo, díly interieru, kování..vše co se dalo vynést po schodech ven. Brzy na jaře jsme s bráchou na jeho pozemku za 3 měsíce postavili hrubou stavbu chaty 6x6 metrů z tvárnic, přízemí zatím bez přepážek, nahoře si brácha dodělal podkroví. Místo jedné stěny byly provizorní vrata, když bylo teplo vyvážel jsem rozestavěnou loď na podvozku ven.
Po dokončení stavy jsem si loď převezl na sousední pozemek, který jsem mezi tím koupil a brácha si chatu dokončil.
Mám kamaráda, který stavěl díly lodě ve 4. patře paneláku včetně 9 m dlouhého stěžně a loď kompletoval ve stodole jen v létě.

2006-05-19 (7).JPG

2006-05-19 (18).JPG

2006-05-19 (6).JPG

2009-02-01 (7).jpg

2006-05-19 (10).JPG

2009-02-01 (17).jpg
olin
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Reputace: 51

Příspěvekod olin » čtv led 11, 2018 3:10 pm

Hezká lodička, Korzár? Na takovouhle stavbu bych ale neměl trpělivost. Za půl roku by mě opustil elán a loď by skončila mezi několika dalšímy odloženýmy projekty ve stodole.
geronimo
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod geronimo » čtv led 11, 2018 3:41 pm

Není to Korzár, ale Rebel konstruktéra Milana Krňáka prodloužená asi o 50 cm negativním sklonem zrcadla. Váha asi 600 kg včetně vyjímatelného olověného balastu.Plachty byly ze 470 a druhou sadu jsem měl z Korzára.
Práce tě musí bavit, jinak je lepší koupit ojetinu. (oplutinu)Celá stavba šla velmi rychle v jednom člověku kromě přelaminování celého povrchu, na to jsem měl ještě dva kamarády.
kdo ví, kde je jí dnes konec..... :?
DSC02028.JPG

2006-11-26 (2).JPG
pan.fotograf
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Příspěvekod pan.fotograf » čtv led 11, 2018 4:18 pm

Geronimo, úžasné. Když se chce, všechno jde. Můj favorit je těch pět chlapů na cestě... a nesou si lod´ :P Byla bez balastu, vid´?
pan.fotograf
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Příspěvekod pan.fotograf » čtv led 11, 2018 4:28 pm

Jestli se nepletu, tak v paneláku začínal svou stavbu i R.Konkolski. Tuším ty překližkový přířezy a žebra tam dělal
geronimo
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod geronimo » čtv led 11, 2018 4:37 pm

jo to bylo těsně před dokončením...foceno ještě Beirettou z NDR :D
2009-02-01 (14).jpg

2009-02-01 (15).jpg

2009-02-01 (16).jpg

2009-02-01 (18).jpg

2009-02-01 (19).jpg

2009-02-01 (20).jpg
Jardasu
aktívní jachtař
aktívní jachtař

Příspěvekod Jardasu » čtv led 11, 2018 5:51 pm

u nás to bylo nejprve takto ...
P1140918.JPG

a potom takto ...
P1140929.JPG
Andrejjeep
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Reputace: 16

Příspěvekod Andrejjeep » čtv led 11, 2018 5:52 pm

Každý si nejako poradí.

Ja začal rekonštruovať plachetnicu v garáži po stavebnom bytovom podniku, mali sme ju tam dvaja v prenájme .o) cez zimu sa dalo robiť keď si človek zakúril aj len obyčajným vzduchovým ohrievačom. Akurát to bolo odruky cez celé mesto. Teraz tam kamarát poarkuje expedičné Bronco.

Obrázek

Tento rok si kúpil garáž a k tomu prilepený barák. Takže to mám za dverami a to doslovne nakoľko pôvodne to bol len prístrešok na autá, ale predchádzajúci majitelia to uzavreli. Cez zimu sa dá robiť, ale len keď nepotrebuješ lepiť laminovať, min som mal asi 4 st. :? Ináč drobnosti tvorím v malej modelárskej dielni čo mám v dome.

Obrázek

A.
panak-ml
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Reputace: 7
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod panak-ml » čtv led 11, 2018 6:45 pm

No, já mám dílnu venku, a stojí to opravdu za .....
http://panak-berounka.rajce.idnes.cz/DIDI_CRUISE-MINI_-_foto_2009/#Kopie_-_P7061083.JPG
Omezení počasím a teplotou. Cca květen - září. Lepeno a natíráno epoxydem. Stále není hotová.
http://panak-berounka.rajce.idnes.cz/DIDI_CRUISE-MINI_-_foto_2013_srpen%2C_zari/
Je pravda, že posledních pět let jsem měl jiné aktivity. Tak snad letos budu pokračovat
olin
aktívní jachtař
aktívní jachtař

Příspěvekod olin » čtv led 11, 2018 8:55 pm

Jó Panáku, ty to máš aspoň venku. To mě zabírá už víc jak 10 let půl dílny VW Caddy MK1. Taky se nemůžu dokopat k dokončení. Chtěl bych stavět catamaran, ale díky tý Caddyně nemám kde. Takže postavím něco menšího a cat přijde na řadu, až bude hotová Caddy, ze který se předloni stal veterán. Počítám, že ten cat budu mít tak na důchod (za víc jak 20 let).
Každopádně potřebuju něco většího, prostornějšího a víc "motorovýho", než to s čím jsem byl v Terezíně.
pan.fotograf
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Příspěvekod pan.fotograf » čtv led 11, 2018 9:10 pm

Jardasu: Někdo má motor pětikoňák, někdo pětichlapák ! :) :) A na sněhu jsi ty sáně zkoušel ? :)
Panak-ml: Přesně tohle jsem myslel původně. Palety podlaha, lešen.trubky a ipu na střechu. Spíš zkusím zateplit strop dílny (osb zbyly z chaty, polyšem pak vyplním plováky) a el.fukar 3kW, ať už můžu začít co nejdřív.
Díky chlapi, je to inspirace, jak lze vlastně "na koleně" stvořit velké věci. U sebe se obávám, že se vyčerpám tím mini katošem a rekonstrukcí kajutovky dohalelůja.
Jardasu
aktívní jachtař
aktívní jachtař

Příspěvekod Jardasu » čtv led 11, 2018 11:08 pm

na vodě fungujeme s motorem 2,5 HP (koňskou silou)
při "osvobozování" lodě z "osadního objetí" s 5 PP (people power), neboli 5 KP (kamarádská síla), běžně však disponuji tak maximálně s 1,5 RP (real power) , to jest něco málo moje maličkost + zbytek vůdčí osobnost - moje manželka.

A teď se borci předveďte....
geronimo
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod geronimo » čtv led 11, 2018 11:21 pm

Každý má jiné možnosti a jinou představu kolik času a peněz chce investovat. Já nakonec postavil zděnou dílnu 4,5 x 8,5 metru, výška stropu 3 m, s podlahovým topením , ale původní loď jsem nakonec prodal a koupil větší, takže na délku je to tak tak a na šířku mám mezi ponkem a lodí půl metru.. :D
PA290032.JPG

P5270009.JPG
kapo
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Reputace: 26

Příspěvekod kapo » pát led 12, 2018 1:07 pm

Po sezoně 2.jpg
postavil jsem si přístřešek vedle garáže se zvedacím zařízením, jen byl původně na menší loď....
Přílohy
WP_20160319_10_40_59_Pro.jpg
WP_20160330_18_06_27_Pro.jpg
olin
aktívní jachtař
aktívní jachtař

Příspěvekod olin » pát led 12, 2018 3:42 pm

Triadku jsem stavil ve chlévě, kterej u nás zbyl po býkovi. Ven jsem ji rubal sám dveřmi metr širokými. Problém při stavbě byl, že ač venku bylo víc než 30°, tak uvnitř se teplota nedostala nad 20°, což nijak neurychlovalo tuhnutí epoxidu. Teď už mám vrata, takže to při laminaci naopak pomůže, protože to zpomaluje tuhnutí a pak to můžu vytáhnout na sluníčko.
panak-ml
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod panak-ml » pát led 12, 2018 5:31 pm

Na střechu mi vyšla nejlevnějc plechová krytina z Dektrade - trapézák. Navíc je celkem samonosný, a délka kusu na objednání. Já mám 5m kusy. :good:
Na šířku ze 4, a na délku 2x 4, a výška 3m
pan.fotograf
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Příspěvekod pan.fotograf » pát led 12, 2018 10:51 pm

Koukám, že velmi častým problémem je - zvětšující se lod´ a zmenšující se prostor. Na nějakou nadimenzujte svou garáž, dílnu... ale pak vám velikostně přestane stačit. NENASYTOVÉ (v dobrém, docela to chápu).

V této souvislosti mne napadá, že pak se lodím i přizpůsobují auta, aby bylo čím tahat.

A základní vybavení dílny je asi v jiném vláknu, že ?
olin
aktívní jachtař
aktívní jachtař

Příspěvekod olin » sob led 13, 2018 9:53 pm

Budu trochu OT, ale nechce se mi zakládat nové téma. Protože v tomhle počasí, díky nízkým teplotám, nemůžu dělat na lodi, tak dělám aspoň něco, co mi do budoucna práci na lodích usnadní. Jedná se u pracovní stůl s vestavěným el. nářadím (přímočarka, mafl a frézka).
https://youtu.be/QD5k3bleIUU
Proč sem ale o tom píšu? Chci do toho stolu zabudovat odsávání ale nenapadá mě jak, aby jsem nemusel přehazovat hadici z vysavače na každý nástroj zvlášť. K dispozici mám pouze obyčejný sáčkový vysavač a před něj chci dát ještě separační nádobu. Bojím se však, že když hadici roztrojím, tak na koncích už bude malej tah. Nevíte někdo o nějakým použitelným řešení?
pan.fotograf
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Příspěvekod pan.fotograf » sob led 13, 2018 10:05 pm

Olin: Hezky pěkně. Proč řešíš roztrojení hadice, když budeš stejně dělat jen na jednom nástroji jednu činnost ? Nepředpokládám, že máš 6 rukou jako chobotnice a nebo že by ses pral o ponk s manželkou najednou ? Tzn. klidně použij jen tu jednu hadici.

V případě roztrojení - sací výkon motoru zůstane stejný. Když bys vždy zakryl ty 2 nepoužívané otvory, tak zůžením na 1/3 otvoru vlastně sání dokonce znásobíš !

Když jsem chtěl něco podobného, tak jsem si všiml, že tu přímočarku upínají ještě mezi 2 ložiska nahoře, aby jim nevibrovala. Stejně můžeš řezat jen nějaké tlouš´tky materiálu
olin
aktívní jachtař
aktívní jachtař

Příspěvekod olin » sob led 13, 2018 10:22 pm

pan.fotograf píše:Když jsem chtěl něco podobného, tak jsem si všiml, že tu přímočarku upínají ještě mezi 2 ložiska nahoře, aby jim nevibrovala. Stejně můžeš řezat jen nějaké tlouš´tky materiálu

Jo, to budu dělat nakonec. Použiju ale 3 ložiska, 2 z boku plátku a třetí zezedu, jako opěra.
S tím přehazováním to právě nechci, protože když si třeba říznu lať, tak ji hned ofrézuju a jdu řezat další a to bych pak celý odpoledne jenom přehazoval hadice, pro kdejakej drobnej přířez.
Jinak tohle je zatím hrubej základ, ani ne z poloviny hotovo.
packa
zkušený harcovník
zkušený harcovník

Příspěvekod packa » ned led 14, 2018 8:29 am

oline je to možna pitomost ale co použít nejakej rozdelovač topení z auta nebo vyrobit neco jako 3-cestak z novodurovych trubek.
Jardasu
aktívní jachtař
aktívní jachtař

Příspěvekod Jardasu » ned led 14, 2018 8:36 am

k tomu vysavači:
já bych tam dal nějaký levný bezsáčkový, cyklonový vysavač. Při tom množství prachu se za sáčky nedoplatíš a ten cyklon docela pěkně funguje.

Zpět na